במערכת הפוליטית בישראל לא נשארו אדישים להחלטת אונסק"ו היום (ג') לפיה ישראל מוגדרת כ"כוח כובש" בירושלים וכי היא איננה הריבון בבירה והגיבו בזעם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע קבלת פנים לסגל הדיפלומטי: "ביומיים האחרונים קיימתי שיחות רבות עם מנהיגים של המדינות שלכם, ראשי המדינה, שרי החוץ, וכך עשו גם אנשי משרד החוץ, ביחס להצבעה האבסורדית שמתקיימת עכשיו באו"ם. התוצאה היא שמספר המדינות שתומכות בהצעה האבסורדית הזאת באונסק"ו הולך ומצטמצם. לפני שנה זה היה 32 מדינות, לפני חצי שנה זה ירד ל-26, עכשיו זה ירד ל-22. נמשיך לעשות את המאמץ השיטתי והעקבי הזה, נוריד את זה בכלל, כי לא צריכות להיות הצבעות כאלה באו"ם. יש היום יותר מדינות שנמנעות או תומכות בישראל מאשר מדינות שמתנגדות לישראל. זה שינוי, פעם ראשונה".

"החלטה אבסורדית". רה"מ נתניהו. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
"החלטה אבסורדית". רה"מ נתניהו. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון: "ההחלטה המעוותת הזו והניסיונות לערער על הקשר בין ישראל לירושלים לא ישנו את העובדה כי ירושלים היא בירתו הנצחית של העם היהודי. ישראל לא תעבור בשתיקה מול ההחלטה המבישה הזו".

"ירושלים תמיד הייתה בלב העולם היהודי"

נשיא המדינה רובי ריבלין התייחס להחלטת אונסק"ו במפגש הדיפלומטים וקרא להעביר את שגרירויות העולם לעיר הבירה: "מדינת ישראל היא עובדה קיימת, לא מעט בזכות ההכרה של מדינות העולם והקהילה הבינלאומית בזכות העם היהודי לשוב למולדתו ההיסטורית ולהקים בה בית לאומי. בית שירושלים נמצאת בליבו. ירושלים הייתה תמיד בלב העולם היהודי, המקום אליו נשאנו תפילתנו במשך אלפי שנים. מעולם לא היה ספק שירושלים תהיה בירת ישראל. לפני 50 שנים שבנו אל העיר העתיקה בירושלים, ואיחדנו את העיר תחת ריבונות ישראלית. חשנו שהחלום להפיכת ירושלים לבירת ישראל הופך למציאות. ירושלים היא בירת ישראל. מאז ימי דוד המלך, אין ולא תהיה מציאות אחרת. הגיע העת לסיים את האבסורד, הגיע הזמן להכיר בירושלים כבירתה הרשמית של מדינת ישראל. הגיע העת להעביר את כל השגרירויות רשמית לירושלים".

קורא למנהיגי המדינות להעביר את השגרירויות לירושלים. הנשיא ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
קורא למנהיגי המדינות להעביר את השגרירויות לירושלים. הנשיא ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין הסתפק בציוץ תמונה של חתן פרס ישראל דוד'לה בארי, מייסד אתר התיירות המבוקר ביותר בירושלים, עיר דוד. במהלך השנים נחשף באתר הארכיאולוגיה הפופולרי הקשר העמוק בין עם ישראל וירושלים, באמצעות ממצאים רבים המאשרים כי לעם ישראל הייתה נוכחות רבה בעיר.

 

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג: "החלטת אונסק"ו נגד ישראל היום היא חרפה אנטישמית ואנטי ישראלית שמסלפת את ההיסטוריה של העם היהודי וזיקתו הבלתי מעורערת לבירתו הנצחית ירושלים. החלטה אומללה וחסרת כל מעמד ותוקף שתמצא את דרכה לפח האשפה של ההיסטוריה, בדיוק כמו האשמת הציונות בגזענות".

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ מהליכוד: "התשובה המתאימה להחלטת אונסק"ו ולכל מי שמפקפק בזכותנו על ירושלים היא העברת חוק ירושלים רבתי, שקובע את הרחבת גבולות ירושלים וחיזוק הרוב היהודי בה, על ידי צירוף ישובי עוטף ירושלים: גוש עציון, בית"ר עילית, מעלה אדומים וגבעת זאב לתחומי ירושלים. העברת החוק במלאת 50 שנה לשחרור ואיחוד ירושלים תעביר מסר ברור: ירושלים שלמה ומאוחדת בריבונות ישראל מאז ולתמיד".

