ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי שוקל לבטל את השתתפותו בפסגת V4 (ועידת וישגראד) שצפויה להתקיים בשבוע הבא בישראל, זאת בעקבות דברים שהשמיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בשולי ועידת ורשה. נשיא פולין אנדז'יי דודה קרא לקיים את הפסגה בפולין, אך חזר בו לאחר קבלת הבהרות מהצד הישראלי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי, אמש בוועידת ורשה. צילום: רויטרס

 

כזכור, בשיחות עם כתבים סיפר נתניהו כי הסערה סביב חוק השואה הפולני עלתה בשיחות שלו עם מורבייצקי. "הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים. הנה אני אומר את זה ועל כך שאין ויכוח. אני לא מכיר אף אחד שנתבע אחרי שינוי החוק (הפולני). הפליליות ירדה וזה הכי חשוב", אמר נתניהו.

בעקבות כך שוקל מורבייצקי, שנועד לראשונה עם נתניהו מאז סיום משבר החוק הפולני, לבטל את הגעתו לוועידה בה ישתתפו גם מנהיגים מהונגריה, צ'כיה וסלובקיה. הנשיא דודה הציע את מעונו כאתר חלופי לקיום הפסגה.

"אם אכן ראש הממשלה נתניהו השמיע את הדברים שדווחו בתקשורת אני מתכוון להעביר את פסגת V4 למשכן הנשיאות הפולני שבוויסלה. ישראל אינה מקום טוב להיפגש בו במצב הזה, למרות הסידורים המוקדמים", ציין דודה בטוויטר.

הציוץ של נשיא פולין

 

שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי, הבהירה במכתב לראש הממשלה הפולני את דברי נתניהו וכתבה כי "ראש הממשלה נתניהו לא אמר ש'האומה' הפולנית ביצעה פשעים נגד היהודים, אלא ש'פולנים' שיתפו פעולה עם הנאצים".

בעקבות ההבהרות חזר בו דודה. דוברו של הנשיא הוציא הודעה לפיה "קיבלנו הסברים רשמיים מהצד הישראלי ונראה כי מדובר במניפולציה עיתונאית".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20