כוחות הביטחון פשטו אמש (ו') על בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית. בהוראת ראש הממשלה פורקו סוכות האבלים של משפחות המחבלים באום אל פחם.

ירדן גינתה את סגירת הבר הבית למוסלמים בעקבות הפיגוע. "על ישראל להימנע מלנקוט בצעדים שיפרו את הסטטוס קוו ההיסטורי בהר הבית", אמר דובר ממשלת ירדן מוחמד מומני. הוא הוסיף כי ירדן "דוחה בתוקף כל התקפה על זכויות המוסלמים במקום".

נסגר למוסלמים. מתחם הר הבית. צילום: פלאש 90
נסגר למוסלמים. מתחם הר הבית. צילום: פלאש 90

בתגובה מסרו גורמים בסיבת רה"מ נתניהו: "במקום לגנות את הפיגוע בחרה ירדן לתקוף את ישראל, המגינה על המתפללים ושומרת על חופש הפולחן במקום. ישראל לא תסבול פגיעה במקומות הקדושים והיא שומרת על הסטטוס קוו בהם. ראוי שכל הצדדים המעורבים, ובכללם ירדן, ישמרו על איפוק וימנעו משלהוב הרוחות". הבית הלבן תמך בעמדת ישראל.

אמש נעצר המופתי של ירושלים, שייח מוחמד חוסיין, לאחר שקרא למוסלמים לעלות למסגד אל אקצא למרות החלטת ישראל לסגור את ההר. הוא שוחרר זמן קצר לאחר מכן. הווקף הירדני האחראי על המתחם פרסם הודעה כי איבד את השליטה על המסגד "עקב הצעדים שנקט הכיבוש". עוד נמסר כי "כוחות הכיבוש פגעו בכל המשרדים והמרכזים של הווקף, כולל בית הדין השרעי, ששומר בתוכו את הרישומים ההיסטוריים של ירושלים".

דובר חמאס פוזי ברהום קרא להמשיך "בהסלמת האינתיפאדה בירושלים ובעימותים עם הכיבוש והמתנחלים בכל נקודות החיכוך להגנה על מסגד אל-אקצא, בכל מחיר". לדבריו, "בחמאס רואים בחומרה רבה את החלטת ממשלת ישראל לסגור את מסגד אל-אקצא ומניעת קיום התפילות במקום. פשע זה הוא המשך למלחמת הדת נגד הפלסטינים והמקומות הקדושים". הוא קרא למוסלמים ברחבי העולם להפגין מול השגרירויות הישראליות.

בכפר מג'אר הושלך רימון הלם לעבר מסגד בעקבות רצח השוטרים רס"מ האיל סתאוי, תושב מג'אר, ורס"מ כמיל שנאן מכפר חורפיש בהר הבית.

הח"כים הערבים אחמד טיבי ואוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמרו בתגובה לפיגוע: "המאבק שלנו הוא מאבק לא אלים, גם נגד הכיבוש וגם נגד אפלייתם של האזרחים הערבים בישראל". גם ח"כ איימן עודה ועיסוואי פריג' גינו את השימוש בנשק.

ארבעה תושבי ג'סר א-זרקא נעצרו היום (ש') בחשד לתקיפת שוטרים ולהפרת הסדר הציבורי בקטטה בפארק המים "שפיים". כוחות המשטרה הוזעקו בעקבות התפרעותם של 50 ערבים במקום. מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל לא תאפשר פגיעה במרקם החיים התקין של אלו המבקשים לנפוש ולבלות, תוך הפרת הסדר הציבורי ותקיפת שוטרים".

כוחות המשטרה בפארק שפיים, היום. צילום: פלאש 90
כוחות המשטרה בפארק שפיים, היום. צילום: פלאש 90

בן 9 טבע למוות בבריכה ציבורית בבאר שבע, המשטרה עצרה שני מצילים. ילד כבן 4 טבע בבריכה ביתית באשקלון ופונה לבית החולים במצב קשה. בת 38 טבעה ונפצעה קשה בחוף באשקלון. כוחות מד"א ביצעו בההחייאה ופינו אותה לבי"ח ברזילי.

הערב, צאת השבת, להקת גאנס אנד רוזס מופיעה בפארק הירקון לעיני 60,000 צופים. מחר תחול עלייה בטמפרטורות.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20