עבדאללה מלך ירדן הכריז היום (ש') בפני התקשורת המקומית כי מדינתו "לא תוותר על זכויותיהם של אזרחיה שנהרגו" בתקרית שאירעה בשגרירות ישראל בירדן בלילה שבין ראשון לשני השבוע, והוסיף כי המדינה "תעשה הכול כדי להבטיח קיום משפט צדק". המלך תקף את חברי הפרלמנט שהטילו ספק בכוחות הביטחון ואמר כי לא ייתן לאף גורם לפעול מעל החלטותיהם של המוסדות הירדניים. כמו כן, הוא הדגיש את החשיבות של העמדה המשותפת של ירדן והרשות הפלסטינית באירועים במסגד אל-אקצא.

זירת הדקירה בשגרירות ישראל בעמאן

אתמול (ו'), מסר משרד החוץ כי ישראל מקיימת תהליך בדיקה של האירוע שהתרחש, בהתאם להליכים המשפטיים המקובלים במקרים כאלה. "פרקליט המדינה, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, הנחה את כל הגורמים להעביר לידיו את החומרים המצויים בידם הנוגעים לאירוע. במסגרת היחסים בין ישראל לירדן, ישראל תעדכן את ירדן לגבי ההתפתחויות והממצאים של ההליך", נמסר. שלשום, דרש עבדאללה להעמיד לדין את המאבטח הישראלי שירה בדוקר הירדני והוסיף כי "ההתנהגות של נתניהו הייתה פרובוקטיבית בכל החזיתות, הרתיחה אותנו ותדלקה את הקיצוניים. הדרך בה הישראלים תפעלו את המשבר תשפיע באופן ישיר על יחסינו עם ישראל".

תקף את רה"מ נתניהו. עבדאללה מלך ירדן. צילום: רויטרס
תקף את רה"מ נתניהו. עבדאללה מלך ירדן. צילום: רויטרס

בתוך כך, המלך עבדאללה ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחחו ביום שישי אודות משבר הר הבית. מדובר בשיחה הראשונה שערך הנשיא טראמפ עם מנהיג באזור על הנושא. בתקשורת הירדנית דווח כי המלך הודה לנשיא האמריקני על תמיכתו וכן על החלק שמילא ממשלו בפתרון המשבר. מהבית הלבן נמסר כי "שני המנהיגים אמרו כי הם מעודדים מהמאמצים שננקטו כדי להפיג את המתחים ואת ההתקדמות שהושגה. הם התחייבו להמשיך להישאר בקשר הדוק. הנשיא טראמפ הדגיש את תפקידה החשוב של ירדן לשמירת הביטחון האזורי".

לאחר השיחה, הודיע היום עבדאללה כי ירדן "ממשיכה בתפקידה ההיסטורי להגן על המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות בירושלים", והוסיף "נמשיך בתפקידנו ההיסטורי, הפוליטי והחוקי למניעת ייהוד המקומות הקדושים, למרות האתגרים הקשים".

ביום חמישי האחרון הביעה ממשלת ירדן שביעות רצון מהתקפלות ישראל והסרת אמצעי הביטחון מכניסות הר הבית, אשר "נדרשה כדי לשמור על המצב החוקי וההיסטורי". עוד מסרה ממשלת ירדן כי "ישראל ככוח כובש לא יכולה לכפות צעדים שמשנים את הסטטוס קוו".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20