ישיבת הסיעה של מפלגת הליכוד נפתחה לאחר שראש הממשלה נתניהו הגיע מטקס פתיחת השגרירות של פרגוואי בירושלים. נתניהו, שנכח גם בפתיחת השגרירויות האמריקנית והגואטמלקנית הצהיר: "מבטיח לכם כאן. שגרירויות נוספות עוד בדרך לירושלים."

"אני בא עכשיו מפגישה עם ידיד גדול של ישראל, נשיא פרגאווי הוראסיו קארטס. קודם לכן פתחנו את שגרירות פרגאווי בירושלים, אחרי גואטמלה ואחרי מדינה נוספת – ארה״ב – עם ההחלטה ההיסטורית של הנשיא טראמפ שהיא באמת פותחת את השערים. אני כבר מבטיח לכם: עוד בדרך".

"המדיניות שלנו וההצלחות שלנו אינן מבוססות על חולשה. הן אינן מבוססות על ויתורים שיסכנו אותנו. הן מבוססות על שני דברים הפוכים לגמרי: קודם כל על העמידה על ערכי הנצח של עם ישראל והדבר השני טיפוח העוצמה, העוצמה הכלכלית, העוצמה הטכנולוגית שלנו, העוצמה המודיעינית שלנו – אלה יוצרות את העוצמה המדינית שלנו. וזה לא מובן מאליו משום שבמשך שנים בעצם טיפחו השקפה הפוכה, שאם רק נחליש את עצמנו, אם רק נרכין את ראשנו ואם רק נהיה נחמדים, אז נזכה לשלוש דקות של חמלה. ואנחנו יודעים מה קורה אחר כך. אנחנו מטפחים את העוצמה תוך כדי אמון עמוק בזכויות שלנו בארצנו וגם בנכונות שלנו לעשות שלום עם שכנינו, עם אלה מהם שבאמת רוצים לעשות שלום איתנו. אני חושב שזה מה שמייחד את המדיניות של הליכוד ואני רוצה להודות לכם על התמיכה העקבית במדיניות הזאת".

עוד התייחס ראש הממשלה נתניהו לתקנה שאישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה מול הבנייה הבלתי חוקית:"היום הכנסת העבירה דבר שיש לו משמעות עצומה בעניין הבנייה הבלתי חוקית שהייתה במספרים גדולים. קבענו קנסות גבוהים לבנייה לא חוקית", אמר.

ועדת הפנים והגנת הסביבה אשרה היום קנסות מנהליים בסכומים של עד 600 אלף ש"ח לעבירות של בניה לא חוקית, שימוש לא חוקי או הפרת צווי הריסה. זאת, בהמשך לרפורמה הכוללת שהוביל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באפריל 2017 בתחום אכיפת דיני התכנון והבניה.

כזכור, הרפורמה כללה שינוי מדיניות של מעבר מאכיפה פלילית לאכיפה כלכלית. זאת, במטרה לאפשר אכיפה אפקטיבית ומהירה ולהמנע מהליכים ממושכים שנמתחים על פני שנים בבתי המשפט.

כך, לדוגמה בחודשים האחרונים החלה היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה להחרים ציוד הנדסי, כגון טרקטורים ומשאבות בטון, המשמשים לבניה לא חוקית. הקנסות יינתנו על ידי מפקחים מטעם המדינה או מפקחים של ועדות מקומיות עצמאיות וגובה הקנס יקבע בהתאם להיקף הבניה הלא חוקית ובהתאם למידת הרגישות של השטח, דוגמת שטחים הנכללים בשמורות טבע, חופי ים, תשתיות לאומיות וכו'.

מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר: "הרפורמה שהעבירה הממשלה בנושא האכיפה, מאפשרת תגובה מהירה של הרשויות. נגמרו הזמנים בהם עד שהמערכת התפנתה לטפל בעבריין, כבר הושלמה הבנייה ואוכלס המבנה. התקנות שאשרה היום ועדת הפנים משלימות את המהלך ההסטורי".