ביקורו של סגן נשיא ארצות הברית נמשך הערב, כאשר הוא וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו סעדו הערב יחד עם נשותיהם. קודם לכן, נשאו השניים הצהרות משותפות. נתניהו פתח את ההצהרות בהבעת תודה לפנס על כך שתמך בישראל, מול הלחצים שהפעיל הנשיא הקודם ברק אובמה כבר ב-2009. נתניהו הוסיף כי "שוחחנו על ההזדמנויות והאתגרים במזרח. האיום המרכזי מגיע מאיראן שמשקיעה מיליארדים בטרור. אני שותף לדאגה שלך בנוגע לשלטון באיראן. יום אחד אזרחי איראן יזכו שוב לחופש ואז הם יזכרו מי עמד לצידם ומי לא. אתה בצד הנכון. לשלטון כזה אסור להחזיק נשק גרעיני", אמר נתניהו.

נתניהו הוסיף, "ישראל תתמוך בלי היסוס בעמדת טראמפ לתקן את הסכם הגרעין או לנטוש אותו. איראן קוראת 'מוות לאמריקה' ו'מוות לישראל'. יש עדיין זמן עבור המנהיגים לנצל את ההזדמנויות שמביא איתו טראמפ כדי לשנות את ההסכם. ישראל תתמוך בהחלטת הנשיא לעזוב את ההסכם. אנו אומרים משהו פשוט – תקנו אותו מהשורש, או נטשו אותו".

נתניהו ופנס. צילום: אלירן טל, ערוץ 20
נתניהו ופנס. צילום: אלירן טל, ערוץ 20

 

עוד התייחס ראש הממשלה למגעי השלום והדגיש כי מבחינת ישראל המתווכת נותרה ארצות הברית. עוד אמר נתניהו כי, "ככל שהפלסטינים יקבלו את הקשר שלנו לירושלים, כך נוכל להגיע להסכם מהר יותר".

סגן הנשיא פנס אמר: "העם האמריקני מוקיר את היחסים שלנו עם ישראל. המילים החמות שלך לנשיא ולי מרגשות. זה כבוד עבורי לעמוד אתך כאן בירושלים בירת ישראל".

"שוחחתי היום עם הנשיא טראמפ והוא ביקש להודות לך על האירוח ועל הנאום שלך בכנסת ועל המנהיגות שלך ועל המחויבות שלך ליחסים בין ארה"ב וישראל".

עוד אמר פנס, כי "אנחנו עומדים יחד למען הביטחון שלנו והמלחמה באסלאם הרדיקלי ולמען העתיד של ילדינו. זה הביקור הרביעי שלנו בארץ הקודש. האמונה שלנו באלוהים ובתושבי ישראל רק גוברת. כשהנשיא טראמפ בבית הלבן והשלטון שלך כאן בישראל ממשיך, הברית בינינו תלך ותתחזק".

פנס ביקש רשות מנתניהו להתייחס למשבר פוליטי פנימי בארצות הברית, שיתוק הממשל. פנס הודיע כי תם ה"שאט דאון", וכי המשבר מול המפלגה הדמוקרטית נפתר. נתניהו, בתגובה, הזמין אותו בהלצה לדיוני התקציב בכנסת.

פגישת פנס ונתניהו התמקדה באיראן

גורם מדיני בכיר מספר לערוץ 20 כי במהלך הפגישה בין סגן נשיא ארצות הברית ומייק פנס וראש הממשלה בנימין נתניהו, הביע האחרון את הערכתו לסגן הנשיא פנס על הקשר המיוחד בין ארה"ב וישראל. בנוסף, נתניהו הודה לו על תמיכתו האיתנה של ממשל טראמפ בישראל.

ראש הממשלה אמר לסגן הנשיא כי הקשר מבוסס על ידידות עמוקה ארוכת שנים. סגן הנשיא פנס אמר לרה"מ שהוא זוכר שרה"מ הגיע בפעם הראשונה לוושינגטון כראש ממשלה ב-2009 והוא עמד שם מול ביקורת נוקבת שהוטחה מעמיתיו של סגן הנשיא בקונגרס ואמר לו מפורשות: אני תומך בך ותומך בישראל. דע לך שיש לך כאן ידיד, והדבר הזה הוכח היום. התמונה שלהם מאותו מפגש נמצאת היום במעון הרשמי של סגן הנשיא.

השניים דנו באתגרים וההזדמנויות באזור, בראש ובראשונה ההתמודדות עם התוקפנות האיראנית באזור ושאיפותיה של איראן לנשק גרעיני. רה"מ הדגיש בפניו שעל מדינות אירופה לקחת ברצינות את דבריו של הנשיא טראמפ על כך שצריך לתקן את הסכם הגרעין.

פנס ונתניהו. צילום: אלכס קולומויסקי
פנס ונתניהו. צילום: אלכס קולומויסקי

 

בנוסף, נתניהו העלה בפני סגן הנשיא את סוגיית הדר גולדין ואורון שאול והאזרחים הישראלים המוחזקים בעזה.

מוקדם יותר היום נשא פנס נאום מרגש מעל דוכן הכנסת, ובו הכריז כי ארצות הברית תעביר את שגרירותה מתל-אביב לירושלים עד סוף השנה הבאה (2019).

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20