שניים אוחזים, זה טוען כולה שלי וזה טוען כולה שלי. ההתחלה לקוחה מהגמרא אבל היא נכונה גם לימינו אנו. האם צדק זהו דבר מוחלט?

ביממה האחרונה סערה חדשה יצאה לדרך בעולם הכדורגל הישראלי, או אם לדייק, בין עולם הכדורגל לעולם התקשורת והפוליטיקה. בכדי להבין את סיפור הרקע נחזור לקיץ האחרון, אז בעיתון הארץ החליטו לצאת בקמפיין כנגד מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים. הקמפיין נקרא "עד שישחק ערבי בבית"ר" וכל מטרתו הייתה אחת – לשים ללעג את הקבוצה הירושלמית ולתייגה כקבוצה גזענית.

כל עוד היה מדובר בסדרת כתבות מגזיניות או טורי דעה בנושא היה זה לגיטימי לחלוטין, אך בעיתון הארץ הלכו עם הקמפיין צעד אחד קדימה, בידיעה שבבית"ר לא ישתקו על כך.

בכל כתבה שעסקה בקבוצה הירושלמית, הוזכר בסמוך לה כי במועדון הבית"רי לא משחקים שחקנים ערבים. לפני שלושה שבועות בבית"ר החליטו לשים לכך סוף והחליטו להסיר את כתב הספורט של עיתון הארץ מקבוצת הוואטסאפ של הכתבים המסקרים את המועדון וכן נאסרה עליו כניסה אל יציע העיתונאים במהלך משחקי הבית של הקבוצה באצטדיון טדי שבירושלים.

עד כאן תקציר האירועים. כעת אפשר לדון בשאלה מי פעל כראוי ומי לא.

"הארץ" נגד בית"ר. צילום מסך
"הארץ" נגד בית"ר. צילום מסך

בעיתון הארץ טענו כי הסיבה שעומדת מאחורי המשך הקמפיין גם בכתבות סיקור רגילות ובכל עת שמוזכר שמה של בית"ר היא "מעין תזכורת קבועה לכך שאין להתייחס אל בית"ר כעוד קבוצת כדורגל רגילה", ולדבריהם הדרת כתב הספורט של העיתון מיציע העיתונאים הינה עבירה על החוק שכן "בית"ר ירושלים הוא אמנם מועדון בבעלות פרטית, אך הוא מקבל כספים מהקופה הציבורית – הרשות המקומית, הטוטו ורשות השידור".

כמו כן, משחקי הבית של בית"ר נערכים באיצטדיון בבעלותה של עיריית ירושלים. על כן – וכפי שכבר פסק בית המשפט המחוזי בשנת 1999 – קבוצת כדורגל היא גוף דו־מהותי בעל חשיבות ציבורית, ולכן חובה עליה לנהוג בשוויון וללא אפליה פסולה ולאפשר לכל כלי תקשורת לסקר אותה באופן שווה. אסור לה לבצע סלקציה ולקבוע מי ייכנס ומי לא ייכנס בשעריה".

אך האם נהג העיתון בצורה הוגנת ובגבולות חופש העיתונות וחופש הביטוי? התשובה היא לא. ראשית לגבי תוכן הטענה של מערכת העיתון. בבית"ר ירושלים שיחקו ארבעה שחקנים בעלי מוצא מוסלמי – שניים מהם, סדאייב וקדאייב, הביאו לתסיסה מאוד גדולה במועדון הירושלמי שתחילתה הייתה שריפת המועדון על שלל הגביעים והמזכרות וסופה כמעט בפירוקה של הקבוצה.

בנוסף, כיום אף שחקן ערבי לא ירצה להגיע לשחק בבית"ר, כך שקמפיין זה מטרתו אחרת לגמרי ממה שטוענים בעיתון.

עוד סיבה לשלילת מעשה עיתון הארץ היא על הדרך. כתבה עיתונאית צריכה להיות ללא משוא פנים ולשאוף לכמה שיותר אובייקטיביות. כל מעידה קטנה משמעותה חריגה מגבולות העיתונאות.

הבעיה העיקרית בסיקור המוטה של הארץ היא הצביעות: איך עיתון שמרים את דגל ערבוב הפוליטיקה בחיים כולם וסולד מכך, לבסוף עושה את ההפך. בתקנון הכדורגל הבינלאומי חל איסור מוחלט לערבב בין פוליטיקה וספורט.

כנראה כשזה מגיע לבית"ר ירושלים, הערכים הנאורים של "הארץ" מתגמדים מול הרצון להשתלח ב'קבוצה של המדינה'.

20 News

20 News