נשיא פרגוואי הורסיו קרטס הודיע שבכוונתו להעביר את שגרירות פרגוואי לירושלים עד סוף כהונת ממשלתו. יש לציין כי מבנה השגרירות הנוכחי אינו רחוק מעיר הבירה וממוקם במבשרת ציון. קרטיס מסיים את תפקיד ב-15 באוגוסט, כך שלא נותר עוד הרבה זמן למימוש הצהרתו. נוסיף כי לא מדובר עדיין בהחלטה מעשית, אך בהצהרה חשובה למדי.

פגישת ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי הורסיו קרטס, 2016. צילום: אמיל סלמן

 

בכירים במשרד החוץ ציינו כי קארטס העביר מסרים לפיהם אם נתניהו יבקר בארצו, הוא יעביר את השגרירות לירושלים. עם זאת, כיוון שהוא נמצא בסוף כהונתו, לא ברור כלל אם יצליח לבצע את המהלך.

העברת השגרירות הרומנית תקועה בגלל מאבק חוקתי בין הנשיא ורה"מ

בתוך כך, החלטת הממשלה הרומנית להעביר את השגרירות לירושלים מחוללת סערה במדינה. הנשיא קלאוס לוהניס דורש כי ראש הממשלה ויריקה דנסליה תתפטר, זאת בעקבות תהליך קבלת ההחלטה בנוגע להעברת השגרירות לירושלים. לדברי הנשיא, על הממשלה היה להיוועץ עימו בסוגיה בטרם התקבלה ההחלטה.

שגרירות רומניה בישראל. צילום: שגרירות רומניה

 

"גברת דנסליה לא מתמודדת עם תפקידה כראש ממשלת רומניה, והיא הופכת את הממשלה לפגיעה. זאת הסיבה בגללה קראתי בפומבי להתפטרותה", מסר הנשיא בהצהרה.

כזכור, הממשלה הביעה תמיכה במעבר השגרירות לירושלים, מה שגרר אזהרה מהנשיא, אשר בידיו נמצאת ההכרעה. לפי החוקה הרומנית, הסמכות לקבוע על מעבר שגרירות נמצאת בסמכותו של הנשיא, שכאמור התרגז על כך שלא דנו עמו בסוגיה. בתחילת השבוע ביקרה דנסליה בישראל, ולא נועצה עם הנשיא בטרם עזבה את המדינה.

בירושלים לא מתכוונים להכניס את ראשה של ישראל לסכסוך בין הנשיא הרומני וראש הממשלה, שכן מדובר בוויכוח על רקע חוקתי.

הנשיא הצ'כי הודיע על העברת השגרירות, למרות שאין לו סמכות לכך

נשיא אחר שדווקא הודיע על מעבר שגרירות לירושלים הוא מילוש זמאן הצ'כי, שערך קבלת פנים חגיגית לרגל יום העצמאות של מדינת ישראל. זמאן הודיע כי יעביר את השגרירות לבירת ישראל, אך לא נקב בתאריך. את מתנגדי המהלך כינה פחדנים.

פגישת זמאן-חוטובלי בצ'כיה. צילום: דוברות סגנית שר החוץ

 

הודעת זמאן הגיעה לאחר שבשבוע שעבר הודיעה הממשלה הצ'כית כי לא תפר את עמדת האיחוד האירופי וכי החליטה שלא להעביר את השגרירות. נדגיש כי על אף הצהרתו המשמחת של זמאן, על פי החוקה הצ'כית הוא אינו בעל סמכות להכריע בסוגיה.