ועדת הפנים של הכנסת התכנסה היום (שלישי) כדי לדון במעצרו של תושב מזרח ירושלים, עיסאם עקל, שעצור כבר חודשיים ברשות הפלסטינית מכיוון שהוא חשוד כי מכר קרקע ליהודים. זוהי הפעם השנייה שהוועדה מתכנסת בעניין.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שיזם את כינוס הדיון המיוחד, ציין "את הצביעות של ארגוני זכויות האדם", שעל אף שהוזמנו לדיון, לא הגיע אף לא נציג אחד של ארגונים אלו. בדיון עצמו דרש סמוטריץ' לשמוע מנציגי המדינה מה מצב הטיפול המדיני להחזרתו של עקל.

נציג משטרת ירושלים ביקש לתקן את חבר הכנסת מהבית היהודי ואמר כי לא מדובר בחטיפה אלא באדם ש"נלקח מרמאללה לחקירה". סמוטריץ' בתגובה הזכיר את האירועים שקדמו ללקיחתו של עקל, ומתעקש על מושג החטיפה: "עאקל הגיע למשטרה שישה ימים לפני חטיפתו והגיש תלונה על כך שהוא מאוים", אמר והוסיף: "לצפות מאותו אדם לעמוד מול מערכת כזאת (מנגנוני בביטחון של הרש"פ), ואז לבוא אליו בטענה שהוא לא היה צריך ללכת לשם, זה לא מתקבל על הדעת".

 

עמית אבירם, נציג המל"ל (המועצה לביטחון לאומי) הודה כי רק בשבוע שעבר למד על הנושא וכי המל"ל הונחו על ידי משרד רה"מ לרכז את פעולות הממשלה בעניין. ח"כ אכרם חסון (כולנו), שהיה בקשר עם התובע הכללי של הרשות הפלסטינית, אמר כי "היחידים שביקשו לפגוש את עאקל אלו האמריקאים". חסון הוסיף כי לדעתו "בסוגיה הזו כוחות הביטחון עבדו בצורה מאוד לא אחראית".

 

בדיון השתתף נתין הרשות הפלסטינית שמעל ראשו מרחף גזר דין מוות בשל העובדה כי סייע למנוע פיגועים. "אני גדלתי בתוך המסגדים. באתי לעשות פיגוע. קיבלתי שטיפת מוח מעל ומעבר", הוא מספר, ותיאר את שיקומו והטיפול בו בכלא הישראלי: "טיפלו בי רפואית אחרי שעשיתי נזק. קיבלתי יחס של בן אדם. השתקמתי. ראיתי את העם הזה שאמרו לי עליו שהוא רע", אמר, "ואז השתחררתי וחזרתי לשטחים בראש אחר. הבנתי שהעם הזה באמת עוזר לבן אדם".

תושב ערבי מיו"ש שמעל ראשו מרחף גזר דין מוות מהרשות הפלסטינית

 

אותו ערבי תושב יו"ש, שביקש לא להיחשף מחשש לחייו, תיאר את הזוועות שעבר בחקירת מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית: "קשרו אותי שבועיים עם הרגליים מעל הראש. עד שהראש שלי התנפח. שמו אותי בארון קטן ומה שהם אוכלים ומבשלים שופכים עליי בתור הארון", אמר והוסיף: "התעללות קשה רק במדינה הזו יש צדק. אני אמשיך לעזור למדינה הזו. החתול והכלב חיים פה יותר טוב מברשות הפלסטינית".

ראש אגף בני המיעוטים בתנועת 'אם תרצו', סא"ל (מיל.) ברוך ידיד, שהיה יועץ למתאם הפעולות בשטחים, אמר בדיון בוועדת הפנים על רציחת מוכרי קרקעות ערבים אמר כי "מעשי חטיפה, חקירה, התנכלות ואיומים כנגד תושבי מזרח ירושלים ואולי אף כנגד תושבי ישראל הפכו לדבר שבשגרה". ידיד הוסיף כי "מי שעומדת מאחורי זה היא הרשות הפלסטינית שמנהלת קמפיין אלים שלא נראה כמותו. חוליות של הפת"ח והמודיעין הפלסטיני מקיימות מסע ציד שטני שכל מטרתו שנאה."

 

אילת כהנא

אילת כהנא