מציע להרחיב את גבולות ירושלים כתגובה. השר ישראל כץ. צילום: פלאש90
מציע להרחיב את גבולות ירושלים כתגובה. השר ישראל כץ. צילום: פלאש90

שר ירושלים, מורשת והגנת הסביבה זאב אלקין (ליכוד): "דווקא גוף כמו אונסק"ו, שאמור להיות א-פוליטי ולקדם את התרבות והמורשת ההיסטורית העולמית, נכשל פעם אחר פעם בבורות היסטורית ונופל לידי פוליטיקה צינית וגישה אנטישמית. החלטות כאלה מבזות את המדינות, שהצביעו בעדן ואת אונסק"ו כולו.

"דווקא ביום שאנחנו חוגגים את עצמאותנו נדרשנו ללמוד שוב, שעצמאותנו וריבונותנו בארץ ישראל בכלל ובירושלים בפרט תלוים לא בהחלטות הזויות וציניות של גופים בין לאומיים אלא במה שאנחנו נעשה. התשובה להחלטת אונסק"ו זה המשך בניה נרחבת בירושלים והמשך השקעת משאבים גדולים בשימור והנחלה של המורשת ההיסטרית שלנו בירושלים ובזה אנחנו עוסקים יום יום.

"אונסק"ו לא היה בעבר ובקצב הזה לא יהיה קיים גם בעתיד, אבל הקשר של עם ישראל לירושלים וריבונותנו בה יישארו לנצח!".

"החלטה מופרכת ואנטישמית"

ח"כ יאיר לפיד מיש עתיד: "החלטה מופרכת ואנטישמית. אף אחד, גם לא ארגון אונסק"ו יכול לשכתב את ההיסטוריה היהודית, בטח לא ביום שבו חוגגת ישראל 69 שנות עצמאות כמדינה דמוקרטית וחזקה. ירושלים היא בירתה הנצחית של מדינת ישראל תמיד הייתה ותמיד תישאר. מדובר בנסיון מחפיר לשכתב את ההיסטוריה כחלק ממערכה פוליטית מתמשכת נגד מדינת ישראל והעם היהודי. ראינו היום שוב, איך שורת נציגים באו"ם נכנעים לקמפיין האנטישמי שמובילים ארגונים אנטי ישראליים במקום ללכת אחרי האמת"

סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד: "באונסק"ו ממשיכים לזייף את ההיסטוריה. ההחלטה הפוליטית הצפויה של אונסק"ו רק פוגעת ברלוונטיות של הארגון שאמור לשמר מורשת ותרבות אך פעם אחר פעם מועל בתפקידו, כשמדובר בישראל. ישראל אינה זקוקה לאישורים מגופים פוליטיים לקשר ההיסטורי הבלתי מעורער לבירתנו הנצחית ירושלים, קשר בן 3000 שנה שמדבר מכל אבן מאבני העיר. ישראל מוקירה את המדינות שעמדו לצדה של האמת ולא נכנעו לפוליטיקה שמסלפת את ההיסטוריה".

מיהרה להבהיר. סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
"אונסק"ו מזייפים את ההיסטוריה". סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

השר איוב קרא מהליכוד: "החלטת אונסק"ו שווה לקליפת השום. ירושלים תישאר מאוחדת תחת ריבונות ישראל לעד נמשיך לבנות ולפתח את ירושלים לאורך ולרוחב. להחלטת אונסק"ו אין שום משמעות בעיני ישראל".

שר המדע והטכנולוגיה ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד: "התחרות הקיימת בין אונסק"ו למועצה לזכויות אדם באו"ם בכל הקשור להחלטות אנטי ישראליות מקדמות אותן לעוד ועוד החלטות מגוחכות. אין לנו שום צורך באישור של אונסק"ו על ריבונותנו בירושלים. הריבונות הזאת נקבעה לפני 3,000 שנה, הרבה לפני שמדינות ועמים באירופה היו קיימים בכלל".

יו״ר סיעת ישראל ביתנו ח״כ רוברט אילטוב: "למרבה הבושה, דווקא ביום העצמאות ארגון אונסק״ו הודיע היום על אימוץ עוד החלטה אומללה של הוועד המנהל בארגון לפיה מדינת ישראל היא לא הריבון בירושלים, אלא כוח כובש. מוטב היה לו ארגון אונסק״ו, שמזמן איבד את מעמדו כארגון רציני ואמין והפך לשופר אנטי ישראלי, היה מתמקד בפשעי המלחמה בסוריה מאשר להתנכל באופן ציני ואובססיבי למדינת ישראל. לא ניתן לכבוש אדמה השייכת לך. ישראל היא הריבון בירושלים, בירתה הנצחית של מדינת ישראל לעולם ועד"

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם