"ועידת פריז היא ועידת סרק, אבל יש סימנים שינסו להפוך החלטות שיתקבלו שם להחלטה נוספת במועצת הביטחון, זה כבר לא סרק. והסימנים הללו הם לא מעטים", אומר הערב (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס שגרירים במשרד החוץ.

"לכן המאמץ הראשון שאנחנו עסוקים בו כרגע זה למנוע החלטת או"ם נוספת, החלטה נוספת של מועצת הביטחון וכן למנוע גם החלטת קוורטט. משקיעים בזה מאמץ מדיני גדול וזה גם צריך להיות המאמץ העיקרי שלכם בימים הקרובים", אומר נתניהו לשגרירים.

"זה לא ייקח הרבה זמן אבל זה יעסיק אותנו בשבועיים הקרובים וצריך להצליח. זה הדבר החשוב ביותר, המיידי".

ועידת השלום בפריז, 2008. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
"כבר לא סרק". ועידת השלום בפריז, 2008. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

 

כשבועיים עברו מאז אושרה ההחלטה האנטי-ישראלית בחסות ממשל אובמה במועצת הביטחון של האו"ם, וייתכן כי ההצעה הבאה נגד ישראל כבר בדרך.

העיתון 'א-שרק אל-אווסט' המתפרסם בבריטניה דיווח כי צרפת צפויה להעלות הצעה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני במהלך ועידת השלום שתתקיים ב-15 בינואר בפריז. הצעה זו צפויה לכלול את סוגיית הפליטים הפלסטינים והעתיד של מזרח ירושלים. עקרונות אלה שתציג צרפת שיובילו להקמת מדינה פלסטינית, ויתכן כי תתבסס על נאומו של של מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי.

לדבריו, בוועידה שתתקיים ב-15 בינואר תציג צרפת עקרונות הנוגעים לסוגיית הפליטים הפלסטינים ועתידה של מזרח ירושלים. על פי הדיווח, בישראל חוששים ששווייץ תעלה במועצת הביטחון הצעה התואמת את המתווה שהציג שר החוץ האמריקני ג'ון קרי בנאומו השבוע.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20