ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הגיע היום (ד') לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. מדובר בפגישה השניה בין השניים מאז משבר הפלת המטוס בסוריה.

בפתח דבריו אמר נתניהו: "אני רוצה לברך אותך ואת העם הרוסי על יום המולדת. לא נשכח את תפקידם של רוסיה והצבא האדום במלחמה נגד הנאצים. בקרוב אנחנו נחנוך אנדרטה בירושלים לזכר נופלי המצור על לנינגראד. אני מבקש להזמין אותך כאורח הכבוד שלנו שם בירושלים, אין ראוי ממך". פוטין אישר כי יגיע.

פגישת נתניהו-פוטין במוסקבה, היום. צילום: נועם אמיר

 

"ספרתי 11 פגישות בינינו מאז ספטמבר 2015. הקשר הישיר בינינו זה נדבך שמנע חיכוכים בים הצבאות לנו ושתרם לביטחון וליציבות באזור. האיום הגדול ביותר ליציבות ולביטחון באזור בא מאיראן וגרורותיה, ואנחנו נחושים להמשיך בפעילות התקיפה שלנו נגד איראן וניסיונותיה להתבסס בסוריה. אני רוצה לשוחח על כך, אבל גם על היחסים הבילטראליים בינינו. אני רוצה להודות לך על ידידותך ועל הדרך הישירה והגלויה והאמיתית שבה אנחנו מקיימים את הקשר בין רוסיה לישראל", הוסיף נתניהו.

הנשיא פוטין אמר: "בשבילנו זיכרון אלה שנהרגו במלחמת העולם השנייה חשוב מאין כמותו. חשוב מאוד שנמשיך לשתף פעולה בינינו. רוסיה הייתה שותפה בתמיכה בהקמת ישראל".

נתניהו ניסה בפגישה לשכנע את פוטין על נחיצות פעילות ישראל במזרח התיכון. זו כבר לא עוד פגישה על ההתבססות האיראנית בסוריה זו פגישה של יחסנו לאן עם הרוסים וראש הממשלה ידרוש מפוטין להכיר בקווים האדומים של ישראל.

לנשיא הרוסי אינטרס משותף עם ישראל – הרחקת האיראנים מסוריה. משימה לא פשוטה ,אולם צריך לומר לפוטין יכולת משמעותית לסייע להצלחת המשימה. נתניהו הביא עמו תותחים כבדים ובראשם ראש אמ"ן האלוף תמיר היימן שיפרוס בפני מקביליו את תמונת המודיעין המדויקת. בסוף הפגישה מאמין ראש הממשלה כי חופש הפעולה של צה"ל במרחב ישמר ומערכות ההגנה ה-s300 לא ימסרו בסופו של דבר לאסד.

הפגישה הסתיימה ברוח טובה ושני המנהיגים הבטיחו לפעול יחד למניעת החיכוך בין המדינות. במשלחת הישראלית מאמינים כי משבר הפלת המטוס מאחור. עדות לרוח הטובה, נתניהו מזמין את פוטין לביקור ממלכתי בבירת ישראל, פוטין נענה במקום.

מפאת קוצר הזמן שקל ראש הממשלה תחילה לבטל את הביקור שהיה מתוכנן הערב אצל הקהילה היהודית, אך לבסוף החליט לקיים את הפגישה כמתוכנן.

כזכור, נתניהו נחת לפנות בוקר במוסקבה עם כמה כאבי ראש: היועמ״ש שאמור לפרסם מחר את המלצותיו בתיקי ראש הממשלה, קמפיין בחירות שסופג ביקורת קשה בעקבות סרטון מעורר מחלוקת, אבל בעיקר בגלל האתגר הביטחוני. נתניהו קיצר את ביקורו ברוסיה וישוב עוד הלילה לישראל לקראת הפרסום הצפוי מחר של המלצות היועץ המשפטי לממשלה בתיקיו.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון