נשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, השופט בדימוס אורי גורן, יסיים את תפקידו. ההחלטה על סיום עבודתו של השופט בדימוס גורן התקבלה כבר על ידי יו״ר ההתאחדות עופר עיני.

גורמים רבים בהתאחדות לכדורגל מביעים ביקורת קשה על תפקודו של נשיא בית הדין העליון גורן כבר תקופה ארוכה. הביקורת התחילה בחדרי חדרים אך כיום בכירים בהתאחדות מביעים אותה בפירוש בשיחות עם עיני. עיני קיבל את ההחלטה והמסרים הועברו לשופט בדימוס גורן ולאחרונה מתנהלים שיחות בין גורן לבין ראשי ההתאחדות על המועד לסיום תפקידו.

גורן מונה לתפקיד עם הרבה ציפיות. בהתאחדות היו בטוחים כי דמות משפטית בכירה כמוהו תעשה מהפכה במוסד השיפוטי של ההתאחדות אולם האכזבה ממנו גדולה מאוד. גורן כיהן בתפקיד הבכיר של נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב. האמונה שגורן יביא למהפכה בבתי הדין גרמה לראשי ההתאחדות בעבר להפוך אותו לנשיא הראשון של בית הדין העליון שמקבל שכר, אחרי עשרות שנים שהתפקיד היה בהתנדבות. עלות שכרו של גורן מעל חצי מיליון שקל בשנה.

מערכת היחסים בין הנשיא גורן לגורמים רבים בהתאחדות אינה טובה. גורמים בהתאחדות בוחנים משפטית את הדרך לסיים את עבודתו. בעקבות המסרים שהועברו לנשיא גורן על הכוונה להיפרד ממנו הבין עיני כי גורן לא יעזוב מרצונו. גורמים בכירים בהתאחדות המליצו לעיני למצוא דרך לסיים את תפקידו של הנשיא גורן גם במחיר של תשלום פיצוי. הנשיא גורן נכנס לתפקידו במאי 2012 לארבע שנים.

בהתאחדות אומרים כי הנשיא גורן כמעט ואינו מגיע להתאחדות למעט לדיונים מיוחדים. וגם בדיונים שהוא מנהל ההחלטות לא ראויות. למשל, ההחלטה שלו לאשר את העברתו של החלוץ שלומי ארבייטמן מהפועל באר שבע להפועל חיפה 6 דקות אחרי המועד החוקי.

כזכור, הפועל חיפה העבירה את החוזה של ארבייטמן בבקרה התקציבית באיחור של 6 דקות, הבקרה לא אישרה את העברתו של החלוץ והפועל חיפה עתרה לבית הדין העליון. הנשיא גורן אישר את העברתו של ארבייטמן למרות שהחוזה הגיע לבקרה התקציבית אחרי המועד החוקי של רשימת ההעברות.

בהתאחדות מתחו ביקורת על החלטתו של הנשיא גורן וטענו כי ההחלטה עשויה להבקיע גול עצמי להתאחדות ולהציף את בית הדין בעתירות. בהתאחדות אמרו כי מדי שבוע קבוצות עומדות לדין על איחור בעלייה למגרש, לעיתים איחור של 2-3 דקות, מה שמחייב את שופט המשחק לציין זאת בדו"ח, והקבוצה שעולה באיחור לכר הדשא עומדת לדין וסופגת לרוב קנס כספי. רק לאחרונה הטיל הדיין ישראל שמעוני קנס בסך 23 אלף שקל על מכבי נתניה ששחקניה עלו באיחור של שתי דקות למחצית השנייה. בהתאחדות טוענים כי הנשיא גורן נימק את קבלת הערעור בסיבה הזויה. הנשיא גורן כתב בהחלטתו שחופש העיסוק גובר על האיחור במועד. אך בהתאחדות סבורים כי הסעיף בהליך המשפטי האזרחי עליו הסתמך הנשיא גורן בהחלטתו כלל אינו רלונטי מכיוון ששלומי ארבייטמן לא היה נשאר מובטל אלמלא המעבר לחיפה אלא רק מרויח פחות כסף. "ארבייטמן נאלץ לוותר על לא מעט כסף כדי לעבור להפועל חיפה״, הבהירו בבקרה התקציבית וחיזקו את הטענות של בכירים בהתאחדות לכדורגל על החלטת הנשיא גורן.

בהתאחדות מותחים גם ביקורת על העובדה שהנשיא גורן, שלא מנהל דיונים רבים במהלך העונה, מעביר דיונים לדיינים אחרים ואינו מגיע לשבת בראש ההרכב בערעורים חשובים.

גם מערכת היחסים בין נשיא בית הדין העליון גורן לאב בית הדין המשמעתי ישראל שמעוני עכורים מאוד. בין שתי הערכאות של בתי הדין יש נתק וטענות קשות עולות מצד הדיינים על החלטותיו של גורן, שלרוב מגמד את החלטותיו של שמעוני.

בהתאחדות אומרים כי החלטות מהסוג שקיבל גורן בנוגע למעבר של ארבייטמן גורמות נזק לכדורגל הישראלי במוסדות אופ״א ופיפ״א. נזכיר כי בחודש ספטמבר האחרון נפלה אחת העסקאות הגדולות בכדורגל העולמי בגלל איחור של 45 שניות בהעברת הניירת להתאחדות הספרדית. ריאל מדריד סיכמה על רכישת השוער של מנצ׳סטר יונייטד דויד דה חאה לריאל מדריד תמורת 40 מיליון יורו אולם העברת השוער נפסלה בעקבות איחור של פחות מדקה בהעברת הניירת להתאחדות הספרדית. ראשי ריאל מדריד העדיפו שלא לערער כי הבינו שאין להם סיכוי בבית הדין מכיוון ששם הדיינים נצמדים לתקנון.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20