נשיא צ'כיה מילוש זמאן. צילום: רויטרס

 

שגרירות נוספת עוברת לירושלים: צ'כיה. במהלך טקס קבלת פנים מיוחד שנערך עבור הנשיא מילוש זמאן, הודיע זמאן כי יעביר את השגרירות לבירת ישראל, אך לא נקב בתאריך. את מתנגדי המהלך כינה פחדנים. "אמרתי לפני 4 שנים שצריך להעביר את השגרירות הצ'כית לירושלים. והזמן הזה הגיע. אבקש לסיים באמירה יפה 'לשנה הבאה בירושלים'", הכריז הנשיא הצ'כי, שאמר כי הגיע העת לעבור מהצהרות למעשים וכי השגרירות הצ’כית תעבור לירושלים בשלבים: בתחילה יעבירו את הנספחויות – הכלכלית, התרבותית ונספחות התיירות, והמהלך יושלם בהעברת השגרירות כולה.

לעומת זאת, הודעת משרד החוץ הצ'כי מסתייגת מהצהרת הנשיא: "הודעת הנשיא מהווה הכרה במה שמקובל בכל מדינה שהשגרירויות ממוקמות בעיר הבירה שלה. כיום, לפני חתימת הסכם השלום בין ישראל לפלסטינים, הרפובליקה הצ'כית מכבדת את מדיניות האיחוד האירופי, ורואה בירושלים את הבירה העתידית של מדינת ישראל ומדינת פלסטין העתידית. המשרד יוכל להתחיל לשקול את העברת השגרירות מתל אביב לירושלים רק על בסיס תוצאות משא ומתן עם שותפים מרכזיים באזור ובעולם".

פגישת זמאן-חוטובלי בצ'כיה. צילום: דוברות סגנית השר

 

הודעת זמאן מגיעה לאחר שבשבוע שעבר הודיעה הממשלה הצ'כית כי לא תפר את עמדת האיחוד האירופי וכי החליטה שלא להעביר את השגרירות. נדגיש כי על אף הצהרתו המשמחת של זמאן, על פי החוקה הצ'כית הוא אינו בעל סמכות להכריע בסוגיה.

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, השוהה בימים אלה במסע מדיני בצ'כיה במטרה לקדם העברת שגרירויות לבירת ישראל, מברכת על החלטת נשיא צ'כיה להעביר את שגרירות המדינה לבירת ישראל. סגנית השר נפגשה עם נשיא צ'כיה בטרם הנאום שלו, והעלתה בפניו את החשיבות בעשיית הצדק ההיסטורי של העברת השגרירות.

פגישת זמאן-חוטובלי בצ'כיה. צילום: דוברות סגנית השר

בהצהרות הפומביות שנשאו השניים במהלך האירוע הרשמי לחגיגות השבעים למדינת ישראל, אמרה חוטובלי: "הגיע הזמן לעשות צדק היסטורי, אתה היית מראשוני המנהיגים בעולם שדיברו כבר לפני ארבע שנים על חשיבות העברת השגרירות. לאור היחסים המיוחדים בין שתי המדינות שלנו, אנחנו מצפים לחגוג את פתיחת השגרירות של צ’כיה בירושלים בקרוב".

ליברמן: "מברך, נמשיך לחזק את ירושלים"

שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך: "אני מברך את נשיא צ'כיה מילוש זמאן על החלטתו להעביר את שגרירות צ'כיה לירושלים. הצעד המנהיגותי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, מבשר על שינוי ביחס של מדינות העולם לירושלים. ירושלים היא בירתנו הנצחית והאהובה, נמשיך לחזק אותה ולבנות אותה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

 

שר ירושלים והמורשת זאב אלקין: "אני מברך על הכרזתו של נשיא צ'כיה על העברת השגרירות הצ׳כית לירושלים. מימוש ההכרזה הזאת, ללא ספק, יביא גם מדינות נוספות ללכת בדרך שהתווה הנשיא טראמפ ולהעביר את השגרירויות שלהם לירושלים. אנחנו במשרד ירושלים והמורשת נעשה הכל על מנת לסייע ולזרז את המעבר. כבר למעלה משנה שאנו, יחד עם משרד החוץ, מפעילים תוכנית בינלאומית נרחבת לשיפור מעמדה הבינלאומי של ירושלים, ואין ספק שתהליך העברת השגרירויות הזרות לירושלים הוא צעד חשוב במאבק על המעמד של ירושלים כבירת מדינת היהודים לאורך הדורות".

שר התקשורת איוב קרא: "עוד שגרירות עוברת לירושלים. העובדות בשטח מדברות בעד עצמן ולאט לאט מדינות רבות בעולם יעבירו בעקבות ארה"ב את השגרירויות שלהן לבירת ישראל הנצחית, ירושלים. זה בדיוק ההיפך מבידוד – זו מנהיגות מדינית אמיצה וראויה, בהובלת רה"מ בנימין נתניהו".

טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל. צילום: רויטרס

 

לא רק צ'כיה

בשבוע שעבר ליביו דרגנה, יו"ר הפרלמנט הרומני ובכיר במפלגת השלטון הסוציאל דמוקרטית (PSD) אמר כי רומניה בוחנת את האפשרות להעביר את שגרירותה בישראל לירושלים. לדבריו, להחלטה כזאת יש "ערך רב גם בעיני האמריקאים" וכי החלטה כזאת תוביל ל"הטבות גדולות" עבור מדינתו. נדגיש כי על אף הדיווחים המעודדים, בשלב זה הממשלה הרומנית לא הודיעה רשמית כי תנקוט בצעד זה. גם בחודש בדצמבר האחרון, אחרי ההצבעה באו"ם על ההחלטה האמריקאית להעביר את השגרירות מת"א לירושלים, אמר כי מדינתו שוקלת להעביר את שגרירותה מתל-אביב לירושלים. כזכור, רומניה הייתה אחת מ-35 המדינות שנמנעו בהצבעה על ההכרה האמריקאית בירושלים באו"ם.

לפני שבועיים, התקבלה החלטה הצהרתית גם בפרלמנט של הונדורס בעד העברת השגרירות בירושלים, וכעת נתונה ללחצים כבדים מצד מדינות ערביות לסגת בה מההחלטה. גם גואטמלה הודיעה על העברת השגרירות שלה לירושלים, במקביל להעברה ההיסטורית של השגרירות האמריקנית. שבוע אחרי הכרזת טראמפ לפיה ירושלים היא בירת ישראל הודיע נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, על כוונתו להעביר גם הוא את השגרירות של מדינתו. בכך הפכה המדינה לראשונה שהודיעה על העברת השגרירות אחרי ארה"ב.

שגרירות ארצות הברית בתל-אביב. צילום: פלאש 90

 

כזכור, בחודש דצמבר 2017 הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. בנאום היסטורי הצהיר טראמפ כי "הממשל האמריקני מכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל באופן רשמי. "ההחלטה הזו הייתה צריכה להתקבל לפני זמן רב. במשך כל השנים ארה"ב לא הכירה באופן רשמי בירושלים כבירתה של ישראל. למעשה, לא הכרנו באף בירה בישראל – אך כיום אנחנו מכירים: ירושלים היא הבירה של ישראל. זו לא רק הכרה במציאות, אלא הכרחי. הוריתי למחלקת המדינה להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. התהליך יחל באופן מיידי בתוכניות אדריכליות להעברת השגרירות, זו מחווה מדהימה לשלום".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם