עומר מואב
ד"ר עומר מואב

"מתנגדים להגבלת שכר הבכירים? שני הסיפורים שירסקו את כל מה שחשבתם". כותרת בדהמרקר לטור של איתן אבריאל, שרומז לכך שהחוק של מגבלת השכר בחברות הציבוריות הפיננסיות הוא ראוי.

אז למען האמת זה לא הצליח. קראתי את הטור ולא כל מה שחשבתי התרסק… אפילו לא מה שחשבתי על החוק הפופוליסטי שאבריאל יוצא להגנתו.

אבריאל טוען שכאשר מנהלת בנק מקבלת שכר שעלותו 8 מליון שקלים לשנה, זה מקשה על דרישה להתייעלות מהעובדים. יתכן, אבל האם זה משמעותי? בהחלט נכון שארגוני העובדים יוצרים נטל כבד על הבנקים, נטל שמתגלגל לכיסו של הציבור. 8 מליון שקלים לשנה זה שכר מנקר עניים ומרגיז, אבל השכר שמקבלים הבנקאים הבכירים, שהחוק אמור לרסן, זניח מבחינת הנטל על הציבור.

התיאור של אבריאל מצביע על בעיה הרבה יותר קשה מההשלכות של שכר הבכירים על המו"מ עם העובדים: הכוח המופרז של העובדים המאורגנים בבנקים, עובדים שיכולים לכפות על הנהלות הבנק תשלומי שכר מופרז והעסקת עובדים מיותרים. הטענה של אבריאל שהעובדים בוחרים להשתמש בכוחם בגלל השכר של המנהלים לא עקבית עם העובדות.

בדה מרקר היום יש עוד כתבה רלוונטית. אבי בר-אלי מדווח:
"חברת החשמל חוזרת לנפח את הפנסיה במאות מיליונים – על חשבונכם"

חבילות השכר של העובדים בחברת חשמל (כמו גם בנמלי הים ובעוד מונופולים ממשלתיים) לא פחותות מזו של עובדי הבנקים, אבל ההסבר שזו תוצאה של שכר של מליונים למנהלים כמובן שגוי. בחברות הממשלתיות המנהלים מקבלים שכר סמלי בהשוואה לשכר מנהלי הבנקים.

עובדים בישראל מקבלים שכר לפי גורם אחד פשוט: היכולת להזיק. זו השיטה. אבל לטפל בבעיות מהותיות זה קשה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20