העיתון הלבנוני 'אל-אחבאר', המקורב לחמאס, פרסם במהלך השבת את טיוטת ההבנות בין ישראל לארגון הטרור העזתי. הטיוטה כוללת 10 סעיפים, ונוסחה כך שכל שלב תלוי ביישום השלב הקודם.

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה מגיע לפגישות עם המשלחת המצרית ברצועת עזה, על רקע שלט עם הכיתוב 'ירושלים' והמרחק ממנה. צילום: רויטרס

 

על פי הדיווח, חמאס יתחייב לרסן את המתפרעים בגבול ולהעניש את מי שיפר את השקט. בנוסף, סוכם כי "צעדות השיבה" תמשכנה במתכונת עממית וללא אלימות עד סוף השנה וכי בתמורה ישראל תאפשר הכנסת דלק קטארי לרצועה. מוקדם יותר דווח כי ישראל אישרה העברת מיליוני דולרים לחמאס. גורם מדיני הדגיש כי ישראל לא תתפשר על מנגנוני פיקוח, על מנת לוודא שהכסף לא ישמש למטרות טרור.

מצרים, מצידה, תפעל להסרת 70% מהמצור – עד להפסקה מוחלטת של הצעדות. בתמורה, ישראל תפתח באופן קבוע את מעברי הסחורות לרצועה, תנפיק 5,000 אישורי עבודה לפועלים עזתים לעבוד בשטח ישראל ותגדיל את מרחב הדייג. כלי תקשורת בעזה דיווחו בנוסף כי חברי המשלחת הביטחונית המצרית שיבחו את חמאס על האיפוק הרב בהפגנות "צעדות השיבה" ביום שישי לאורך הגבול עם ישראל.

אבו מאזן נועד עם נשיא מצרים א-סיסי בקהיר. צילום: באדיבות לשכת העיתונות הממשלתית של מצרים

 

שעות מאוחר יותר, נועד אבו מאזן עם נשיא מצרים א-סיסי בשארם א-שייח'. בהודעה רשמית, שפורסמה לאחר הפגישה נמסר כי הצדדים דנו בהתפתחויות במזרח התיכון ובזירה הפלסטינית. עם זאת, בכיר פת"ח עזאם אל-אחמד שנכח גם הוא בפגישה הבהיר: "ההבנות בעזה הן לא הסכם רגיעה כולל, שנמצא בסמכותה של ההנהגה הפלסטינית ואבו מאזן".

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. צילום: מרק ישראל סלם – פלאש 90

 

בתוך כך, השר וחבר הקבינט יואב גלנט, התייחס לדיווחים על הסדרה מסתמנת. באירוע 'שבתרבות' במודיעין אמר גלנט כי "אנחנו צריכים לראות את האפשרות של מלחמה כוללת בעזה כאפשרות האחרונה. מצב הומניטרי משופר ברצועת עזה הוא אינטרס ביטחוני ישראלי. שלב ראשון בהסדרה יחייב הפסקת ירי, הפסקת טרור אש וטרור גדרות".

רחבת הכותל המערבי. צילום אילוסטרציה: שי בראל

 

גורם מדיני בכיר העריך אתמול (שישי) כי בעקבות הודעתו של נשיא ברזיל, מדינות נוספות – וצ'כיה בראשן – צפויות להודיע על כוונתן להעביר את שגרירות ארצם מתל-אביב לירושלים. כזכור, בחודש אפריל, נשיא צ'כיה מילוש זמאן, הבטיח כי יפעל להעביר את השגרירות לירושלים.

 

גאווה ישראלית: אחרי ההישגים יוצאי הדופן באבו-דאבי מוקדם יותר השבוע – בטינה טמלקובה זכתה באליפות אירופה בג'ודו עד גיל 23 במשקל של עד 52 ק"ג. היא גברה בגמר על יריבתה מהונגריה רקה פופ ואנחנו זכינו לשמוע את 'התקוה' מתנגנת שוב – הפעם בהונגריה.

 

כמו כן, שר ההגנה האיראני אמיר חאתמי הודיע כי ארצו החלה בייצור המוני של מטוס הקרב החדש שלה – "כוסר". חאתמי הוסיף כי "המטוס ייכנס לשימוש בחיל האוויר בקרוב". .

לינור בר-אל

לינור בר-אל