שורה של אנשי רוח מהשמאל, בניהם א.ב. יהושע, יהושע סובול ועמוס עוז, שלחו הלילה (ד') עצומה הקוראת לראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב בנעשה כיום בכפר הבדואי הלא מוכר אום אל חיראן. "כידוע לך, המדינה הושיבה את תושבי הכפר במקום בו הם מתגוררים כיום לאחר שגורשו מאדמת אבותיהם בוואדי זובאלה. בהחלטה מנהלית שגויה ואומללה שהתקבלה בדרגים ממשלתיים בכירים הוחלט להרוס את הכפר ולסלק את תושביו כדי להקים תחתיו התיישבות יהודית בשם חירן. על פי איזה צו מוסרי אוניברסלי או יהודי פסקו המגרשים לחמוס ולרשת את כבשת הרש כדי לתתה לאחרים? – ליהודים. הם ברי רשות, קבע בית המשפט, והתיר את הריסת בתי הכפר על פי האות היבשה של ספר החוקים. והיכן הצדק?", כתבו לראש הממשלה.

ההרס באום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ההרס באום אל חיראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

עוד חתמו על העצומה: הסופרים אגי משעול ואלי עמיר, וח"כ לשעבר ממרצ מוסי רז. "אנו דורשים לעצור את הריסת הבתים בכפר אום אל חיראן, לבטל לאלתר את התכנית להריסת הכפר וסילוק תושביו, ולשנות את תכנית המתאר ליישוב החדש "חירן", כך שהכפר יוכל להישאר על מכונו. הנגב הוא רחב ויש בו מקום לכולם. אין שום סיבה להרוס כפר בדואי ולהקים תחתיו יישוב ליהודים בלבד", נכתב בנוסח העצומה.

על עצומה נוספת הקוראת "לא להרס אום אל חיראן" שיזמו פורום דו-קיום בנגב, סיכוי-העמותה לקידום שוויון אזרחי וחקל- ברית להגנה על זכויות אדם, חתמו כ-1200 איש. בין בכירי אתר הקמפיינים "זזים" המפעיל את העצומה, ניתן למצוא את שדא זועבי אדלבי שעבדה בתור עוזרת פרלמנטרית ודוברת של חברי הכנסת עזמי בשארה וחנין זועבי; את זיו שטהל, מנהלת מחלקת המחקר של ארגון זכויות האדם "יש דין" ; את ליבי לנקינסקי, סגנית נשיאה לאסטרטגיה בקרן החדשה לישראל ופעילי האגודה לזכויות האזרח.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20