אחרי הנחייתו של הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, להישמע להנחיות הבטיחות ולהיזהר מהדלקת המדורות בעקבות מזג האוויר הבעייתי, הגיע תורו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתייצב לצד החזאים והגורמים המזהירים. כעת, הוא צייץ סרטון בחשבון הטוויטר שלו ובו הוא מזהיר את הציבור.

"הערב אנחנו מציינים את ל"ג בעומר", אומר נתניהו בסרטון, "החזאים אומרים שיש טמפרטורות גבוהות ויש רוחות, והמומחים אומרים לא להדליק מדורות אז – אל תדליקו מדורות, יהיו הזדמנויות אחרות אבל אם אתם חייבים אז מקסימום תעשו מנגל בבית, אפשר גם צמחוני".

"חל איסור על הדלקת מדורות"

מוקדם יותר היום, מספר רשויות החליטו שלא לקחת סיכונים והורו על איסור להדליק מדורות הערב (ד') ערב ל"ג בעומר. מדובר בערים חיפה, יבנה, נשר, תל אביב והמועצה האזורית בית אריה, באר שבע וחולון.

בעיריית חיפה הודיעו הבוקר לציבור כי "לאור מזג האוויר השרבי, עיריית חיפה בתיאום עם הנחיות רשות הכבאות וההצלה אוסרת לקיים היום מדורות בכל רחבי העיר. המערכות הקהילתיות ובתי הספר ביטלו את כל הפעילויות המתוכננות בהנחיית העירייה". עוד הבהירו בעירייה כי "מי שיבחר להתעלם מהמלצות אלו עושה זאת על אחריותו האישית, עיריית חיפה תפעיל פיקוח לאיתור והפסקה לאלתר של מדורות שימצאו כמסוכנות בכל רחבי העיר".

גם בעיריית נשר פרסמו הודעה ברוח דומה ומסרו לתושבים כי "לאחר הערכת מצב שהתקיימה עם ראש העיר, ההנהלה, הקב"ט, גורמי הביטחון ושירותי הכבאות ולאור מזג האוויר הצפוי היום- שרב כבד ורוחות עזות, וחשש משריפות, אנו מנחים שלא לקיים מדורות בנשר. "עיריית נשר מצרה על עגמת הנפש שעלולה להיגרם לילדים והוריהם, אולם בטיחות התושבים הנה מעל הכל. נשר ממוקמת בלבו של פארק הכרמל, יער וחורש, יחד עמכם נשמור על בטיחות התושבים וערכי הטבע"

בהודעה שנמסרה להורים בתל אביב נכתב: "לאור החום הכבד והרוחות השרביות החזקות הצפויות הערב, בהתאם להמלצת סגן ראש העיר, אסף זמיר, הוחלט כי חל איסור על הדלקת מדורות. לאור זאת הוחלט לבטל את אירוע ל"ג בעומר המתוכנן למחר".

עונת המדורות החלה: ילדים מדליקים מדורת ל"ג בעומר באשדוד, אתמול. צילום: פלאש 90

 

מעיריית יבנה נמסר: "עיריית יבנה מבקשת להודיע לציבור התושבים כי בשל מזג האוויר החריג, עומסי החום, רוחות וזיהום האוויר הצפוי הוחלט לאסור הבערת מדורות ל"ג בעומר בכל שטחי העיר יבנה. ההחלטה התקבלה ע"י ראש העיר, צבי גוב-ארי לאחר הערכת מצב ולאור מזג האוויר הקיצוני הצפוי הערב ומחר בסביבת המדורות".

"אנו קוראים להורים ולילדים להימנע מהבערת מדורות העלולות להביא לפגיעה בחיי אדם ובריאות הציבור, חשש לשרפות בלתי מבוקרות ועומס מיותר על כוחות ההצלה. אנו מצרים על עגמת הנפש שעלולה להיגרם לילדים והוריהם, אולם בטיחות התושבים הנה מעל הכול. ניתן לקיים הפנינג ומפגשים ללא מדורה".

מהמועצה האזורית בית אריה נמסר: "הנהגת ההורים הבית ספרית והמועצה המקומית בית אריה, לאחר התייעצות עם גורמי החירום והביטחון, קיבלו החלטה משותפת על איסור הדלקת מדורות בשטחים הציבוריים הערב בשל מזג האוויר המסוכן והחשש משרפות. אנו מודעים לאכזבה אבל החיים מעל הכל".

מתוך: חשבון הטוויטר של בנימין נתניהו

"יובהר כי המעוניינים יוכלו לקיים מדורה שכבתית במועד אחר בתיאום עם הביטחון. מומלץ לחגוג באופן שונה ובטוח. מחלקת הביטחון תבצע סיורים לאכוף הנחייה זו. אנו מתנצלים ומבקשים לקבל זאת בהבנה. כמו כן, ראש המועצה ויו"ר ועדת הבטחון בשלטון המקומי אבי נעים קורא לרשויות בארץ לנקוט באחריות ולבטל את הבערת המדורות היום בשל תנאי מזג האויר".

עיריית גבעתיים: "לאחר שבוצעו משעות הבוקר מספר הערכות מצב, עיריית גבעתיים מודיעה כי בשל תנאי מזג אוויר קשים, הכוללים עומסי חום כבדים, רוחות חזקות וצפי לזיהום אוויר משמעותי, הוחלט לאסור הבערת מדורות ל"ג בעומר הערב בכל שטחי העיר הפתוחים, למעט המדורות האקולוגיות המבוקרות המתוכננות בבתי הספר. אנו מצטערים על עגמת הנפש שעלולה להיגרם לילדים והוריהם, אך יחד עם זאת בטוחים שההחלטה תתקבל בהבנה".

לנוכח החשש משרפות, הצטרפו באר שבע וחולון לרשימה המתארכת של רשויות האוסרות על הדלקת מדורות. בקק"ל הבהירו כי חל איסור מוחלט על הדלקת מדורות ביערות, גם לא בחניונים. התחזית: חם ויבש מהרגיל, ינשבו רוחות מזרחיות ערות

חדשות 20

חדשות 20