דיוויד הלבפינגר, כתב עיתון ה'ניו יורק טיימס' בירושלים, פרסם היום (ראשון) כתבת תחקיר תחת הכותרת "יום אחד, חיים שלמים: כשפרמדיקית נהרגה בעזה – האם מדובר בטעות?". בתחקיר, המתיימר לנתח את העימותים האלימים ברצועת עזה ביום שישי 1 ביוני 2018, מנסה הלבפינגר להתחקות אחר השעות האחרונות בחייה של הפרמדיקית העזתית רזאן א-נג'אר.

כתבה ראשית. צילום מסך מתוך אתר ה'ניו-יורק טיימס'

 

"לפלסטינים היא הייתה קדושה מעונה וחפה מפשע שנרצחה בדם קר, דוגמה להתעלמותה של ישראל מהחיים הפלסטינים", נכתב בין היתר ב"תחקיר" ארוך וחד-צדדי, שפורסם בהבלטה בראש האתר. "אולם עבור הישראלים היא הייתה חלק ממחאה אלימה שמטרתה להרוס את ארצם, מקום בו כוח קטלני הוא תגובה לגיטימית כמוצא אחרון".

צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של דייויד הלבפינגר

 

בניגוד גמור לתחקיר הצה"לי בעניינה, שקבע מפורשות כי הלוחמים פעלו במסגרת הנהלים וכי א-ז'אר כן לקחה חלק פעיל בעימותים, הלבפינגר בחרו להדגיש את הצד הפלסטיני על חשבון הצד הישראלי ולעוות את התמונה, תוך האדרת דמותה כסוג של "מלאך" מקומי ונקיטת עמדה בעד "צעדות השיבה" וזכותם של תושבי עזה "להילחם נגד המצור הישראלי".

"היא נורתה תוך שהיא מרימה את ידיה באוויר", פסק בתחקיר, שהתבסס על צילומי וידאו מקומיים מהאירוע ועדי ראייה עזתיים בלבד. "הירי היה פזיז וגובל בפשע מלחמה, שעבורו איש לא נענש".

הלבפינגר היהודי נחשב לכתב ותיק ומוערך ב'ניו-יורק טיימס'. את התפקיד בישראל הוא קיבל בשנה שעברה (2017) והיה נרגש מההזדמנות. בחשבון הטוויטר שלו צייץ אז: "יום גדול. חלום שהתגשם. אני מצפה בכליון עיניים. אחלו לי בהצלחה".

בתוך כך, נציין כי עיתון ה'ניו יורק טיימס', המזוהה עם השמאל הפוליטי, נחשב כיום לאחד העיתונים החשובים ביותר בעולם, והוא מופץ ונמכר במיליוני עותקים בארצות הברית וברחבי העולם. לקראת פרסום התחקיר היום, דאג העיתון לשלוח "התראות" (פושים) לכל קוראיו תחת הכותרת "העימותים האלימים ברצועת עזה ומותה של הפרמדיקית – מה באמת קרה?"

לינור בר-אל

לינור בר-אל