אחרי יממה רוויית הפגנות במחאה על אלימות נגד נשים, הבוקר (יום ד') כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו ועדת שרים מיוחדת לדיון בנושא בה אמר כי הוא "רואה את האלימות נגד נשים כטרור לכל דבר". רה"מ נתניהו הנחה את מזכיר הממשלה להביא את החוק לאיזוק האלקטורני (החוק לפיקוח טכנולוגי להבטחת קיומו של צו הגנה ולהבטחת תנאי שחרור בערובה) לוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב ובהמשך לפעול לקידום מהיר של החוק בכנסת.

"איזוק אלקטרוני מציל חיים". הפגנת מחאה על אלימות נגד נשים בת"T. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"יש תקציבים יותר ממה שחשבתי"

נתניהו מינה את ראש הסגל ומ"מ מנכ"ל משרדו יואב הורביץ ואת סגן שר האוצר איציק כהן לבדוק אפשרות להגדלת מקורות תקציביים של התכנית הקיימות. "הקורבן או הקורבנות במקרה הזה הן נשים שסובלות אלימות ומכות, ואנחנו מחויבים להוציא לפועל את התוכניות הקיימות. אני מבין שיש תקציבים יותר ממה שחשבתי, אבל הם אינם מנוצלים. אז תקציב שאיננו מנוצל כאילו לא קיים. אנחנו יודעים מה הסכומים ונפעל עכשיו קודם כל להוציא את הסכומים האלה ובמידת הצורך גם להוסיף".

חסימת הכבישים בעזריאלי במסגרת המחאה נגד אלימות נשים. צילום: רוני גלבוע, TPS

הוא הוסיף כי "החמלה, הסיוע, הכתף החמה לנשים מוכות וגם לילדים שלהם, תמיד רואים את זה במעונות וזה מאוד קשה. המדינה ביד חפצה צריכה לתת את הסיוע הזה ואנחנו נעשה את זה".

לגבי הטיפול בגברים המכים, אמר ראש הממשלה כי "אף אחד לא היה מעלה על דעתו שנילחם מלחמה בטרור בלי לטפל בטרוריסטים. מי שניתן לשקם אותו, בבקשה, אבל בראש ובראשונה שיהיה עונש לפשעים הללו". אולם נתניהו טען כי "המערכות השונות שלנו הן במידה רבה משותקות ואינן עושות את זה".

"אגרוף לפנים של הגברים המכים"

לדבריו, "הסטטיסטיקה הגולמית היא מאוד בעייתית. השיח מדבר רק על צד אחד ולא על הצד השני – איך נלחמים בטרור הזה? ולכן אנחנו צריכים לקחת את שני הצדדים". רה"מ מציע "אגרוף לפנים של הבעלים המכים האלה, או הגברים המכים האלה. נדמה לי שיש לנו מה לעשות, עבודה גדולה".

הפגנה בירושלים נגד אלימות נשים, אתמול. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ראש הממשלה סיכם את דבריו באומרו כי "השיטה שלי בוועדות כאלה היא לקבוע יעדים ולהיפגש בתדירות של אחת לשבועיים בערך על מנת לוודא שהדברים מתבצעים, לקבל דיווח על מה נעשה מה שהוחלט בישיבה הקודמת ולזוז הלאה בישיבה הבאה. זו שיטה פשוטה, מאוד יעילה, מאוד אפקטיבית, כך נפעל גם כאן".

נתניהו אף הנחה לבחון תכניות חינוכיות למניעת אלימות במשפחה בגילאי הגן ובבית הספר.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20