ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיאת העליון אסתר חיות. צילום: פלאש 90

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת המשפטים איילת שקד נפגשו הבוקר (א') עם נשיאות בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, במטרה למצוא פשרה בנוגע לפסקת ההתגברות. בקואליציה מספרים כי כחלק מהניסיון של נתניהו למצוא פשרה בין עמדת השרים בנט ושקד (דורשים רוב של 61 ח"כים) לבין עמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט (דורש רוב של 70 ח"כים לפחות), יתכן ונתניהו הציע חקיקת פסקת התגברות ברוב של 65 חברי כנסת.

כזכור, בשבוע שעבר הודיעה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כי היא מוכנה להיפגש עם ראש הממשלה ושרת המשפטים בנוגע לדיון ב"פסקת ההתגברות", אולם תעשה זאת רק אם הדיון בוועדת שרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב יידחה. בעקבות כך, ראש הממשלה פנה לשרת המשפטים בבקשה לדחות את הדיון בוועדת שרים בשבוע והיא נענתה לבקשתו.

בתגובה לדחיית הדיון, בבית היהודי שגרו איום חריף ובו אולטימטום של 10 ימים לנתניהו – תעלה להצבעה את פסקת ההתגברות בוועדת השרים תוך 10 ימים, כמתחייב בהסכם הקואליציוני, או שלא נצביע עם הקואליציה.

"נענינו אמש לבקשת ראש הממשלה לדחות בשבוע את ההצבעה על פיסקת ההתגברות, על מנת להעמיק בנושא וללבן אותו", נכתב בהודעת הבית היהודי. "עם זאת, סיעת הבית היהודי נחושה להעביר את פיסקת ההתגברות, המהלך החוקתי החשוב מזה 25 שנה. זהו הבסיס למשילות, להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים ולמאבק אפקטיבי בטרור. אסור להחמיץ הזדמנות היסטורית להשבת האיזון בין הממשלה לבין בג״צ שחרג מסמכותו.

על כן, אנו מודיעים שמיום ראשון, 06 במאי, בעוד עשרה ימים, אם החוק לא יעלה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, חברי הכנסת של הבית היהודי לא ישתתפו יותר בהצבעות עם הקואליציה.
נזכיר שהליכוד מחויב על פי ההסכם הקואליציוני לתמוך בפיסקת ההתגברות ברוב 61. הסכמים יש לכבד".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם