אז מדוע כל כך מפריע לחלקנו שח"כ סמוטריץ' אמר את מה שאמר?. זכותו הטבעית לומר כל מה שהוא רוצה. זהו חופש הביטוי ואנחנו עדיין מדינה חופשית ופלורליסטית. זה מפריע. זה מפריע לחלקנו כי בסופו של דבר, באמירות כאלו הוא פוגע ורומס את המפעל העדין הזה שאנחנו מנסים לבנות פה לא מעט שנים, המפעל הציוני. אולם, לחלקנו דבריו של ח"כ סמוטריץ תקועים כמו עצם בגרון כי אולי הוא צודק.

סמוטריץ' הוא יהודי טוב, יש לו זכויות רבות במפעל ארץ ישראל ואני בטוח שהוא ח"כ חרוץ, בעשייה הפרלמנטרית שלו הוא עושה לא מעט למען עם ישראל ומדינת ישראל. אבל האמירות של סמוטריץ' הן גזעניות, מסיתות ומכלילות בצורה גסה. נראה כאילו הוא מנסה למצב עצמו כ'טראמפ הישראלי'.

smotrich

הטור הזה נכתב אחרי שהנושא נלעס ונכתש עד דק מכל הכיוונים האפשריים. ביני לבין עצמי סירבתי להגיב מהבטן ולקפוץ בראש ישר אחרי שנאמרו הדברים. ניסיתי להבין על מה המהומה. אפילו שוחחתי עם נשים ובעליהן, שילדו את ילדיהם בעיר מגוריי באר שבע. מסתבר שבביה"ח סורוקה המצב לא מעודד בכלל: נשים יהודיות שילדו במחלקת היולדות התלוננו על רעש ומטרד שהן חוו מצד בני משפחה של נשים ממגזר מסוים (תבינו לבד למי אני מתכוון) כשכל מה שביקשו הוא רק שקט ומנוחה.

גילוי נאות: אני מצביע ופעיל הבית היהודי. לא מעט שאלו אותי איך 'בזבזתי' את הקול שלי בבחירות על המפלגה שאליה משתייך ח"כ סמוטריץ. התשובה שלי פשוטה: הצבעתי לבית היהודי בבחירות כי הבית היהודי מייצגים אותי ואת השקפותיי. אני לא מצטער לרגע על הבחירה הזאת. גם בבחירות הבאות אצביע למפלגה. הכניסה של סמוטריץ' היא תולדה של איחוד הזוי וטיפשי בין הבית היהודי לתקומה (אליה משתייך סמוטריץ') ומוטב היה לו המפלגות לא היו מתאחדות כלל – גם במחיר של פיחות מנדטים. אגב, לדעתי בבחירות הבאות כבר לא יהיה איחוד ואז נוכל לומר לסמוטריץ' וחבריו בציניות :"ברוך שפטרנו…".

לכאורה, אפשר לומר כי בדבריו של סמוטריץ יש מן האמת: נכון, יש ערבים רעים, זה לא סוד. ועם חלקם אנחנו נמצאים במלחמה לא מעט שנים. חלקם לא רוצים אותנו כאן. חלקם רוצים לשחוט אותנו. חלקם אכן צמאי דם. אבל יש גם ערבים טובים וחשוב לזכור זאת. בדיוק כמו ששר החינוך בנט אמר: הם לומדים איתנו באוניברסיטה, הם מטפלים בנו בביה"ח ואפילו מיילדים את ילדנו, חלקם משרתים איתנו בצבא. הם חיים איתנו את היום-יום.

הוויכוח לא צריך להיות על דבריו של סמוטריץ' אלא על המדיניות הלא רשמית של בתי החולים. על זכותה של כל אישה ללדת בצורה הנוחה והמתאימה לה, ומבלי שתיפגע זכותה לפרטיות לפני, במהלך ולאחר הלידה. אך לצערי, בדומה למגמה הקיימת בארה"ב, הטראמפיזם חדר לתרבות הפוליטית שלנו ולא ייעלם כל כך מהר.

טראמפ. מקצין את השיח הפוליטי בכל מקום. צילום: Michael Vadon
טראמפ. מקצין את השיח הפוליטי בכל מקום. צילום: Michael Vadon

נכון, נמאס לנו להיות פוליטיקלי קורקט, נמאס לנו שמבלפים אותנו, נמאס לנו שמוכרים לנו 'אמת' שקרית. פשוט נמאס לנו. סמוטריץ' וחזן (ועוד כל מיני..) זיהו את הפרצה וינצלו אותה ככל שיוכלו. ואנחנו?, אנחנו נאמין לכל סיסמא חלולה שתצא להם מהפה ונחשוב שהיא אמת צרופה.

סמוטריץ' הוא לא כוס התה שלי. הוא לא מי שבחרתי לייצג אותי. אני מקווה שנתנער כולנו מהדמות ההזויה הזאת (ונתנער גם מפוליטיקאים הזויים מהצד השמאלי של המפה הפוליטית). לקראת הבחירות הבאות שיגיעו מתישהו, זה יהיה האתגר המרכזי של מפלגת הבית היהודי ובעצם של כל מפלגה שמשתתפת במשחק הפוליטי הישראלי: להוכיח שלפעמים להיות 'טראמפ' ישראלי זה לא כבוד כזה גדול. זה יהיה האתגר שלנו כבוחרים.

דרך אגב, מישהו עדיין זוכר את הסירוב של ח"כ זוהיר בהלול לכנות במילה 'מחבל' את המחבל ההוא?. צביעות.

20 News

20 News