על רקע המתיחות בין איראן לישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד כעת בקרמלין עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שמנהל ברית אסטרטגית עם האיראנים. "אני מאוד מעריך את ההזדמנות לשוחח איתך על בעיות האזור, הניסיונות, כפי שאתה אומר, לפתור את המשברים, להסיר את האיומים בצורה מושכלת ובצורה אחראית", אמר רה"מ לנשיא פוטין במהלך הצהרה משותפת של השניים.

נתניהו ופוטין סוקרים משמר כבוד בפתח מצעד יום הניצחון במוסקבה, היום. צילום: רויטרס

"אני מאוד נרגש שהזמנת אותי למצעד הזה כראש ממשלת ישראל, כראש מדינת היהודים ושהזכרת את שואת היהודים היום. זו עוד עדות לקשר העמוק בין שני העמים שלנו ואני מודה לך על כך", הוסיף נתניהו. לאחר הפגישה המצומצמת המתקיימת כעת, צפויים השניים להמשיך לפגישה מורחבת וארוחת ערב משותפת עם הפמליות.

ראש הממשלה נתניהו לצד הנשיא פוטין במצעד יום הניצחון בכיכר האדומה במוסקבה. צילום: לע"מ

מוקדם יותר היום (ד') השתתף ראש הממשלה, יחד עם פוטין ונשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ', במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית לציון 73 שנים, בכיכר האדומה במוסקבה, בהזמנת הנשיא הרוסי. על כך אמר ראש הממשלה לנשיא הרוסי כי "אנחנו גם לא שוכחים את הלקח הגדול של הצורך להתייצב מול אידאולוגיה רצחנית בזמן. זה לא ייאמן, אבל 73 שנים אחרי השואה יש מדינה במזרח התיכון, איראן, שקוראת להשמדה של עוד שישה מיליון יהודים".

לאחר המצעד, המנהיגים השתתפו בטקס הנחת זרים לחייל האלמוני באנדרטה לזכר לחיילי הצבא האדום שנפלו במלחמת העולם השנייה ומקום קבורתם אינו נודע. המנהיגים הניחו פרחים על אבני הזיכרון ל"ערים גיבורות". במקום נערך משמר כבוד ונוגנו המנון התקווה וההמנון הרוסי.

המנון התקווה בכיכר האדומה. צילום: RT

רה"מ נתניהו הודה לנשיא על הזמנתו ואמר: "קשה לי לתאר לך את עומק ההתרשמות שלי מהטקס המרגש הזה של הניצחון על הנאצים. אנחנו בישראל לא שוכחים לרגע את הקורבן האדיר של העם הרוסי ואת ההקרבה של הצבא האדום בניצחון על המפלצת הנאצית".

"התרגשתי מאוד לשמוע היום את המנון 'התקווה' בכיכר האדומה במוסקבה, ביום הניצחון על גרמניה הנאצית", אמר ראש הממשלה מיד לאחר האירוע. "אני מצדיע לגבורתם של מאות אלפי היהודים שלחמו בשורות הצבא האדום ובצבאות בעלות הברית, איזה רגע מיוחד למדינת ישראל!".

ראש הממשלה נתניהו לצד הנשיא פוטין במצעד יום הניצחון בכיכר האדומה במוסקבה. צילום: לע"מ

 

לאחר מכן עברו השלושה לאירוע קבלת פנים בקרמלין לציון יום הניצחון בהשתתפות עשרות וטרנים. "ישב לידי, ביני לבינך, ווטרן שהיה בין משחררי אושוויץ", אמר נתניהו לפוטין. "אנחנו אף פעם לא שוכחים את המשמעות של ההקרבה שלכם, של החיילים האלה, יחד עם חצי מיליון חיילים יהודים בצבא האדום להבטחת גורלה של רוסיה, של האנושות ושל עמנו, העם היהודי".

עם המראתו למוסקבה, אמר רה"מ נתניהו כי "הפגישות בינינו הן תמיד חשובות וזו חשובה במיוחד. לאור מה שקורה בסוריה ברגעים אלה, יש צורך להבטיח את המשך התיאום הביטחוני בין הצבא הרוסי לצבא הגנה לישראל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20