רה" בנימין נתניהו נאם הבוקר (ב') בועידת גלובס השנתית לעסקים והתייחס ל'מחאת האפודים' ולגל ההתייקרויות.

"מחיר החשמל ירד ב-15% מאז 2013 וגם אם הוא יעלה, והוא לא יעלה, ב-8% הוא עדיין יהיה 10% נמוך יותר מאז שהיה ב-2014. מי היה אז שר אוצר?" עקץ נתניהו את ח"כ יאיר לפיד. זה לא בגלל מתווה הגז" הוא הבהיר. "אם נפתח את ליוויתן זה יורד את מחירי החשמל באופן משמעותי".

"אתם יודעים למה זה לא תופס כל המחאות האלה? כי אנשים יודעים את האמת. ישראל היא סיפור של הצלחה כלכלית אדירה. אבל זה לא בגדר נסים, זה יישום של עקרון אחד בסיסי כלכלה חופשית עם השקעות ממשלתיות מבוקרות כמו בתשתיות. זה נותן לנו עצמה אדירה של פיתוח טכנולוגיה".

רה"מ בנימין נתניהו בכנס גלובס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר נאומו נשאל נתניהו ע"י אלונה בראון, הבעלים השותפה בגלובס, על החקירות המתנהלות בעניינו. "שומרי הסף מעמדם יישמר. מה שאסור לעשות בדמוקרטיה, ולצערי קורה, זה לנסות לחצים לא ראויים, אפילו בריוניים, על שומרי הסף. זה סכנה לדמוקרטיה".

"אין סיקור אוהד ואין הטבות מיוחדות", אמר על פרשת וואלה-בזק. לדבריו ההחלטה לאשר את מיזוג בזק ו-YES התקבלה בימי שר התקשורת כחלון והיא התקבלה ע"י ועדת חייק ואושרה בממשלה. "לא רק שהם לא קיבלו משהו. לא רק שלא קיבלתי מהם כלום, אלא סיקור עוין ומתמשך, ולא נתתי להם שום הטבה מיוחדת זולת אישרור של החלטה של שומרי סף ובצידה פטיש של 10 קילו שכמעט ריסק את החברה. אז לא רק שלא היה כלום, אני מאמין שבסופו של תהליך לא יהיה כלום".

על יחסיו עם התקשורת אמר: "אני סופג ביקורת, לצערי גם משפחתי בצורה מאוד אכזרית, הרושם שלי הוא שיש הטייה לא אבסולוטית של התקשורת בארץ של הספקטרום הפוליטי. והדרך לטפל בזה היא לא להשתלט על כלי תקשורת, זה ליצור תחרות, גיוון להביא משקיעים שישקיעו או לטפח מדיניות של הוגנות ושל איזון".

"אנחנו מוציאים תגובות אבל מצנזרים אותם, מעלימים אותם", סיפר. "רוב מכריע של הציבור חושב שהתקשורת מוטית לצד אחד. לתקשורת יש אובססיה איתי". נתניהו הציג סרטון בו עיתונאים טוענים שנתניהו מותקף ע"י העיתונות.

"תפקידי כראש ממשלה הוא לוודא שלא יהיה עוד 'יד ושם'"

בפתח דבריו ספד ראש הממשלה בנימין נתניהו לרונה רמון ז"ל, אלמנתו של אילן רמון, שארונה הוצב הבוקר במרכז פרס לשלום. לאחר מכן דיבר על שיחתו עם נשיא מולדובה: "התפקיד שלי כראש הממשלה הוא לוודא שלא יהיו עוד יד ושם".

"רוב העמים העתיקים בהיסטוריה נעלמו – הם לא קימים. יש כמה עמים עתיקים: הסינים ההודים והיהודים התרבויות העתיקות ביותר. אבל אנחנו איבדנו את ארצנו, הוגלנו. אנחנו המקרה היחיד של עם שאיבד את ארצו וחזר ונגד כל חוקי ההיסטוריה והקים כאן מחדש משהו כביר", אמר נתניהו. "האחריות שלי זה לוודא שהדבר שהוחזר – נשמר".

