ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (חמישי) עם כתבים בוועידה הבינלאומית לשלום ובטחון במזרח התיכון בוורשה שבפולין, והתייחס בין היתר לסוגיות האזוריות במזרח התיכון.

רה"מ נתניהו עם שר החוץ של עומאן בועידת ורשה. צילום: לע"מ

 

"הגיעו לוועידה חמישה שרי חוץ ערבים", אמר נתניהו, "ארבעה מהם דיברו בצורה בוטה נגד איראן ובעד זכותה של ישראל להגן על עצמה מול התוקפנות האיראנית. הם אומרים שיש לפתור קודם את הבעיה האיראנית – עוד לפני הסוגייה הפלסטינית".

בתוך כך, ראש הממשלה הבהיר "לא אמרתי שנשיג הסכמי שלום עם מדינות ערב לפני הסכם עם הפלסטינים, אבל אנחנו עושים כל הזמן התקדמות, כולל בשינוי דעת הקהל".

ראש הממשלה, רעייתו וסגן נשיא ארה"ב מייק פנס במוזיאון היהודי בוורשה. צילום: אלירן טל

 

נתניהו הוסיף ואמר: "כשעליתי לדבר אתמול, בכנס הסגור, הנציגים הערבים לא קמו והלכו אלא התיישבו והקשיבו. זו שבירת טאבו. זו מדיניות ברורה שאני מקדם במגעים אתם, עם ארה"ב ועם המאמצים נגד איראן. הם אמרו שהם רוצים המשך מעשי למפגש הזה. ויש רעיונות להמשך. זו בקשה מוצדקת".

משתתפי ועידת ורשה. צילום: לע"מ

 

ראש הממשלה המשיך ושיתף פרטים גם מפגישתו עם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: "פנס דיבר בתקיפות נגד האירופים ואמצעי המעקב נגד הסנקציות. ארה"ב עדיין דורשת מהאירופים לצאת מההסכם. האמריקנים אומרים שהיוזמה הערבית כבר לא רלוונטית להיום וזו אמירה חשובה מאוד".

"מה שאנחנו עושים בחשאיות – יישאר חשאי"

נתניהו הודה כי קיים מתח בין רוסיה לארה"ב, וכי בין איראן לרוסיה אין ברית אלא שיתוף אינטרסים נגד דעאש. "זה לא אומר שאין מתח בין המדינות האלה", הדגיש נתניהו. "אנחנו פועלים בעוצמה להוצאת איראן מסוריה – במעשים שלנו ובמסרים – ומקבלים לכך גיבוי מארה"ב".

עם זאת, ראש הממשלה הדגיש כי לכל פגישה שלו עם פוטין יש מטרה ברורה וספציפית. "זאת לא תהיה פגישת רקע בלבד או תיאום ביטחוני אלא מעבר", אמרה.

באשר לביקורת סביב חשיפת התקיפות הישראליות בסוריה, אמר נתניהו "אנחנו חושפים את הפעולות שלנו רק כשהצד השני יודע שאנחנו אלה שתקפנו. מה שאנחנו עושים בחשאיות יישאר חשאי".

נתניהו המשיך וסיפר כי הסערה סביב חוק השואה הפולני עלתה בשיחות שלו עם ראש ממשלת פולין. "הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים. הנה אני אומר את זה ועל כך שאין ויכוח. אני לא מכיר אף אחד שנתבע אחרי שינוי החוק (הפולני). הפליליות ירדה וזה הכי חשוב", אמר נתניהו.

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20