לקראת הפרסום האפשרי של החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פרסם הלילה (ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא מצטט את מכתבו של פרופסור אלן דרשוביץ מאוניברסיטת הרווארד המפציר במנדלבליט שלא להורות על הגשת כתב אישום בתיקים שעניינם סיקורי חיובי אוהד. במקביל, קיצר נתניהו את ביקורו במוסקבה והוא צפוי לשוב לישראל עוד הערב.

"היום שלח אחד מבכירי המשפטנים בעולם, פרופ' אלן דרשוביץ מאוניברסיטת הרווארד, מכתב ליועץ המשפטי לממשלה. כך כתב דרשוביץ: היועץ המשפטי לממשלה עומד להאשים את ראש הממשלה בהאשמות הקשורות ליחסיו עם התקשורת. כל האשמה כזאת תסכן את הדמוקרטיה ואת חופש העיתונות. היא תפתח תיבת פנדורה שממנה יצאו דברים נוראיים. כל אישי הציבור – מחוקקים, שופטים, תובעים, שוטרים, מנכ"לים – שביקשו סיקור חיובי מהתקשורת ופעלו למענה, יצטרכו להיחקר. במקרה של ידיעות אחרונות, למעלה מ-40 חברי כנסת ושרים הצביעו לטובת ידיעות אחרונות, בעוד שראש הממשלה נתניהו סיכל את החוק שקידם ידיעות אחרונות", ציטט נתניהו.

מתוך 'האולפן הפתוח' עם אלירן טל

עוד נאמר במכתב כי "רבים מחברי הכנסת הללו קיבלו אחר כך סיקור חיובי בידיעות אחרונות, אבל הם לא נחקרו. דווקא ראש הממשלה נתניהו, שסיכל את החוק של ידיעות אחרונות, הוא זה שמועמד לדין. הפער הזה חושף את המרווח העצום שיש לפרקליטות לעסוק בתביעה בררנית נגד כל מי שהם רוצים. וכך אין שום סייג לחדירה הגסה של גורמי האכיפה לתחום הרגיש, המוגן בחוק, של יחסי אישי ציבור ותקשורת. כל האשמה כזאת תתן לגורמי האכיפה כוח רב מדיי להכתיב לתקשורת ולאישי הציבור איך הם מתייחסים אחד לשני. בדמוקרטיה משאירים את הביקורת ליחסי תקשורת וממשלה לציבור המצביעים – ולא לפרקליטים. אני מפציר בך, היועץ המשפטי לממשלה, לשקול את ההשלכות המסוכנות לדמוקרטיה ולחופש העיתונות, אם תקדם את ההאשמות הללו נגד ראש הממשלה".

בהמשך פנה נתניהו לגולשים במילותיו ואמר: "אתם רואים, אזרחי ישראל – לא רק אתם יודעים שמדובר כאן בשבירת כל נורמה דמוקרטית. אני מדבר עם אישי ציבור, מנהיגים ברחבי העולם. אני מדבר עם בכירי המשפטנים בעולם. גם הם סבורים כך. שמעתם אחד מהם. הם אומרים: מדובר פה בתפירת תיקים, ברדיפה פוליטית, בשבירת כל נורמה בסיסית".

"מעולם לא היה תקדים במדינת ישראל, או בדמוקרטיה כלשהי, שמעמידים מישהו למשפט בגלל סיקור חיובי, שאגב במקרה שלי גם זה לא היה", הוסיף נתניהו.

אלן דרשוביץ. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20