נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

נשיא איראן חסן רוחאני התייחס הבוקר (ג') להכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שיודיע הערב על החלטתו האם לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. בכנס נפט בטהרן אמר רוחאני: "ייתכן שניתקל בבעיות במשך חודשיים או שלושה, אבל נעבור את זה". בימים האחרונים אמר הנשיא האיראני כי "ארה"ב תהיה המפסידה העיקרית", אם תחליט לפרוש מההסכם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשאל הבוקר לפני שהמריא למפגש פסגה עם מנהיגי יוון וקפריסין בניקוסיה, על ההכרזה של טראמפ ואמר: "אני מציע שכולנו נמתין לשעה תשע בערב. זה לא עוד הרבה זמן".

טראמפ. צילום: גייג' סקידמור

 

הנשיא טראמפ הודיע אתמול (ב') כי החלטתו בנוגע לפרישה אפשרית מהסכם הגרעין תימסר מהבית הלבן בשעה שתיים בצהריים (שעון ארה"ב), כלומר, ב-21:00 לפי שעון ישראל. תחילה חשב הנשיא להודיע על החלטתו אם לפרוש מהסכם הגרעין ב-12 במאי, אולם נראה כי ההחלטה כבר נפלה ועל כן החליט להקדים.

קודם לכן, תקף טראמפ בחשבון הטוויטר שלו את מזכיר המדינה לשעבר, ג'ון קרי, בעקבות פגישתו עם שר החוץ האיראני וניסיונו להמשיך ולקיים את הסכם הגרעין. "ארה"ב לא צריכה את דיפלומטיית הצללים הספק חוקית של קרי בנוגע להסכם הגרוע עם איראן", אמר טראמפ, "הוא זה שיצר את הבעיה מלכתחילה".

 בעבר כינה נשיא ארה"ב את הסכם הגרעין עם איראן כהסכם "הגרוע שנחתם אי פעם". טראמפ גם התחייב שארה"ב תפרוש מההסכם אם הוא לא יתוקן. הנשיא גם שיבח את הנאום שנשא בשבוע שעבר ראש הממשלה ובו חשף את ארכיון הגרעין האיראני שבידי ישראל. "מראה שצדקתי ב-100%", אמר הנשיא. עם זאת, הנשיא לא פסל שיתקיים מו"מ על הסכם חדש.
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם