ראש הממשלה עלה עם צאת השבת על מטוס הבואינג של 'אל על' בדרך לאירופה הקרירה, בנחישות אולי חסרת תקדים, כדי לעורר את מנהיגי היבשת הזאת מעולם ה"לה-לה-לנד" שהם בנו לעצמם. בסבב הפגישות המדיניות הזה באירופה, ראינו נתניהו אחר. הוא אימץ את מדיניות "כל האמת בפרצוף" של שי חי המיתולוגי והחליט לעבור ממגננה ומהסברים מנומקים – להתקפה מחושבת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מורגיני
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מורגיני

 

ככה זה כשראש הממשלה זוכה לרוח גבית מטראמפ, שבוע אחרי ההצהרה על ירושלים ואחרי שנתיים שבהן עוד ועוד מדינות ברחבי הגלובוס מהדקות את קשריהן עם ישראל. ראש הממשלה הגיע ללוע הארי והרגיש, לדבריו, כארי. בפני הנשיא הצרפתי מקרון הוא לא היסס לדרוש לגנות את ההסתה ואת רצף האלימות הפלסטיני שבא בעקבותיה. דרש וקיבל. מקרון אפילו הבטיח לסייע להרחיק את איראן מאדמת לבנון.

רה"מ בנימין נתניהו ורעייתו שרה לפני המראה לאירופה. צילום: אלירן טל, ערוץ 20
רה"מ בנימין נתניהו ורעייתו שרה לפני המראה לאירופה. צילום: אלירן טל, ערוץ 20

 

מול 28 שרי האיחוד האירופי, ובראשם שרת החוץ העויינת פרדריקה מוגריני, נתניהו נעמד ודרש להפסיק את ההקלות האוטומטיות שהם נותנים לפלסטינים, ולקשור בין הכיבוש וההתנחלויות למשא ומתן המדיני התקוע. זה הזמן שגם האירופים יחליפו דיסקט, בטח לאור העובדה שישראל – בזכות המודיעין המשובח שלה – מנעה לא מעט פיגועי טרור על אדמת אירופה. עובדה שכדאי להזכיר למנהיגים הצבועים האלה שמתכחשים לעובדות ולהיסטוריה ומאמינים בתמימותם שישראל היא המכשול לשלום. תתקדמו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתקבל בארמון האליזה ע"י נשיא צרפת עמנואל מקרון. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
הבטיח לסייע בהרחקת איראן מלבנון. ראש הממשלה בנימין נתניהו מתקבל בארמון האליזה ע"י נשיא צרפת עמנואל מקרון. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

אף אחד לא משלה את עצמו, אירופה ברובה תמשיך להיות פרו-פלסטינית. שיתופי הפעולה בינינו לבינם יישארו בעיקר בתחומי הכלכלה, החקלאות, הטכנולוגיה והסייבר. זה כמובן חשוב. אבל מה שלא פחות חשוב, הוא שהאירופאים גילו השבוע נתניהו אחר, עם דף מסרים ברור שאולי, רק אולי, יצליח לחדור את מעטפת הטינה של מנהיגי אירופה בכל מה שקשור לישראל.

ראש הממשלה ממריא מבריסל, היום. צילום מסך
ראש הממשלה ממריא מבריסל, היום. צילום מסך
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20