מרים בן-גל, אלמנתו של איתמר הי"ד, שנרצח בפיגוע הדקירה באריאל לפני שלושה שבועות, שיגרה הבוקר (א') מסר בו היא תוהה מדוע ראש הממשלה מתעכב במענה לבקשתה לאשר בניית 800 יחידות דיור בהר ברכה ולהפוך אותה לעיר, כפי שהתחייב ראש לשכת רה"מ בביקורו בבית המשפחה לפני שבועיים לפעול למימוש התב"ע ליישוב. "היינו שמחים אם ראש הממשלה היה יכול להודיע בקולו הבוקר על ההחלטה לאשר את הבנייה בהר ברכה כתשובה לפיגוע ובכך להביא להפיכתה לעיר, ולא רק דרך מתווכים".

מרים בן-גל עם שרה נתניהו. צילום: לע"מ

 

לדבריה של בן-גל, "זו ההזדמנות כדי שיהיה ברור לרוצח הארור ולשולחיו שזו התוצאה של הרצח וזו התשובה לטרור. אני מתקשה להבין מה מעכב את ראש הממשלה מלהודיע הודעה שלא מצריכה אפילו הצבעה אלא החלטה פרסונלית שלו בלבד. אסור לחכות להודיע על כך רק בעוד חודשיים. כשהקשר בין הדברים יהיה לא ברור. אני דורשת מראש הממשלה את המעט הזה. להקדים את ההודעה להיום. זו תהיה הנחמה שלנו. זו תהיה התשובה הציונית לרצח הזה".

מאוחר יותר היום, במהלך ישיבת שרי הליכוד, העלו השרים זאב אלקין ומירי רגב את דרישת האלמנה, וראש הממשלה השיב בתגובה כי הוא "רוצה לקדם את הבנייה בהר ברכה", אמר כי הנחה את יועץ מזכיר הממשלה, רונן פרץ, לברר כיצד ניתן לקדם את הבנייה כמענה לפיגוע, אולם הבהיר כי בניה מסיבית של מאות יחידות דיור לא תקרה. "אסור לקדם בניה בצורה חסרת פרופורציה שתפר את ההבנות עם ממשל טראמפ", אמר לשרים.

"אסור לקדם בנייה חסרת פרופורציה". הר ברכה. צילום: יאיר דב

 

בתוך כך, שרת המשפטים איילת שקד הודיעה בישיבת ועדת השרים לחקיקה כי לבקשת ראש הממשלה, הדיונים על החוק לסיפוח יישובי יו"ש והחוק לסיפוח מעלה אדומים יידחו למושב הקיץ של הכנסת שיתחיל ב-29 באפריל.

עוד אמר היום נתניהו בישיבת הממשלה, כי "הממשלה תאשר היום תקציב למתווה נתיב האבות. תושבי נתיב האבות מחכים זמן רב לבשורה הזאת". רה"מ הוסיף כי הוא "מבקש להודות לעמיתי, שר האוצר משה כחלון, שבעבודה משותפת, בייחוד עם שני אנשים, עם ראש הסגל יואב הורוביץ ורונן פרץ ממשרדי, הם עשו עבודה יוצאת מן הכלל, גם בעניין הזה וגם בעניין של הצבת הבתים הראשונים ביישוב עמיחי בשבוע שעבר – זוהי ברכה כפולה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20