ההיסטוריון פרופ' דיוויד מאיירס, היו"ר החדש של ארגון השמאל הקיצוני הקרן החדשה לישראל, העניק בסוף השבוע האחרון ראיון מקיף לעיתון 'הארץ', בו התייחס בין היתר ליהדותו, לאנטישמיות הגואה בארה"ב ולקשר בין ישראל ליהדות התפוצות.

בראיון הסביר מאיירס כי הוא "מתקשה להגדיר את עצמו כציוני" משום שהמושג "נחטף" על ידי הימין הקיצוני, אולם רואה עצמו כיהודי "שבטי" והודה שאכן קיימת אנטישמיות בשמאל וכי חלק מפעילי ה-BDS הם אנטישמיים.

אלא שהוא מוטרד דווקא מהאנטישמיות מימין. "לאנטישמיות מימין יש השפעה גדול היותר על מה שקורה בחיים הפוליטיים שלנו בארה"ב", הסביר. "היא גדלה והופכת קטלנית יותר".

ככל שהדברם נוגעים לזהותו היהודית הסביר מאיירס "לא אשב שבעה אם בנותי יתחתנו עם לא-יהודים, אבל אהיה עצוב, והן יודעות את זה", אמר והוסיף "קשה להסביר את זה לחברינו הטובים והלא-יהודים שמחזיקים בחשיבה ליברלית. אם אתה מטיף לערכים של הומניזם ואוניברסליזם, ואתה אומר שהערכים האלה נובעים מהיהדות שלך, קשה להסביר למה אתה רוצה לשמר את השבט שלך. אבל כזה אני…אוהב את ישראל ואוהב לדבר עברית".

מאיירס, שגדל כקונסרבטיבי, "לא מתלהב" מהתופעה של קונסרבטיבים שעורכים טקסי נישואין יהודיים לבני זוג מעורבים. הוא אף מודה שיש בו קנאה מסויימת כלפי זרמים יהודיים חרדיים בשל "הפשטות והבהירות של העולם ההוא". אם היה צריך לנסח סעיף נוסף לחוקה האמריקאית, היה בוחר ב"זכות להיות שונה".

מו"ל עיתון "הארץ" עמוס שוקן, הגיב לדבריו של מאיירס ואמר כי הוא "צודק מאה אחוז. הימין המתנחלי שקורא לעצמו ציוני הוא הקברן של הציונות ההרצליאנית וזאת של הכרזת העצמאות. הסמל האחרון לזה הוא חוק מדינת הלאום הפשיסטי, שהוא ההיפך מציונות, אבל החיסול של הציונות הוא מפעל ההתנחלות כולו והאפרטהייד שהביא".

לינור בר-אל

לינור בר-אל