המובילים בתרומה והתנדבות: דרומיים, נשים ובעלי הכנסה נמוכה: סקר שערך מכון 'גיאוקרטוגרפיה' עבור ארגון 'מתן-משקיעים בקהילה' מצא כי 52% מהישראלים לא תורמים ולא מתנדבים, בעלי הכנסה מתחת לממוצע תורמים יותר מבעלי הכנסה מעל הממוצע – 32% לעומת 17.6% וכי מתוך אפשרויות שונות לתרומה או להתנדבות, מרבית הישראלים בוחרים לתרום ולהתנדב למען חולים במחלות קשות (35%), מזון למעוטי יכולת (13.3%) וילדים ונוער בסיכון (13%).

מתנדבים נוטעים כרמים בגולן. צילום: מאור קינסבורסקי, פלאש 90

 

נתונים אלה ואחרים עולים מסקר שבדק אם הישראלים תורמים ומתנדבים, למי הם בוחרים לתרום ולהתנדב, מה הם חושבים לגבי מידת ההירתמות של הציבור הישראלי להתנדבות ותרומה וכן – האם הם חושבים שחברות עסקיות תורמות מספיק ומעודדות את עובדיהן לתרום? הסקר כלל 500 משיבים מכל הארץ, גברים ונשים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל, ובוצע בשבוע האחרון של יוני 2018.

ככל שמרוויחים פחות תורמים יותר

עוד עולה מהסקר, כי 32.1% מבעלי הכנסה מתחת לממוצע נוהגים לתרום, לעומת 17.6% מבעלי הכנסה מעל הממוצע. 56.7% מהמשיבים שהינם בעלי הכנסה מעל הממוצע הצהירו כי הם לא מתנדבים ולא תורמים.

בעלי הכנסה נמוכה תורמים יותר. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

 

תושבי המרכז תורמים ומתנדבים פחות מאנשי הפריפריה: 57% מתושבי המרכז ענו כי הם לא תורמים ולא מתנדבים, לעומת 39.7% מאיזור ירושלים, 53.5% מתושבי השרון ו-53.2% מתושבי הצפון. תושבי הדרום יותר מתנדבים ותורמים – 18.3% מתנדבים ו-25.1% גם תורמים, לעומת 16.6% מתושבי הצפון שמתנדבים ו- 16.1% שתורמים. בירושלים גם מתנדבים וגם תורמים – 24.7% לעומת 10.9% מתושבי המרכז.

האקדמאים תורמים יותר – 29.1% לעומת 19.9% מבעלי ההשכלה העל-תיכונית ו-16.6% בלבד מבעלי השכלה נמוכה (עד תיכונית). 62% מבעלי השכלה עד תיכונית לא תורמים ולא מתנדבים, לעומת 44% מהאקדמאים ו-51.7% מבעלי השכלה על תיכונית.

נשים מתנדבות ותורמות יותר מגברים

באשר להבדל המגדרי, מעלה הסקר כי נשים מתנדבות ותורמות יותר מגברים, כך ש-51.4% מהנשים תורמות ומתנדבות לעומת 43.7% מהגברים.

נשים מתנדבות ותורמות יותר מגברים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

חרדים מתנדבים יותר

חילוניים ודתיים תורמים אותו דבר ומתנדבים פחות. החרדים תורמים פחות ומתנדבים יותר – 56.2% מהחילוניים לא תורמים ולא מתנדבים, לעומת 43.7% מהדתיים חרדיים ו- 53.9% מהמסורתיים.

חרדים מתנדבים יותר. חובשי 'איחוד הצלה' בזירת פיגוע דריסה. צילום: 'איחוד הצלה'

 

על השאלה 'מה לדעתך יעודד את הישראלים לתרום ולהתנדב יותר?' 34.7% השיבו כי פרסום והסברה יעודדו את הציבור לתרום ולהתנדב יותר, 13.8% מאמינים כי חינוך יעודד נתינה ו- 6.4% מאמינים כי עידוד ממקום העבודה יעודד אותם לתרום ולהתנדב יותר.

"אנחנו פוגשים המון רצון טוב ונכונות להשקיע בנושאים חברתיים אך תוצאות הסקר מעידות כי אין די בכך ונכון לומר שהתמונה הכוללת איננה מספקת וכי עבודה רבה עדיין לפנינו", אומרת אהובה ינאי, מנכ"ל 'מתן-משקיעים בקהילה', ארגון המדרבן ארגונים ואנשים פרטיים להשקיע בקהילה. "אנו מאמינים כי תרומה והתנדבות הם הביטוי המעשי לערבות הדדית שהיא תנאי לחברה חזקה וזו האחריות של כל חברה עסקית ושל אחת ואחד מאתנו. אנו מקווים כי העסקים בישראל יכירו בערך המוסף של השקעה בתרומה ובהתנדבות בחברה הישראלית וירחיבו את העשייה בתחום זה ואנחנו במתן נשמח לעמוד לרשותם באמצעות יעוץ והכוונה ומתן כלים ותשתית רחבה שתאפשר להם ולעובדיהם להתנדב וליצור ביחד רווח כפול, לעסק ולקהילה".

תלמידי מכינה מתנדבים בסינון עפר הר הבית. צילום: צחי דבירה

 

מהממצאים אף עולה כי הציבור הישראלי חושב שחברות עסקיות לא מספיק תורמות ולא מספיק מעודדות את עובדיהן להתנדב – 10.2% חושבים שהן כלל לא מעודדות ולא תורמות, 36% חושבים שהן מעודדות ותורמות במידה מועטה ו-40.5% מאמינים כי הן מעודדות ותורמות במידה בינונית.

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20