על רקע הכרעת בג"ץ השבוע בעניין נוהל הרחקת המסתננים למדינה שלישית, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום בדרום תל אביב, שמע סקירה על מצב המסתננים השוהים באזור מפי המשטרה, הבטיח לתושבים לטפל בבעיות ואמר כי "אנחנו פה במשימה – להחזיר את דרום תל אביב לאזרחי ישראל. הזכות של מדינת ישראל היא לשמור על גבולותיה ולהרחיק מתוכה מסתננים בלתי חוקיים. יש לנו מדיניות מאוד ברורה, אנחנו עוסקים במסתננים בלתי חוקיים ואסור שמדינת ישראל תקבל אותם לתוך גבולותיה".

נתניהו סיפר כי "כדי לעשות את זה שמעתי את התושבים, את שפי ושלמה ואת כל התושבים. מה שאני שומע זה כאב ומצוקה נוראית. אנשים מפחדים לצאת מהבית ולא יכולים לצאת בלי ליווי משטרתי". לדבריו, "אנחנו מטפלים בזה בשלוש דרכים: הגדר – בלי הגדר היו פה מאה אלף אפילו מיליון. עצרנו את זה. בוצע. ויש מעקב תמידי שלי. הדבר השני, יחד עם השר לביטחון פנים, שרת התרבות, חבר הכנסת אמיר אוחנה ושר הפנים נעשה אכיפה הרבה יותר חזקה מול המעסיקים והמסתננים פורעי החוק. אם רוצים למחות יש דרכים יותר טובות מהפסל נגד בג"ץ. זה לא ראוי. ביום ראשון, אקים ועדת שרים מיוחדת בראשותי עם שולחן עגול שאזמין את התושבים וכל ארבעה שבועות נעקוב ונקדם פתרונות".

לאחר מכן, שמע ראש הממשלה בנימין נתניהו את מצוקתה של אישה מבוגרת בשם סופיה, תושבת דרום ת"א שבבניין שלה גרים מסתננים רבים ואינה יכולה לצאת מביתה מחשש לביטחונה האישי. ראש הממשלה ביקש לראות את הבניין, העלה את סופיה למכונית ונסע איתה לביתה,  שם ליווה אותה עד לדירתה בקומה הרביעית.

בהערכת מצב שערכה המשטרה ביחד עם ראש הממשלה והשר לביטחון פנים גלעד ארדן, אמר השר כי אין טעם להחזיק את מתקן חולות תחת המשרד לביטחון הפנים והשב"ס. לדבריו, פסיקת בג"ץ אסרה על סוהרי שב"ס ללבוש מדים במתקן, אסרה עליהם לפקח על הימצאות השוהים במתקן לאורך כל שעות היממה, הביאה להקטנת תפוסת המתקן, והתירה להכניס מוצרים למתקן, באופן שהופך את שב"ס שהוא גוף כליאה, לגורם לא מתאים לנהל אותו.

עוד הסביר השר, כי התבחינים לשליחה למתקן השליחה סהרונים הם בעייתיים מאד. כיום, רק עבירות פליליות ואלימות נמצאות בתבחין. בנוסף, אין רלוונטיות להטלת קנסות על מסתננים, מכיוון שאין להם מאיפה לשלם את הקנסות ולא ניתן לכלוא אותם בשל אי תשלום. יתרה מכך, כליאה של בן זוג במתקן סהרונים מכניס מיידית את בת זוגתו לאיום ולסכנה מפני השוהים הבלתי חוקיים האחרים.

רה"מ נתניהו במהלך ביקורו בדרום תל אביב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
רה"מ נתניהו במהלך ביקורו בדרום תל אביב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הוא אף ציין כי פקחי רשות האוכלוסין לא עובדים בשבת, בזמן שבו יש הכי הרבה עבודה במקום זה, וסיכם כי ישנו צורך גדול לחזק את האוכלוסייה היהודית במקום. האוכלוסייה המבוגרת הולכת ומידלדלת ואין כניסה של חבר'ה צעירים לשכונה. יש צורך לתת תמריצים לצעירים יהודים כדי שיגורו בדרום תל אביב.

השר ארדן בהערכת המצב בדרום תל אביב. צילום: דוברות המשרד לביטחון פנים

יחידת שיטור רגלי נחנכה בדרום תל אביב

חנוכת מבנה השיטור הרגלי בדרום תל אביב. צילום: דוברות המשרד לביטחון פנים

במסגרת המאבק באלימות ובפשע בדרום תל אביב, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן חנך היום יחד עם ראש הממשלה מבנה חדש ליחידת השיטור הרגלי בדרום תל אביב. המבנה החדש, ששוכן בתחנה המרכזית הישנה, ישמש את יחידת השיטור הרגלי המונה כ-50 שוטרים. מטרת היחידה היא שמירה על הסדר הציבורי וחיזוק הביטחון האישי בכל אזור דרום ת"א.

השר ארדן, שפרוייקט השיטור הרגלי ברחבי הארץ הוא ביוזמתו, אמר בטקס חנוכת המבנה, כי "פתיחת הנקודה כאן, בתחנה הישנה בלב דרום תל אביב, יחד עם חיזוק תחנת שרת הסמוכה, הם צעדים שאני מוביל בשביל לחזק את הביטחון האישי ואת יכולת המענה המהיר של משטרת ישראל באזור דרום תל אביב".

