אם היינו צריכים הוכחה נוספת לכך שההסתה נגד ישראל ובעד הטרור מגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר ברשות הפלסטינית, היום (ג') נחשף סרטון המהווה ראייה חותכת, במרכזה החבר הבכיר בארגון הפת"ח ג'יבריל רג'וב, שאף מכהן כסגן מזכיר הוועד המרכזי של ארגון הטרור וכיו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית. הראיות מראות כי רג'וב קרא באופן מפורש לביצוע בפיגועים נגד "מתנחלים וחיילים".

בסרטון, נראה רגו'ב בשידור הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ מינואר 2016 כשהוא אומר: "אתמול נערכה בחברון לוויה ל-17 שהידים. כמובן שזה מקור לגאווה לכולנו. אני אומר שמי שעשה פעולות גבורה של יחידים, אנחנו בתנועת פת"ח מברכים על כך, מעודדים אותם, ומחשיבים אותם לגיבורים ולכתר על ראשי כל הפלסטינים. בשלב זה שיש בו היחלשות ותסכול, ישנה קבוצת אנשים, החל מאחינו מוהנד חלבי (מחבל שרצח שני ישראלים), וכלה בשהיד האחרון… מתקיימת תחרות בין אנשים יחידים. זוהי אחת מהסוגיות שאנחנו צריכים לעמוד עליה – האם אנחנו בעד או נגד? אני אומר, אנחנו בוועד המרכזי דנו בנושא הזה, אנחנו בעד".

בסרטון אחר הוא תועד, ארבעה ימים לאחר מכן, מכנה את המחבלים שביצעו פיגועים רצחניים כ"כתר" עטרה על ראשי הפלסטינים. "מכאן אנו אומרים ל-145 השהידים (שרובם נהרגו תוך כדי שביצעו פיגועים) – אתם גיבורים. אנו מברכים אתכם, מחזקים את משפחותיכם, ואומרים לכם: אתם כתר על ראשינו".

באוקטובר 2015, אמר בראיון לטלוויזיה הרשמית, כי פיגועי טרור נגד חיילים "אלו הם מעשי גבורה של יחידים, ואני מתגאה בהם". הוא המשיך ואמר: "אני מברך את כל אלה שביצעו אותם… הקהילה הבינלאומית לא מסכימה לכך שאוטובוס יתפוצץ בתל אביב. אבל הקהילה הבינלאומית לא שואלת מה קורה למתנחל או לחייל שנמצא בשטחים הכבושים (כולל ירושלים) בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון. אף אחד לא שואל אודותיו. אף אחד לא שואל אודותיו! על כן, אנחנו רוצים גם כן להיאבק באופן שהעולם והקהילה הבינלאומית יישארו לצידנו".

דבריו של רג'וב "צוואתו של הגיבור הזה" הצריכה להילמד בבתי ספר פלסטינים, נאמרו ככל הנראה על המחבל בהאא' עליאן שביצע עם מחבל נוסף פיגוע ירי ודקירה באוטובוס מס' 78 בירושלים, פיגוע שבו נרצחו 3. לפני שביצע את ההתקפה, עליאן פרסם בעמוד הפייסבוק שלו "[עשרת] הדיברות של כל שהיד".

מייסד ארגון 'מבט לתקשורת הפלסטינית', איתמר מרכוס, מפרט ואומר כי "הראיות מוכיחות כיצד ההסתה בקרב ההנהגה הפלסטינית בשלושת גלי הטרור האחרונים החל מ-1996 ועד היום השפיעה באופן ישיר על האלימות בשטח ואת השלכותיה של מדיניות העלמת העין של מדינת ישראל. לדוגמה, בגל הטרור שבין 2015-2016 רג'וב צוטט בטלוויזיה הפלסטינית כמי שאומר 'אלו מעשי גבורה של יחידים- אנו מחשיבים אותם לגיבורים'". מרכוס קרא "להפסיק את החסינות על הסתה לבכירי הרשות הפלסטינית, במיוחד לקראת ה-14 למאי, מועד העברת השגרירות האמריקאית לירושלים".

לדברי סא"ל (במיל') מוריס הירש, לשעבר פרקליט צה"ל באזור יהודה ושומרון, "הראיות נגד רג'וב מהוות בסיס לחקירה, להעמדה לדין והן להרשעה. חייבת להיות הבנה שלא ניתן לאפשר לגורמי הרשות הפלסטינית, ובמיוחד הגורמים הבכירים כמו ג'יבריל רג'וב, להשמיע דברי ההסתה מבלי שיינקטו נגדם הליכים משפטיים". הירש סבור כי "המעמד הבכיר שלהם בקרב החברה הפלסטינית מעניק משקל עצום לדבריהם. העלמת עין מדברי ההסתה אינה תורמת להשגת יעד השלום, אלא גורם לעוד יותר שנאה ולביצועם של פיגועים נוספים. הפרקליט הצבאי לשעבר אף הודיע כי "עד סוף השבוע תוגש תלונה במשטרה נגד רג'וב יחד עם מספר משפחות שכולות שאף נכחו באירוע".

את הראיות אספו 'פורום המזרח התיכון' יחד עם 'השדולה לחיזוק תודעת הניצחון'.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20