"התפקיד שלי זה להפוך את מדינת ישראל למדינה מאוד חזקה", הוא הוסיף. לאחר מכן דיבר על כלכלת המדינה. "כשאני מאחד את הוצאות הביטחון ארה"ב תורמת תרומה מאוד חשובה", סיפר נתניהו והסביר מדוע אין להעלות את שיעורי המס. "כדי לקיים את הצרכים הצבאיים שלנו הדרך היחידה לעשות זאת זה עם כלכלת שוק חופשי. אין לי דרך אחרת לעשות את זה. אני חסיד השוק החופשי בגלל מטרות קולקטיביסטיות", הסביר. "עצמה כלכלית מחייבת כלכלה חופשית".

רה"מ בנימין נתניהו בכנס גלובס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"אני רוצה להתוות את הכיוון לאן אנחו הולכים עד היום לאן שהלכנו זה הדרך להעצים את מדינת ישראל להפוך אותה לכח עולמי עולה כי החזק שורד, עם החזק עושים בריתות ועם החזק עושים שלום", אמר נתניהו. "אני מתחיל עם הצד הכלכלי כי הוא המפתח. אם לא היינומשנים את המשק הישראלי, אם היינו משאירים אותו למשק ריכוזי, הסתדרותי, מפלגתי לא היינו הולכים לשום מקום", הסביר. "אם אין לך חופש אין לך צמיחה. טכנולוגיה לבד לא עושה את זה. חינוך לא עושה את זה. שוק חופשי יוצר את שניהם", הוסיף. "זה צורך בסיסי כדי לייצר את כל השאר".

לאחר מכן הציג את הצלחת חברות ההיי טק הישראליות בעולם. "השינוי הזה בא כתוצאה מהתלכדות של מאגרי מידע גדולים, אינטליגנציה מלאכותית וקישוריות. הדבר הזה מייצר מהפכה כבירה, ומייצר תעשיות חדשות, ענפים חדשים, התמחות חדשה ויתרונות חדשים. ולנו יש את היתרונות האלה. לכל אחד מעשרת החברות יש מרכז מו"פ בישראל. יש 300 כאלה בארץ".

בהמשך הציג את ההישגים הישראלים בתחום הרכב החכם. "וויז נמכרה בסכום מגוחך של מיליארד שקל לגוגל", אמר בחיוך, "גם מוביליי מכרו בזול, אבל מה שחשוב זה שיש להם את הקמפוס פה". בהמשך ציין את הרפואה הדיגיטלית "שלדעתי גדולה יותר מהסרכב והסייבר".

ההצלחה הישראלית הייטק. רה"מ נתניהו בכנס גלובס. צילום מסך

 

"זה לא נכון" אמר בנוגע לטענות על אי שוויון בישראל שנמצא כעת על המצב הנמוך ביותר לאחר 20 שנה כשקודם לכן הייתה במקום השני והמפוקפק במדד. הוא הציג כי גם ההכנסה הפנויה לנפש של מעמד הביניים – גדלה וכי רמת האבטלה "כמעט במקום הנמוך ביותר בתולדות המדינה".

בהמשך דיבר על החזית מול איראן "אנחנו מתחייבים לא רק להילחם בהסכם הגרעין במישור המדיני אלא גם במאמץ למנוע את האמפריה". נתניהו חשף כי "אנחנו מכים באיראן בסוריה, וכמובן ארה"ב מכה באיראן כלכלית, ואנחנו פועלים כדי לכווץ את הגוף הזה שאחראי כמעט לכל הבעיות הביטחוניות והבעייתיות שיש למדינת ישראל".

לאחר מכן דיבר על פריחת יחסי החוץ של ישראל בעולם. "אני רוצה שישראל לא תהיה רחוב ללא מוצא ולחבר אותה", אמר נתניהו והציג את קו ישראל סן פרנסיסקו והטיסות לסין ולברזיל ("שווקים חדשים או מוצרים חדשים").

"אנחנו רוצים לפתור את המשבר הזה. מה שאנחנו עושים בינתיים זה מבססים שלוש עוצמות אדירות- כלכלית, צבאית ומדינית ,והכי חשוב הוא מה שעוטף את הכל זה לטפח את העוצמה הערכית-רוחנית שלנו. זה אומר מדינת לאום יהודית, דמוקרטית שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה, שומרת על סממני הלאום ועל זכויות לאום בסיסיות כמו הזכות של כל יהודי לבוא הנה אוטומטית. היא מכבדת ורוצה לכלול את כולם בפנים", חתם נתניהו את נאומו.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20