מחר (א') הייתה אמורה ועדת השרים לחקיקה לדון בהצעת החוק להחלת ריבונות במעלה אדומים שהעלה ח"כ יואב קיש (הליכוד) יחד עם שדולת ארץ ישראל. אולם, ככל הנראה הדיון יתקיים מחר ללא הצבעה.

זאת בשל פנייה של גורמים בממשל טראמפ במסר לראש הממשלה שלא להפתיע בצעדים חד צדדים, לקראת כניסתו של הנשיא החדש של ארה"ב לתפקידו. בסביבת השרים בנט ושקד (הבית היהודי) אומרים כי ועדת השרים תתכנס שוב להצבעה בהתאם לדיון בקבינט שייערך קודם לכן.

"הגיע זמן ריבונות" | טור דעה של ח"כ יואב קיש. מתוך 'הפטריוטים אקספרס' (ה')

 

על פי הדיווחיים בחדשות 2, ראש הממשלה נתניהו ביקש מהשרים בנט ושקד לדחות את הדיון. בנט, שניסה בשבועות האחרונים ללחוץ על נתניהו לקיים דיון בעניין מדיניות הימין העידן טראמפ הסכים להמתין ולבחון את הנושא לאחר הדיון מחר בקבינט.

בסופו של דבר סוכם כי הקבינט, כאמור, יכונס אחרי ישיבת הממשלה ובטרם ועדת השרים לחקיקה. השר בנט אף מפעיל לחץ על ראש הממשלה לסגת מנאום בר אילן ואם הוא יסכים, בנט ישקול דחייה.

נראה שבליכוד נתניהו מקבל גיבוי לצעדיו. סגן השר איוב קרא אמר בתגובה כי עד כה "הטקטיקה של נתניהו לחיזוק ההתיישבות מול ממשל העוין של אובמה הובילה את ישראל לחוף מבטחים", והוסיף כי "עכשיו יתחילו ימי הזוהר של נתניהו וטראמפ להמשיך את העשייה בייתר שאת למען האינטרסים של שתי המדינות.

צילום: פלאש 90
נתניהו ובנט. צילום: פלאש 90

 

אולם בבית היהודי נחושים להעביר את הצעת החוק כמה שיותר מהר. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' צייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו בניסיון להסביר את הדחיפות: "מה שלא נעשה עכשיו, נתקשה מאוד לעשות אח"כ".

נתניהו לאיראנים: "שלטון אכזר מדכא אתכם"

בתוך כך, נראה כי אחד הנושאים שראש הממשלה מתכוון להעלות בפני הנשיא הנכנס טראמפ הוא הנושא האיראני. זאת לאחר שבצעד חריג פרסם הערב (ש') סרטון בעמוד הפייסבוק שלו הפונה ישירות אל העם האיראני בקריאה: "אני יודע שאתם מעדיפים לחיות בלי פחד, אני יודע שאתם רוצים את האפשרות לדבר בחופשיות. המשטר האכזרי תחתיו אתם חיים מונע מכם את החופש שלכם".

עוד אמר נתניהו לעם האיראני, "יש לכם הרבה במה להתגאות. יש לכם היסטוריה ענפה ותרבות עשירה. לרוע המזל, אתם כלואים בשלשלאות על ידי שלטון עריץ. באיראן חופשית, תוכלו שוב לשגשג ללא גבולות. אבל היום, שלטון אכזר מדכא אתכם.

"המשטר הזה מנסה ליצור עוינות ביניכם לבינינו, אך זהו עוול. אנחנו לא האויב שלכם, אנחנו חברים שלכם. תמיד ידענו להבחין בין העם האיראני למשטר האיראני. אני משתוקק להגיע ליום בו ישראלים ואיראנים יוכלו לבקר אחד את השני – בירושלים ובטהראן, בתל אביב ובאספהאן. אסור לתת לפנאטים לנצח. שני העמים צריכים לעבוד ביחד למען עתיד טוב יותר"

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20