עם המראתו להודו, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקיפות הלילה (א') של צה"ל בדרום רצועת עזה. "צה"ל תקף הערב תשתית טרור מרכזית של החמאס ברצועת עזה", אמר, והוסיף כי "יש מי שאומר שצה"ל תוקף דיונות של חול – זה לא נכון. אנחנו מגיבים על התקיפות נגד מדינת ישראל באמצעות תקיפה מאוד שיטתית של התשתיות שמכוונות נגדנו, וחמאס צריך להבין שלא נרשה את המשך המתקפות הללו ושנגיב בעוצמה עוד יותר גדולה".

על הביקור המדיני הצפוי, אמר רה"מ: "אני יוצא לביקור היסטורי בהודו, אפגוש שם את ידידי נרנדרה מודי, את נשיא הודו ומנהיגים רבים אחרים. נחתום על הרבה מאוד הסכמים. אנחנו מחזקים את הקשר בין ישראל למעצמה העולמית החשובה הזאת. זה משרת אותנו בביטחון, בכלכלה, בסחר, בתיירות ובהרבה מאוד תחומים אחרים. זו ברכה גדולה מאוד למדינת ישראל".

הביקור הרשמי של רה"מ ורעייתו בהודו מתקיים במלאת 25 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין המדינות וכחצי שנה לאחר ביקורו ההיסטורי בישראל של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי. נתניהו יבקר בדלהי, מומבאי וגוג'ראט.

"איך אתם תגיבו אם היו רומסים את הילדים שלכם באכזריות?"

על שאלת כתבת מדוע בנו יאיר ביטל את הצטרפותו, השיב נתניהו: "רעייתי ואני עומדים כאן כאבא ואמא לבן שלנו, נער צעיר שאוהב את מדינת ישראל בכל נימי נפשו ואני רוצה שתחשבו איך אתם תגיבו אם היו רומסים את הילדים שלכם באכזריות שאין לה גבולות, ברשעות ובצביעות".

"אני אומר את זה לא רק לגורמים בתקשורת", הבהיר רה"מ. "אני אומר את זה גם לאישי ציבור שמצקצקים בלשונם בהתחסדות ובצביעות אבסורדית". נתיהו ביקש להודות "לאזרחים רבים במדינת ישראל שנתנו ליאיר ולנו כתף חמה ואנושית מול חוסר האנושיות הזאת שראינו", והוסיף: "אנחנו מעריכים את זה, אתם נותנים לנו הרבה כוח להמשיך".

יאיר נתניהו. צילום: פלאש 90
"אוהב את מדינת ישראל בכל נימי נפשו". יאיר נתניהו. צילום: פלאש 90

 

ראש הממשלה נתניהו יקיים פגישות עם ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, נשיא הודו ראם נאת' קובינד ושרת החוץ ההודית סושמה סוואראג'. כמו כן יתקיימו פגישות מקצועיות בין הצדדים וייחתמו הסכמים בין המדינות.

גם הילד מוישי הולצברג, בן ה-12, שאיבד את הוריו בפיגוע בבית חב"ד במומבאי מצטרף לנסיעה, כפי שהבטיח לו ראש הממשלה נתניהו בעת פגישתם עם ראש ממשלת הודו מודי ביולי האחרון בארץ.

לראש הממשלה נתניהו מצטרפת המשלחת העסקית הגדולה ביותר שיצאה אי פעם לביקור רשמי של ראש ממשלה ישראלי וזאת במטרה להעמיק ולחזק את הקשרים הכלכליים וכן ליצור הזדמנויות עסקיות משותפות בין אנשי העסקים הישראלים וההודים.

ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי באתר רכב התפלת המים סמוך לחוף אולגה, קרדיט- קובי גדעון, לע''מ 6.7.17 6.7.17 06
ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי באתר רכב התפלת המים סמוך לחוף אולגה ביולי 2017. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

ראש הממשלה ורעייתו יבקרו בקברו של גנדי בדלהי וישתתפו בטקסים במומבאי לזכר הפיגוע שאירע במלון טאג' פאלאס ולזכר הפיגוע שאירע בבית חב"ד.

במהלך הביקור ייחתמו הסכמים בילטראליים בנושאי אנרגיה, סייבר ותעופה. המנהיגים צפויים לדון בתכנית עבודה מפורטת לחמש השנים הבאות, בהמשך להחלטת הממשלה המקיפה שהוביל רה"מ נתניהו לחיזוק הקשרים בין הודו לישראל.

בטרם נסיעתו, מסר ראש הממשלה: "בביקור הזה אני מתכוון לחזק עוד יותר את היחסים בין המדינות. הביקור הוא הזדמנות להדק את שיתוף הפעולה עם מעצמה עולמית בתחומי הכלכלה, הביטחון, הטכנולוגיה והתיירות. ראש ממשלת הודו מודי הוא ידיד קרוב של ישראל ושלי ואני מעריך את העובדה שהוא אישית מלווה אותי בחלקים נרחבים של הביקור".

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין