הפגישה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי נמשכה שעתיים והוגדרה חמה, ידידותית במיוחד וגם אפקטיבית. נתניהו שיתף את הנשיא בפרטי המשבר עם רוסיה וביקש לשמוע את עצותיו בסוגייה. "אנחנו סומכים עליך ומאמינים בך", אמר נשיא מצרים לרה"מ בסוף הפגישה. משפט אחד שמסכם הכל.

"מאמינים בך". א-סיסי. צילום: אתר הקרמלין

 

עיקר השיחה נסבה סביב הניסיונות להסדרה ברצועת עזה, כאשר נתניהו הבהיר לא-סיסי שעליו ללחוץ על יו"ר הרשות הפלסטינית על מנת לסיים את "החנק" על הרצועה ולאפשר לקיים את ההסכמות שישראל וחמאס הגיעו אליהן בתיווך המצרים. בעקבות ההתחממות בגבול עזה בסוף השבוע, הוסיף גורם מדיני כי "אנחנו נערכים לכל תרחיש" והדגיש כי "זו לא אמירת סרק".

אוסטריה תעניק אזרחות לילדי ונכדי ניצולי שואה

כידוע, נתניהו נפגש השבוע בניו יורק עם שורה של מנהיגים. בהם קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ שסיפר לראש הממשלה כי בימים אלה קם מול הפרלמנט האוסטרי קיר לזכר 66 אלף היהודים האוסטרים שנרצחו בשואה. הוא הוסיף כי ארצו תעניק אזרחות לדור שני ושלישי של ניצולי שואה מאוסטריה.

הקנצלר האוסטרי כריסטיאן קורץ וראש הממשלה בנימין נתניהו, בפגישתם בירושלים

 

בשיחתו עם ראש ממשלת בלגיה שארל מישל, אמר לו נתניהו כי לא ייתכן שבזמן שישראל מסייעת לבלגיה (כמו למדינות נוספות באירופה) מבחינה צבאית ומודיעינית, בלגיה וממשלות נוספות באיחוד מממנות ארגוני שמאל ישראליים דוגמת 'שוברים שתיקה'. "זאת התערבות פנים-ישראלית בוטה של ממשלות באירופה ואנחנו נלחמים נגד זה", הסביר הגורם המדיני. עם זאת, הוא הוסיף היחסים עם האירופאים עדיין טובים. "הגענו למצב שמדינות באירופה מבקשות מאיתנו שנתווך בינן לבין מדינות ערביות", אמר.

מאז חשיפת מתקן הגרעין האיראני הנוסף בנאומו של נתניהו בעצרת הכללית, גובר הלחץ באיראן ונעשים שם ניסיונות לטשטש את הממצאים שהתגלו במתקן, שהפך אתר עלייה לרגל עבור אירנים רבים. גורם מדיני ביטל את הביקורת שהושמעה בישראל על שימוש מסוכן במידע מודיעיני רגיש והוסיף כי "ראש הממשלה קובע את המדיניות של חשיפת מידע מודיעיני וגם במקרה הזה היה תיאום מלא עם כל גופי המודיעין בישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בעצרת האום בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

מערכות ה-s-300 – "אתגר לא פשוט עבור ישראל"

באשר לסוריה, הרוסים מתכוונים להציב את מערכות סדרת מערכות טילי קרקע-אוויר לטווח רחוק – ה-s-300 – בסוריה כבר במהלך השבועיים הקרובים. על כך אמר הגורם המדיני כי "המערכות האלה הן אתגר לא פשוט עבור ישראל, אבל נמשיך לתקוף בסוריה בכל עת שנידרש".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20