בשעה זו נערך בבית הנשיא טקס מינויו של נגיד בנק ישראל הנכנס הפרופסור אמיר ירון.

בנאומו באירוע התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לירידות החדות בבורסה בתל אביב בעקבות משבר שוק המניות בארה"ב והבהיר כי המשק יעמוד בכך. "אני חושב שהמהלכים שעשינו עד היום עזרו לנו לצלוח סערות גדולות בעבר ונצלח גם את הסערה הנוכחית בשוקי ההון", אמר.

"המשק הישראלי איתן ומייצר ערך. ערך תחתרותי של מוצרים ושירותים שאנשים רוצים לקנות ואנו עושים זאת כל הזמן. עדיין יש בעיות – בפריון, לגמור את הרפורמה התחבורתית, מחיר יוקר המחיה במוצרים מסויימים. שר האוצר ואני עמלים בנושא הזה בצורה מאוד ממוקדת. צריך לזכור שהשכר עלה בישראל לא רק לממוצע, שכר המינימום עלה באופן אבסולוטי לדעתי יותר מהר מכל מדינות המערב", הוסיף נתניהו.

נגיד בנק ישראל הנכנס, פרופ' אמיר ירון, בטקס מינויו בבית הנשיא. צילום: אסתי דזיובוב/TPS

 

"משימה ראשונה – להגביר את התחרותיות בענף הבנקאות", אמר נתניהו. "משימה שניה – להביא את ישראל לעידן הנגישות הטכנולוגי החדש שיאפשר זרימת אשראי, בצורה שקולה ואחראית כדי לא ליצור בועת אשראי. העולם הטכנלוגי יוצר סכנות – המטבעות הוירטואלים יסכנו את המטבעות שהבנק מייצר והתרחיש הזה עלול להוביל שהבנק יאבד את השליטה".

"אתה נמצא בתקופה מעניינת שהיא תקופת מעבר. המתח המובנה בין צעד שגוע שיוביל למשבר לבין הצורך לשעות קדימה כי העולם מתקדם מהר – זה מבהיר למה אנחנו צריכים נגיד כמוך כמי שיש לו נסיון בכלכלה המקומית והעולמית", אמר לירון. "אני מאמין שאתה עונה על כל הדרישות. הבחנתי לא רק בכישורים האינטלקטואלים שלך אלא גם באישיותך הנעימה. אתה תזדקק לה. אני בטוח ביכולתך להצליח בתפקיד שהוא קריטי לצמיחה הכלכלית שלנו. אני מאחל לך הצלחה רבה בתפקיד".

לבסוף הוסיף נתניהו טיפ למשקיעים בעקבות מצב הבורסה ואמר: "אם יש לכם שכל תעצמו עיניים ותנו לקרוסלה לעבור".

פרופ' ירון אמר בטקס: "זה כבוד גדול עבורי לכהן בתפקיד. ברצוני להודות לנגידה היוצאת קרנית פלוג, המותירה אחריה מוסד המנוהל לתפארת והקדישה שעות רבות לחפיפתי לתפקיד". הוא הוסיף כי "לריבית השפעה רוחבית ומקיפה על כלל משקי הבית, הפירמות והמוסדות הפיננסיים ולכן טיפול פרטני בנקודות תורפה רצוי שייעשה בכלים יעודיים וספציפיים".

שר האוצר כחלון אמר: "אנחנו בתקופה האחרונה עבדנו בצורה הדוקה עם בנק ישראל. היו עליות וירידות. יש פה מתח מובנה בין האוצר לבנק ישראל. אבל המטרה היא אחת – משותפת, כיצד להצליח. והפעולות שדיברתי עליהן בצמצום פערים יש חלק מכריע לבנק ישראל. נגידת הבנק היוצאת התעקשה להכניס אוכלוסיות נוספות לעבודה, מס הכנסה שלילי, מענקי עבודה – אלה דברים שסייעו למשק. היו הרבה שיתופי פעולה והמטרה היא להרחיב את הכלכלה והמשק ולהכניס אוכלוסיות נוספות לעבודה".

שר האוצר משה כחלון. צילום: אסתי דזיובוב/TPS

בחודש שעבר אישרה הממשלה את מינויו של ירון שיחליף בתפקיד את הנגידה היוצאת קרנית פלוג שהודיעה בחודש יולי כי לא תתמודד פעם נוספת.

ירון, יליד ישראל ובעל אזרחות אמריקנית, הוא בעל תואר ראשון ושני בכלכלכה מאוניברסיטת ת"א ובעל תואר שני בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו. הוא מרצה לבנקאות וכלכלה בבי"ס וורטון למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה ועמית מחקר בלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב.

בתוך כך, המסחר בבורסה בתל אביב נפתחה בעליות שערים: מדד תל אביב 35 עלה ב-0.65%, מדד תל אביב 125 עלה ב-0.51%. אתמול ננעל המסחר בירידות של כ-5% בשני המדדים המובילים.

נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום: אסתי דזיובוב/TPS
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: אסתי דזיובוב/TPS
הנגיד לשעבר פרופ' יעקב פרנקל, הנגידה היוצאת ד"ר קרנית פלוג ויו"ר הסוכנות היהודית יצחק בוז'י הרצוג. צילום: אסתי דזיובוב/TPS