רה"מ נתניהו בכנס הליכוד. צילום: דוברות הליכוד

לו הבחירות היו נערכות היום מפלגת הליכוד הייתה זוכה לאמון הציבור. כך עולה משני סקרים שפורסמו היום, אחד שפורסם באתר "וואלה" ואחד בעיתון 'ישראל היום'. עם זאת, תוצאות שני הסקרים מטעות בנוגע לגיבוש של קואליציה דומה.

לפי "וואלה", הליכוד היה זוכה ל-30 מושבים, זאת על רקע חקירות ראש הממשלה וטענותיו לרדיפה אינטנסיבית מצד המשטרה בניסיון לגייס עדי מדינה. שניה אחרי הליכוד ניצבת "יש עתיד" עם 24 מנדטים.

אחרי כן, המחנה הציוני בראשות אבי גבאי צונחת ל-11 מושבים בלבד, כמו הבית היהודי שעולה ל-11. הרשימה המשותפת עם 10. המפלגה שחוללה את משבר הגיוס, יהדות התורה, זוכה ל-8 מושבים ע"פ סקר 'וואלה', אחד יותר משיש לה כיום.

מרצ, שתחליף את ראש המפלגה בוודאות בפריימריז הקרוב, עולה מ-6 מושבים כיום ל-8 לפי הסקר. כולנו של כחלון יורדת במושב אחד ל-7 בלבד, ישראל ביתנו של ליברמן עומדת על 7 וש"ס עומדת על קצה גבול אחוז החסימה.

ב"וואלה" נשאלו הנסקרים גם על יכולתו של ראש הממשלה נתניהו להמשיך בתפקידו תחת החקירות המרובות. 52% מהנשאלים השיבו על השאלה בחיוב, כאשר 42% השיבו כי הוא אינו יכול להמשיך.

בשאלה על מידת ההתאמה לראשות הממשלה, עומד בראש נתניהו עם 39%, לפיד עם 16% וגבאי עם 11% התאמה לתפקיד.

ישראל היום: ש"ס נמחקת, גוש הימין שומר על כוחו

לעומת זאת, ב'ישראל היום', הליכוד זוכה ללא פחות מ-34 מנדטים, ארבעה יותר מכוחה הנוכחי בכנסת. כמו בסקר 'וואלה', גם לפי גיאוקרטוגרפיה יש עתיד זוכה ב-24 מושבים.

ככלל, גוש הימין מתחזק באופן מפתיע בסקר 'ישראל היום', כאשר הבית היהודי זוכה ל-14 מושבים, בעוד המחנה הציוני צונחת ל-10 בלבד, תוצאה שווה לרשימה המשותפת.

לפי 'ישראל היום', יהדות התורה זוכה ל-8 מושבים (כמו בוואלה), מרצ מקבלת 7 מושבים, כולנו 6 וישראל ביתנו רק 5. מי שנמחקת מהמפה הפוליטית היא מפלגת ש"ס, שזוכה רק ל-2 מושבים ולא עוברת את אחוז החסימה.

סיבה לדאגה. יו"ר ש"ס השר אריה דרעי. צילום: פלאש 90

 

לפי שני הסקרים, כמות המושבים שמרכיבים את הקואליציה הנוכחיות, יוכלו להקים גם את הממשלה הבאה עם 67 מנדטים. עם זאת, נפילה של ש"ס מתחת לאחוז החסימה עלולה להשפיע דרמטית על גוש הימין.