יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, ויו"ר מרצ זהבה גלאון הציגו יחד עם הקאדי הראשי של הרשות הפלסטינית ויועצו הבכיר של יו"ר הרשות, מחמוד אל הבאש, את הגרסה שלהם ליום ה-50 לאיחוד ירושלים. ח"כ עודה הגדיר את מצעד הדגלים בירושלים כ'מצעד השנאה השנתי' ואמר: "ממש עוד מעט יתחיל בירושלים המזרחית מצעד השנאה השנתי, ואולי באמת אין דבר יותר מתאים ממנו לציון השקר הזה שנקרא איחוד ירושלים. אנחנו נמצאים עכשיו באדמה כבושה, על העובדה הזאת יש קונסנזוס בינלאומי גורף".

צילום: דוברות הרשימה המשותפת

עודה המשיך ולעג לדברי נתניהו על מאמציו לשלום ואמר: "אני רואה שהמילה שלום חזרה לאופנה לפחות ליומיים, אז בוא נבהיר – הדרך היחידה להגיע לשלום זה הקמת מדינה פלסטינית שירושלים המזרחית בירתה, אין פתרון אחר. נתניהו מדבר על שלום אזורי שיקדים את פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני ואני אומר לו שלעולם דבר כזה לא יקרה. קודם סיום הכיבוש ופתירת הבעיה הפלסטינית ואחר כך נורמליזציה ושלום עם מדינות ערב".

עודה הוסיף כי טראמפ הוא מחרחר מלחמה. "לא היו לי ציפיות מטראמפ לא לפני לא תוך כדי ובטח לא אחרי. מי שמגיע למזרח התיכון בשביל לעשות כמה שיותר עסקאות נשק הוא לא נביא של שלום אלא מחרחר מלחמה".

"כבר חמישים שנה שתושבי מזרח ירושלים חיים תחת כיבוש, ללא זכויות אדם בסיסיות, במצב סוציו אקונומי שרק הולך ומדרדר. ועכשיו בעצם ממשלת נתניהו אומרת לנו שזה הפתרון שלה לכל שטחי הגדה המערבית, סיפוח השטח והשארת האוכלוסייה כנתינים חסרי זכויות. בשנת החמישים לכיבוש ברור יותר מתמיד שיש שתי אופציות – סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית, או מדינת אפרטהייד, אין אופציה אחרת.״

"בממשלה ויתרו על העיר"

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון:  "ירושלים צריכה יותר ממלים וחגיגות מדומיינות של חג "יום ירושלים". היא צריכה להיות מרחב אורבני מאוחד, שבו יחיו שני עמים ושלוש דתות בשלום ושותפות. אי אפשר להמשיך לזרות חול בעיני הציבור. בכל הסדר עתידי תהיה פשרה בירושלים. בכל הסדר עתידי ירושלים המזרחית תעבור לאחריות הפלסטינים וירושלים המערבית תהיה בירת ישראל. זו האמת, גם אם בממשלה מעדיפים לעצום עיניים".

עודה וגלאון. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
עודה וגלאון. צילום: דוברות הרשימה המשותפת

"לממשלות ישראל היו 50 שנים להכניס תוכן במלים "איחוד ירושלים". אבל אחרי 50 שנה אפשר כבר להודות שהמקום היחיד שבו ירושלים מאוחדת הוא בנאומים. בממשלה מאוד אוהבים את ירושלים, אבל קצת פחות את תושביה. היתה להם בחירה בין העיר לבין הסמל. הם בחרו בסמל אבל ויתרו על העיר".

שר הדתות לשעבר והקאדי הראשי של הרשות הפלסטינית ויועצו הבכיר של יושב ראש הרשות, מחמוד אל הבאש, אמר במהלך מסיבת העתונאים: ״חייבים להגיע להסכם לסיום הכיבוש על בסיס קווי 67, שבמסגרתו תוכרז ירושלים המזרחית בירת המדינה הפלסטינית, וירושלים המערבית תזכה להכרה בינלאומית כבירת מדינת ישראל. בהסכם ייקבעו, בין השאר, הגבולות המדויקים ומעמד המקומות הקדושים, תוך כבוד הדדי לזיקתן של שלוש הדתות המונותואיסטיות לעיר ולאתריה הקדושים".