עו"ד אילן כץ, סגן הפרקליט הצבאי לשעבר, נותן רוח גבית לטענות שהשמיע שר החינוך נפתלי בנט על התערבות יתר של גורמים משפטיים בהחלטות ביטחון: "יש עודף משפטיזציה בצבא", אמר כץ בראיון לבן כספית ואריה אלדד ברדיו 103fm והוסיף: "אבל מי שאשם בכך הוא לא הפצ"ר, אלא הרמטכ"ל והמפקדים הבכירים".

בהצהרה שנשא הבוקר (שני) הסביר בנט כי הפקידות המשפטית הצבאית מהווה גורם המרתיע את החיילים ויוצרת נורמות שלא מאפשרת לצה"ל למלא את משימותיו ביעילות: "החיילים מפחדים מהפצ"ר יותר ממה שהם מפחדים מיחיא סינוואר". כעת דבריו מקבלים "חיזוק" ממי שהיה בתוך המערכת.

השרים בנט ושקד במסיבת העיתונאים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

עו"ד אילן כץ, מי שהיה בעבר סגן הפצ"ר ולאחר מכן היה בין מייצגיו של החייל אלאור אזריה, מסכים עם השר בנט כי קיימת 'משפטיזציה' בצה"ל, אולם הוא מטיל את האחריות לתופעה על הרמטכ"ל והקצונה הבכירה: "המפקדים מזמינים את המשפטנים להחליף אותם בשיקול הדעת", אמר כץ.

לפי סגן הפצ"ר לשעבר, המדיניות הזו נועדה להעניק "שכפ"צ משפטי לקצונה הבכירה" מפני בתי דין בינלאומיים, בעוד מי שסובל ממנה הם הלוחמים והמפקדים בדרגים הנמוכים: "שמו ופרטיו של החייל הפשוט לא מעניינים אף אחד" אמר, "לעומת זאת ייתכן ומפקדים בכירים מכסים את עצמם".

סגן הפצ"ר לשעבר מטיל עליו את האחריות. הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: פלאש 90

 

"החשש מתביעות בבית הדין בהאג הן חששות בעלמא, בוודאי כל עוד ארה"ב לא מכירה בבית הדין הזה", אמר כץ בתגובה לטענות כי מעורבות המשפטנים בצה"ל מגינה על חייליו בפני תביעות בפורומים בינלאומיים.

 

אלון מליק

אלון מליק