"בג"ץ לקח מאיתנו את הכלי היחיד שעוזר לנו לגרש אותם: כלי המשמורת"

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תקפה היום את החלטת בית המשפט העליון בנוגע לנוהל הרחקת המסתננים למדינה שלישית ובמהלך ביקורה היום בדרום תל אביב הסבירה כי "משרד החוץ עסק בשנים האחרונות בפעולה מאוד חשובה: למצוא מדינות שלישיות באפריקה שיסכימו לקבל את אותם מהגרים בלתי חוקיים". חוטובלי הדגישה כי |הם לא פליטים, הם מהגרים בלתי חוקיים וכל מדינה היום בעולם שמתמודדת עם הגירה בלתי חוקית, יודעת שאחד הכלים שמצויים בידיה זה גירוש למדינות שלישיות".

"למה תקפתי את החלטת בג"צ בנושא המסתננים?", סגנית שר החוץ היום בדרום ת"א. צילום: דוברות חוטובלי

עוד הוסיפה סגנית השר כי, "אנחנו, כדי להפעיל לחץ על אותם מסתננים שמנו אותם במשמורת. זה חלק מהכלים שלנו כמדינה דמוקרטית לגרום להם לעזוב את מדינת ישראל. יש גם סכום כסף לא מבוטל שמדינת ישראל נתנה להם, 3500 דולר וראש הממשלה עשה המון במסגרת נסיעותיו לאפריקה כדי לאתר את אותן מדינות שלישיות ומחלקת משפט במשרד החוץ ייצגה אותנו בבג"ץ ואמרה באופן ברור: חוקי ולגיטימי.

"ההפתעה בבג"ץ היא שבג"ץ אישר לחלוטין את כל המתווים שלנו עם המדינות השלישיות. הוא אישר את ההסכמים שמשרד החוץ ערך עם אותן מדינות, הוא אישר לחלוטין את זה שמותר למדינה ריבונית להחליט מי ישב בשטחה ומי לא ומותר למדינה לגרש אנשים למדינות שלישיות.

"איפה הבעיה? בג"ץ לקח מאיתנו את הכלי היחיד שעוזר לנו לגרש אותם: כלי המשמורת. את הכלי שאומר שאם הם לא משתפים פעולה כפי שהחוק הישראלי אומר, מותר לנו לשים אותם במשמורת ומותר לנו לגרש אותם למדינה שלישית
על בסיס אי שיתוף הפעולה. זה הכלי האחרון שלקח מאיתנו הבג"ץ. הדבר הזה הוא חמור, כי בסוף חוקי היסוד של מדינת ישראל מדברים על מדינה יהודית ודמוקרטית- איפה היהודית? איפה הדאגה ליהודים, לתושבים של, דרום תל אביב שגרים כאן ונאנקים תחת הנטל של הגירה בלתי חוקית שפגעה בהם, פגעה בעסקים שלהם, פגעה ביבטחון האישי שלהם".

לדבריה של חוטובלי, "בג"ץ לא הותיר לנו כלים. לכן ממשלת ישראל תחוקק חוק חדש ותאבק במציאות הזאת שבה בג"ץ לקח את ערכי המדינה הדמוקרטית לטובת זכויות אדם של אנשים שהם מפרי חוק בהגדרה, על חשבון אנשים שגרים כאן, בשכונה הזאת בתל אביב. אני למדתי כאן בתיכון, כמה מטרים מכאן. אני זוכרת אותי מסתובבת כאן כנערה. היום נשים בגילי מרגישות פחד להסתובב כאן. זה חמור מאוד ואנחנו נשנה את זה".

רגב: "תושבי דרום תל אביב פליטים בארצם"

שרת התרבות והספורט מירי רגב סיירה גם היא בדרום תל אביב עם ראש הממשלה, השר לביטחון פנים גלעד ארדן וחבר הכנסת אמיר אוחנה, כדי לעמוד מקרוב על המצב באזור, בדגש על החיים בצל המסתננים. הארבעה קיבלו סקירה ממפקד המחוז ניצב משה צ'יקו אדרי, על המצב. "הם לא פליטים", אמרה השרה רגב. "אנשים שעוברים בדרך לכאן בשתי מדינות, הם לא פליטים. הם מסתננים. תושבי דרום תל אביב הם אלה שהפכו לפליטים בארצם".

 

"תושבי דרום תל אביב פליטים בארצם". רגב בדרום תל אביב
"תושבי דרום תל אביב פליטים בארצם". רגב בדרום תל אביב

 

השרה רגב התייחסה גם להחלטת בג"צ בתחילת השבוע. "לא ייתכן שממשלת לא מצליחה ליישם את המדיניות שלה בנושא הגירה. חייבים לחוקק חוק עוקף בג"צ בסוגיה זו, שיאפשר לממשלה ליישם את מדיניותה".

השרה רגב הציעה במהלך הדיון המקצועי שלושה פתרונות. "צריכים להפעיל אכיפה על המעסיקים שמשלמים את שכרם של המסתננים שעובדים אצלם", אמרה. "חייבים לערוך הסברה לבעלי בתים שמשכירים את בתיהם למסתננים שלא יעשו בנכסים מה שהם רוצים ללא פיקוח. בין היתר, פיצול הדירות".
כמו כן, השרה רגב הציעה לבצע פרויקטים נרחבים של שיקום שכונות שיביאו לשינוי פני האזור. "את ראש עיריית תל אביב-יפו לא באמת מעניין דרום העיר. אם המסתננים היו מתגוררים בצפון העיר, כנראה שכבר מזמן הוא היה משקיע שם ומפתח".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20