על רקע הדיווחים על התקדמות במשא ומתן לשחרור גופות החיילים ואברה מנגיסטו, מודיע דובר חמאס, פאוזי בראהום, כי "‏אין שום משא ומתן על עסקה לחילופי שבויים. כל מידע כזה הוא ספין של לשכת רה"מ כדי לכסות על כישלונם בניהול התיק של השבויים".

נתניהו עם בני משפחת מנגיסטו. צילום: לע"מ

 

מוקדם יותר היום (ד') נפגשו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, עם בני משפחת מנגיסטו. הפגישה התקיימה כחלק מהקשר השוטף שמקיים ראש הממשלה עם משפחות החיילים והאזרחים המוחזקים בידי חמאס. במסגרת הפגישה, עדכן ראש הממשלה על המאמצים האדירים, הן הדיפלומטיים והן החשאיים, במטרה להשיב את חיילי צה"ל והאזרחים משבי חמאס.

רה"מ הציג למשפחת מנגיסטו את הפעולות של מתאם השבויים והנעדרים וצוותו, המורכב מנציגי זרועות הביטחון, הפועלים בכל עת ובכל דרך אפשרית, על מנת לממש מטרה זו.

אוהל המחאה של משפחת מנגיסטו מחוץ לבית רה"מ.

 

בתום הפגישה אמר אילן מנגיסטו, במאהל שהקימה המשפחה סמוך למעון רה"מ: "הייתה פגישה מאוד חשובה, עדכנו אותנו בדברים חדשים שכן מתפתחים. מטבעם של דברים אני לא יכול לפרט את תוכן הפגישה, אבל יש לממשלה תחושה מאוד טובה שיש הזדמנויות".

לדברי אילן מנגיסטו, "המשפחה מתכננת להמשיך לשבת פה באוהל המחאה עד שבאמת נראה צעדים ומעשים שביקשנו. דרשנו מספר דברים – אחד מהם זה שראש הממשלה ייצא בהצהרה גלויה שיש פה אזרח במצב נפשי לא הכי טוב והוא דורש להחזיר אותו הביתה ללא שום מחיר וללא שום תמורה. הדבר השני: הגיע הזמן להפעיל לחץ על כל הארגונים ההומניטריים שיהיו מעורבים בפרשה – לצערי עדיין זה לא קיים".

עוד ביקשה המשפחה מנתניהו "שבכל הזדמנות שיש לו שיזכיר את השם אברה, כי לכל אזרח יש משפחה וזהות ומדינה. סוכם שנהיה בקשר מתמיד". עם זאת, אחיו של אברה הביע סקפטיות לגבי ההתקדמות: "לא אשלה את עצמי. אני יודע שהם מנסים אבל לא מספיק. אני חושב שיש פה סוגיה הומנית, זה אזרח שלא קשור לסכסוך והממשלה צריכה לצאת בראש מורם ולדרוש את הזכויות שלו".

עם זאת, אילן מנגיסטו סיפר על התחושות החיוביות מהציבור בעקבות הקמת מאהל המחאה: "אנחנו יודעים שזה מאבק ארוך אבל לשמחתי מאז שהמאהל נפתח יש הזדהות והתגייסות מכלל הציבור. כולם מבינים שיש פה חסר ישע והממשלה צריכה לפעול להשבתו כמה שיותר מהר, לדרוש את השבתו בלי שום מחיר ובלי שיקולים פוליטיים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20