אורי גורן, נשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, יסיים את תפקידו בחודש נובמבר הקרוב. עופר עיני, יו״ר ההתאחדות, קיבל את ההחלטה כבר על סיום תפקידו של מי שעומד בראש המערכת השיפוטית של ההתאחדות. גורן שימש בעבר כנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב. תקופה ארוכה שלעיני ולאנשיו הבכירים יש ביקורת קשה על תפקודו של השופט בדימוס גורן ועיני שקיבל את ההחלטה להחליפו לא הוציא אותה לפועל כיוון שסירב לשלם לגורן פיצויים. בהתאחדות רצו להחליף את גורן אולם הבינו כי אין סיכוי שגורן יסיים את תפקידו מרצון והצדדים פתחו ערוץ הידברות בשנה האחרונה בניסיון להגיע להבנות. בחודשים האחרונים שיחות עם גורן עלו להילוך גבוה יותר והעבירו לו מסרים בהתאם. העובדה שגורן היה נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב נתנה לכולם להאמין שהוא יבצע מהפכה בבתי הדין של ההתאחדות ואף ישקם את התדמית השלילית ממנה סובל המוסד החשוב הזה, בפועל מוסד בית הדין לא רק שלא השתפר הוא נפגע.

השופט גורן במרכז התמונה
השופט גורן במרכז התמונה
הסיבות להחלפת גורן ולחוסר שביעות הרצון ממנו רבות. מערכת היחסים בינו לבין גורמים בהתאחדות אינה טובה. אין שיתוף פעולה בינו לבין אב בית הדין המשמעתי הדיין ישראל שמעוני, אין כמעט מפגשים ביניהם וישיבות עבודה. כאשר עיני נתן אור ירוק לסיים את ההתקשרות עם גורן התעוררו מחלוקות איתו בנוגע לתרגום החוזה ומועד סיומו. המסרים שקיבלו אנשיו של עיני שגורן לא ייפרד מהר מהתפקיד לפני תום החוזה כפי שהוא מתרגם אותו.
גורמים בכירים בהתאחדות המליצו לעיני למצוא דרך לסיים את תפקידו של הנשיא גורן גם במחיר של תשלום פיצוי. הנשיא גורן סוגר החודש ארבע שנים בתפקיד.
למרות שמבחינת ההתאחדות גורן מסיים החודש כהונה בת ארבע שנים ואמור לסיים את חוזהו, גורן מתרגם את החוזה אחרת מההתאחדות ולכן עיני החליט כי בחודש נובמבר הקרוב הוא יוחלף מבלי לשלם פיצויים. חוזהו של גורן נחתם לארבע שנים והוא מסיים החודש כהונה של ארבע שנים, אולם ההתאחדות לא הצליחה להיפרד ממנו ללא פיצוי ועיני החליט לדחות את סיום תפקידו בחצי שנה כדי לא להיגרר למחלוקת משפטית בגלל פרשנות שכל צד נותן לחוזה ביניהם.

בית הדין של ההתאחדות חטף בעידן גורן כמה מכות כואבות בהתערבות בתי המשפט. הראשונה היתה לפני שלוש שנים שבית המשפט קבע שכפר סבא תרד לליגה א׳ ואום אל פאחם תשחק בליגה א׳ במקומה. ההתערבות השנייה היתה השבוע כאשר השופט אורנשטיין התערב בהחלטת בית הדין של ההתאחדות ועיכב את ביצוע העונש של שוער מכבי תל אביב ראיקוביץ. גם המטרייה שגורן אמור היה לספק להתאחדות כדי להגן עליה מפני התערבות קיצונית של בתי המשפט התבררה כמלאה בחורים. התנהלות בית הדין העליון בשנים האחרונות חייבה מהפכה של ממש שמתחילה מגורן.

לא ברור עדיין מי יחליף את גורן, המגמה היא למנות שופט בדימוס בהתאם לחוק המחייב מינוי שופט בראשות בית הדין. אחד השמות שהוזכרו הוא השופט עודד מודריק שפרש לפנסיה לאחרונה. השופט מודריק היה בעבר דיין בבית הדין העליון.
חלק מהרפורמה בספורט מחייבת את ההתאחדויות למנות שופט בדימוס לתפקיד נשיא בית הדין. מינויו של נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב לשעבר הוכיח כי מעורבות של פוליטיקאים בתחום שאינם בקיאים בו עשוי לעיתים לגרום לנזק ולא לתועלת. יש מועמדים רבים שאינם שופטים בדימוס ונחשבים למועמדים מצויינים לתפקיד. גורמים רבים בהתאחדות היו רוצים לראות בתפקיד נשיא בית הדין העליון את פרופסור מיגל דויטש, דיין בכיר בבית הדין העליון. דויטש מומחה לדיני קניין ולדיני חוזים, הוא היה חבר בוועדת טירקל שחקרה את המשט לעזה. פרופסור דויטש מילא שורה של תפקידים ביניהם היה ממונה שש שנים על המשמעת באוניברסיטת תל אביב, ארבע שנים היה נשיא בית הדין לערעורים באוניברסיטת תל אביב. בעבר היה מועמד לשיפוט בבית המשפט העליון. פרופסור דויטש יושב בשנתיים האחרונות כמעט באופן קבוע בתיקים הגדולים שמגיעים לבית הדין העליון כמו למשל פרשת פיצוץ הדרבי, ועונשי הרדיוס שהוטלו על בית״ר ירושלים ומכבי חיפה.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20