סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס

 

הערב (א') בשעה 18:45, ינחת בנמל התעופה בן גוריון סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, השר יריב לוין יקבל את פניו. זאת תהיה קבלת פנים מצומצמת וזריזה. ללא נאומים וגינוני כבוד. כביש מספר אחת ייחסם לתנועה, ופנס ופמלייתו יעלו לירושלים, למנוחה לקראת יום עמוס שצפוי לו מחר.

מחר בבוקר ייפגש סגן הנשיא עם ראש הממשלה ומיד אחר כך יגיע לכנסת וינאם בפני חברי הכנסת. טוב, בפני רובם, כי חברי הרשימה המשותפת החליטו להחרים את נאומו של פנס. הם עשויים להתחרט על המהלך הזה, ולא רק בגלל שהוא נתפס בעיני האמריקנים כעלבון. פנס ידבר בנאומו בין היתר על המחויבות של הבית הלבן לפתרון שתי המדינות ועל הצורך לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים בירושלים.

אל תתנו לדברים האלה לבלבל אתכם. סגן הנשיא היה מהכוחות המניעים שהובילו את הנשיא טראמפ להצהיר על ההכרה ההיסטורית בירושלים כבירת ישראל ועל ההחלטה להעביר את השגרירות בהקדם לירושלים. פנס הוא נוצרי שמרן, אוונגליסט, ונחשב לידיד אמת של ישראל.

עוד כשכיהן כמושל אינדיאנה התבטא לא אחת בעד האינטרסים הישראליים במזרח התיכון ועם בחירתו כמספר שתיים של הנשיא, הוא מקדם את קיום הבטחת הבחירות של השניים בנוגע לירושלים גם כשההשלכות של הצעד הזה היו ידועות היטב לאנשי הבית הלבן.

נשיא מצרים, א-סיסי, אומנם הביע את מורת רוחו מההחלטה במהלך פגישתם של השניים, אולם המצרים מעוניינים לקדם את תהליך השלום ויתחייבו להפעיל מכבש לחצים על אבו מאזן וגם על חמאס במטרה לחזור לשולחן המשא ומתן, בתיווך אמריקני.

פנס ייפגש גם עם הנשיא ריבלין, יבקר ביד ושם ובכותל המערבי וביום שלישי בצהריים יטוס חזרה לארצות הברית. בישראל יעשו כל שביכולתם כדי שגם הביקור המדיני החשוב הזה יוגדר כמוצלח.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20