מחר (ב') צפויה מליאת הכנסת להצביע על חוק הגיוס בקריאה ראשונה, זאת אחרי שאושר היום בממשלה בתמיכה גורפת של כלל השרים, מלבד שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) שהתנגד. שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך את הממשלה על אישור חוק הגיוס. "אני מברך את חברי הוועדה של צה"ל ומשרד הביטחון על עבודה מקצועית ועניינית, שקיבלה לפני זמן קצר את אמון הממשלה. זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל".

שר הביטחון ליברמן, רה"מ נתניהו והרמטכ"ל איזנקוט בקריה בתל אביב, היום. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

מוקדם יותר העריך ראש הממשלה נתניהו כי חוק הגיוס יעבור – אלא אם יהיו הפתעות. כך אמר הבוקר (א') בישיבת שרי הליכוד. "אנחנו נעביר את חוק הגיוס אלא אם תהיינה הפתעות. אני רוצה להעביר את הכל עכשיו מצד שני יש רצון לדחות", אמר.

בתוך כך, המחנה הציוני הודיע אתמול כי יהפוך את ההצבעה על החוק להצעת אי-אמון בממשלה, זאת בניסיון להביך את מפלגת 'יש עתיד', שתומכת בחוק. לעומת זאת, דווקא מפלגות הקואליציה החרדיות צפויות להתנגד לחוק, שנוסח ע"י משרד הביטחון, בהצבעה על הקריאה הראשונה בכנסת.

עוד התייחס ראש הממשלה נתניהו גם למשבר סביב מתווה הכותל, ופנה לחברי הליכוד בניסיון לגייס מועמד חלופי מטעם המפלגה שיעמוד בראש הוועדה האחראית להרחבת הכותל המערבי במקום מירי רגב שהתפטרה, אך זה לא נענה. בישיבת הממשלה הסיטואציה חזרה על עצמה, כאשר גם שרת המשפטים איילת שקד ביקשה לפטור עצמה מהסוגייה בתגובה, נזף נתניהו בשרים ואמר: "אני מוכן לקבל את כל האחריות עלי אם מישהו מוכן להצטרף הוא יהיה מבורך".

כמו כן, נתניהו הבהיר כי על אף הסיוע ההומניטרי הנרחב לסורים בגבול הצפון, ישראל לא תקלוט פליטים. "נסייע הומניטרית ככל יכולתנו בסוריה. לא נאפשר כניסה לתחומינו", הבהיר.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20