9,000 ש"ח מלגה ושתי נקודות זכות אקדמאיות מציע ארגון השמאל הקיצוני 'זזים' של הקרן לישראל החדשה לסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, כך פורסם ב-360. "בואו לעשות איתנו קסמים ולקבל על זה מלגה!", קרא הארגון בעמוד הפייסבוק שלו. מהם אותם קסמים? על פי הארגון, הוא נכנס השנה לתכנית 'עמיתי אברט לצדק חברתי' של ארגון 'שתיל' ומחפש סטודנט שיקבל מלגה כדי לעבוד על קידום קמפיינים, קשר עם פעילים ומתנדבים, איתור קמפיינים פוטנציאליים ועוד. התוכנית שמה לה למטרה להכשיר פעילים במסגרת התמחות המלווה בקורס אקדמי שנתי בפקולטה למשפטים באוניברסיטה, שיעסוק בנושא זכויות אדם ויינתן על ידי עו”ד עדי ניר בנימיני ועו”ד הישאם שבאיטה הפועל למען "זכויות האדם של פלסטינים תושבי השטחים הכבושים" (מתוך הביוגרפיה באתר האוניברסיטה). התוכנית מיועדת לסטודנטים מכלל החוגים.

"פרקליטו של השטן". הפגנה שבועית נגד מנדלבליט בפ"ת. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
"פרקליטו של השטן". הפגנה שבועית נגד מנדלבליט בפ"ת. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

אכן נשמע קסום, אך אחת הדרישות הבסיסיות לקבלת המלגה היא "הזדהות מלאה עם הערכים והמטרות של זזים", לשון הפוסט. מהם אותם ערכים ומטרות? ארגון 'זזים' שחרת על דגלו "זכויות אדם, צדק חברתי ומאבק בגזענות ובכיבוש", שותף להפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה הקוראות להדחת ראש הממשלה נתניהו. פרסום חוצות הוצב עם תחילת המחאה נגד מנדלבליט אשר כותרתו: "שומר הראש של נתניהו. היועץ המשפטי לממשלה לא יכול להחליט אם יוגש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו. מנדלבליט, תשעה את עצמך". על השלט חתום ארגון 'זזים'. באתר האינטרנט של העמותה גם אוספים חתימות, שמות וכתובות דואר אלקטרוני של תומכים במהלך כזה. במהלך החודש האחרון אסף הארגון 1,845 חתימות בסך הכל.

הארגון חתום על קמפיין להשעיית מנדלבליט. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של 'זזים'
הארגון חתום על קמפיין להשעיית מנדלבליט. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של 'זזים'

 

הארגון אף פועל ללחוץ על חברת החשמל להגביר את אספקת החשמל לעזה. בחודש אפריל האחרון השתתף הארגון בהפגנה נגד ה"כיבוש", שנערכה לאחר פיגוע בו דקר מחבל שלושה בני אדם ברחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים. להפגנה היו שותפות גם מפלגות 'הרשימה המשותפת' ו'מרצ' וכן ארגוני שמאל קיצוני אחרים כמו 'עומדים ביחד', 'שלום עכשיו', 'שוברים שתיקה', 'לוחמים לשלום', 'עיר עמים', 'גוש שלום', SISO, 'מחסום ווטש', 'מאבק סוציאליסטי' ו'מחזקים'.

מתוך 'היום הזה' עם אמיר איבגי, א'-ה' ב-23:00

על אנשי הצוות של 'זזים' נמנים שדא, שעבדה בעבר בתור עוזרת פרלמנטרית ודוברת של חה"כ חנין זועבי וחה"כ עזמי בשארה; יואב שהיה אחראי על הקמפיינים האחרונים של 'מרצ'; וכן ליבי לנקינסקי, מייסדת שותפה של 'זזים' ובתפקידה הנוסף היא סגנית נשיאה לאסטרטגיה בקרן לישראל החדשה.

האונ': "מלגת ההתמחות אינה באחריות האוניברסיטה"

אוניברסיטת תל אביב מסרה בתגובה כי "מלגת אוורט אינה ניתנת באמצעות או על ידי האוניברסיטה. נקודות הזכות ניתנות בעבור קורס אקדמי עיוני המתקיים בפקולטה למשפטים והפתוח לכלל הסטודנטים. מפגשי הלמידה והפעילות החברתית אינם מהווים חלק ממטלות הקורס, אלא מתקיימים בנפרד במסגרת מלגת ההתמחות, ואינם באחריות האוניברסיטה".

מארגון 'זזים' נמסר בתגובה כי "הטענות השקריות בדבר הקשר בין זזים וההפגנות בפתח תקווה, הוא בסך הכל עוד ניסיון כושל לערער על הלגיטימיות של הקרן החדשה, ולפגוע בלגיטימיות של ההפגנות עצמן. אנחנו גאים בשותפות שלנו עם הקרן החדשה ובתמיכה שלה, שבנויה קודם כל על ערכים משותפים. ההפגנות בפתח תקוה מעוררות השראה, אבל אין לנו קשר אליהן ולעולם לא ניקח קרדיט על מה שלא עשינו".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20