"מדובר בהתבטאות קיצונית מדי שנכתבה מתוך זעזוע עמוק על כתבה קשה ששיתף עמוס שוקן", כך הסבירה נשיאת הקרן לישראל חדשה את ציוצה אחרי שטענה כי ישראל היא מדינת רשע אשר מבצעת טיהור אתני.

הכל התחיל כאשר מו"ל עיתון 'הארץ' צייץ אמש (א') בחשבון הטוויטר שלו "האם ישראל מדינת רשע, או שרק מדובר בטיהור אתני שגרתי?" וצירף קישור ל"כתבה שמתארת מציאות מסוימת" בעיתונו, לפיה ישראל החמירה את המדיניות המאפשרת לבנות זוג זרות של פלסטינים להגיע לשטחי הרשות הפלסטינית. עו"ד טליה ששון, נשיאת הקרן לישראל חדשה ולשעבר ראש המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, השיבה בנחרצות: "היא שניהם". אולם לאחר שיחה עם ערוץ 20, בה סירבה ששון לשלול או לאשר שהיא עומדת מאחורי ההכפשות, הציוץ נמחק מטוויטר.

הציוץ המחוק של טליה ששון. צילום מסך מתוך טוויטר
הציוץ המחוק של טליה ששון. צילום מסך מתוך טוויטר

 

ששון ידועה גם כמי שכיהנה, עד לפני כארבע שנים, כחברת המועצה הציבורית של ארגון השמאל הקיצוני 'יש 'דין', אשר עתר לבג"ץ על מנת לגרש את משפחות היישוב עמונה מביתם. ארגון אשר בין השנים 2012-2016 קיבל 22.8 מליון ש"ח ממדינות זרות, וכן קיבל מימון מארגונים המזוהים עם ה-BDS לצורך קידום מאבקים משפטיים "בשטחים הכבושים". ששון חתומה גם על "דו"ח המאחזים" שהכינה בהזמנת אריאל שרון. את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, אותה היא דואגת לפנות, כינתה "תמצית הרע והסרטן של מדינת ישראל". הנשיאה אף מתפקדת כפעילה ב"יוזמת ג'נבה" ובשנת 2009 הגיעה למקום 7 ברשימת מרצ לכנסת.

יו"ר 'הקרן החדשה לישראל טליה ששון פרשה מ'יש דין'. צילום: פלאש 90
"מדינת רשע". יו"ר 'הקרן לישראל חדשה', טליה ששון. צילום: פלאש 90

 

"כמה נחמד. נשיאת הקרן להכפשה סדרתית של ישראל ומו"ל ביטאון התעמולה שלה מסכימים עם עצמם שהם צודקים. ואפילו בעברית!", השיבה תנועת 'אם תרצו' לתגובתה. "כל מילה מיותרת. פרצופה המרושע של מכפישת ישראל בעולם זועק מתוך ציוציה", הגיב גולש נוסף. "ואיך הם נהנים, ששון ושוקן. שמשון ויובב".

ששון אמנם חדשה בזירת הטוויטר, בה בחרה להשמיע את דבריה המקוממים. אולם מאז הצטרפה אליה, בחודש שעבר, הרבתה להתבטא בעיקר בעניין תמיכתה בהפגנות מול בית היועמ"ש מנדלבליט בפתח תקווה. היא אף הצרה במאמר שכתבה בעיתון 'הארץ' על כך שהקרן בראשה היא עומדת אינה מהמממנים של ההפגנות. "כה צר לי שאין הדבר נכון. שהרי הקרן החדשה לישראל רואה במעשה הפגנות הללו מימוש זכות אזרחית ראשונה במעלה – היא זכות ההפגנה והמחאה, ותכליתן להביא לשוויון בפני החוק. ואלה הרי מזכויות היסוד של כל אזרח במדינה דמוקרטית", כתבה. "כה חבל שהקרן החדשה לישראל לא מימנה את אותן הפגנות. מצטערת, הקרן צער רב שאינה יכולה לעטות על עצמה את מחלצות הגוף המממן".

מימון של עשרות אלפי דולרים. הקרן החדשה לישראל. צילום: פלאש 90
משרדי הקרן לישראל חדשה. צילום: פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20