עובדי סינמטק תל אביב יצאו בשבוע שעבר לטיול כדי לחגוג מסיבת פרידה מאחת העובדות שיוצאת לפנסיה. הטיול היה אמורה להתחיל במסעדה סמוך ליישוב סוסיא שבדרום הר חברון, אלא שחמישה מהעובדים, שלא ידעו מהו יעד הטיול, סרבו לרדת מהאוטובוס עם הגיעו למקום, מה שהביא להחלטת ההנהלה לשנות את המסלול. כך פורסם אתמול (ד') ב'הארץ'. ועד העובדים: "אלה המתנחלים הכי גרועים בגדה המערבית".

העובדים "נפגעו מתוואי הטיול". סוסיא. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

 

הסיפור התחיל כבר לפני מספר שבועות, אז הודיעה הנהלת הסימנטק לעובדים על הטיול. ועד העובדים הכריז בתגובה כי יחרים את הטיול בשל סכסוכים עם ההנהלה. חלק מהעובדים אכן החרימו את הטיול, אך חלק אחר הצטרף.

אחד מהם צוטט בה'ארץ' ותאר את מה שקרה. "החלטנו לא לרדת מהאוטובוס מסיבות אידיאולוגיות", אמר והסביר כי ההנהלה "לא הייתה מודעת לכך שארוחת הבוקר תוכננה להתקיים בשטחים. מיד היא שינתה את התוכנית, חזרנו ארצה, וטיול הג'יפים שאמור היה להתחיל שם התחיל בסוף במקום אחר, בתוך תחומי הקו הירוק".

"חזרנו ארצה". סינמטק ת"א. צילום: ויקיפדיה

 

"עקרונות שרוב חברי הסינמטק מחזיקים בהם"

יו"ר ועד העובדים בסינמטק, ירון בן חיים, מסר ל'הארץ': "רוב העובדים החרימו את הטיול, ואלה שיצאו כנראה פחדו. כשהגיעו לשטחים, חלקם החליטו לא לצאת מהאוטובוס ולא לוותר על עקרונותיהם – עקרונות שרוב חברי הסינמטק מחזיקים בהם. לאור הדרך שבה מתנהלת המנכ"לית פלד מול עובדי הסינמטק, ברור לנו שזה היה ניסיון השפלה מכוון כלפי העובדים. לא יעלה על הדעת שעובדי הסינמטק יסכימו שיעבירו בשמם כסף למתנחלים הכי גרועים בגדה המערבית. חלק מהעובדים שהיו שם אמרו שהרגישו כאילו תקעו להם סכין בגב. אנו רואים את התנהלות ההנהלה בכלל ובאירוע הזה בפרט בצורה חמורה מאוד. הטיול הזה בזוי מבחינה מוסרית".

"סינמטק תל אביב דוגל בפלורליזם"

תגובת הנהלת הסינמטק: "סינמטק תל אביב, כבית חם לעובדיו, קיים אירוע פרידה לעובדת ותיקה במסגרת טיול שנועד לתרום לרווחת העובדים ולגיבושם. בשום פנים ואופן לא הייתה כוונה לפגוע או להשפיל את העובדים במסגרת הפעילות או בבחירת תוואי המסלול. הנהלת הסינמטק ועובדיו השקיעו מזמנם במשך חודשים כהכנה לאירוע הפרידה, מתוך מתן דגש לטיפוח המשאב האנושי. כאשר הבינה מנכ"לית סינמטק תל אביב, דינה פלד, כי מספר מצומצם של עובדים נפגע מתוואי הטיול, היא גילתה רגישות גדולה ושינתה באופן מיידי את המסלול להמשך הטיול. כך, בסופו של דבר, כל העובדים, ללא יוצא מן הכלל נהנו מהמשך הטיול. סינמטק תל אביב דוגל בפלורליזם וקשוב לעובדיו, והתמודדות ההנהלה עם המקרה המתואר וכן הנאת העובדים בהמשך הטיול הם עדות לכך".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20