משפחות רבות בישראל מוצאות עצמן מזה שנים קורסות תחת הנטל הבנקאי הן בבחינת האוברדראפט שלא נסגר, הן מבחינת העמלות הבנקאיות ה"רצחניות" וכמובן הריבית המבקרת את דף חשבון הבנק שלנו מידי רבעון.

במקרה הטוב נמאס לנו לממן את הבנק בריביות אין קץ ובמקרה הפחות טוב מגיע הטלפון המרתיע מהבנק בו מזכירים לנו כי אנו חורגים מהמסגרת ואם לא נכסה את החריגה תוך זמן קצר יחלו השיקים בחשבוננו לחזור. למרבית האנשים נדמה כי זוהי גזירה שניחתה עלינו ואין לנו אלא לחיות עם המצב העגום. הרי ההכנסות נמוכות, וההוצאות גבוהות מההכנסות והדרישות המשפחתיות גבוהות.

למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: פלאש 90
למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: פלאש 90

הקלישאה לפיה האוברדראפט בבנק הינו גזירה משמיים בפרוש איננה נכונה. אנו חייבים לפעול בכל דרך על מנת להגיע לאיזון תקציבי תוך משפחתי ולהמנע לחלוטין מהשענות על אשראי בנקאי. נושא זה הולך ותופס תאוצה בשנה האחרונה. לפני חודשים התקיים דיון בכנסת על האשראי החריג במשק המגיע לכ–42 מיליארד ש"ח.

זוהי מכת מחץ למשקי הבית וחגיגה גדולה לבנקים, כפי שהתבשרנו בפרסום תוצאות פעולותיהם בתקופה האחרונה. גם המפקח על הבנקים החל מייצר את דרכם ונוזף בהם ובשבועות האחרונים מרמזים הבנקים על הוזלתן או ביטולן של חלק מהעמלות.

אתם משקי הבית, אל תאמינו. הבנקים קשורים בסוללה של יועצים מקצועיים וכלכלנים בעלי שעור קומה והם יפעלו, ככל הנראה בכל דרך (גם אם היא מניפולטיבית לכאורה) להמשיך ולגזור את רווחיהם הראויים מבחינתם על חשבון כיסו של האזרח הקטן.

אתם האזרחים עשו את מה שנדרש מכם למנוע את תשלום הריבית האכזרית והקנו לעצמכם, במו ידיכם את השקט הנפשי לו אתם ראויים. הדבר אפשרי. מרבית המהלכים במרבית המשפחות פשוטים ואינם דורשים שינוי דרסטי ברמת החיים. אך הם בהחלט דורשים ידע, משמעת, ניהול נכון של סדרי עדיפויות וכמובן קבלת החלטות נכונה בכל הנוגע להוצאת כספים.

כאמור, ניהול נכון של כלכלה אישית ומשפחתית מקנה נוסף לחיסכון גם ביטחון אישי. משפחה המודעת למגבלותיה הכלכליות מחד, ולאפשרויותיה הכלכליות מאידך, זאת תוך הבנה והתמצאות תחוש הקלה, בטחון, אומץ ותעוזה בעמדתה מול המערכת הבנקאית ומול קבלת החלטות כלכליות חשובות.

עיקר המחיר הכבד שמשלמים משקי הבית הן בגין טעויות שנעשו על ידם בקבלת החלטות כלכליות ללא כל הכוונה בנושאי מינהל, בנקים וצרכנות נבונה.

ברכישת כלים חשיבתיים ומעשיים תוכל המשפחה לפעול נכון ובהגיון וכך תוכל גם בעצמה להדריך את ילדיה להתנהל באופן הראוי. הורים שנדמה להם כי בהתנהלותם העכשווית הם פועלים נכון בקשר עם ילדיהם וצרכיהם העכשוויים, פוגעים מבלי מזיד בעתיד ילדיהם שחשוב הרבה יותר.

שינוי דפוסי ההתנהגות תוך חשיבה כלכלית מקצועית וראציונאלית מהווים את השילוב המנצח במלחמה באוברדראפט ובייצוג כלכלי של משק הבית.

החיים הרווחים בתחושה של "לחיות את הרגע", המצב הכלכלי הקשה ממילא, המצב הביטחוני המעיק, המיתון ועוד כל אלו נובעים מתוך מצב רוח כללי יחד והם הם הגורמים לנו לחשוב שהמחר לא יהיה בהכרח טוב יותר. התוצאה הכלכלית הינה התנהגות בלתי רציונאלית, בזבזנות וקבלת החלטות כלכליות שגויה.

הכלכלה העולמית, הכלכלה העסקית ולא פחות הכלכלה המשפחתית חייבת לשים יהבה על העתיד ולא רק על ההווה. רכישת המרכיבים בתחום הכלכלה האישית, המהווים את היסודות עליהם מושתתת התנהלות כלכלית נכונה ובצידה חסכון כספי ומניעת טעויות, היא המפתח למלחמה באוברדראפט ול"נצחון משקי הבית על הבנקים".

בכתבותי הבאות אביא בראשי פרקים את עיקרי המרכיבים של התנהלות כלכלית נכונה אולם עד אז דעו כי בכל הארץ, וגם ע"י עבדכם הנאמן, מתקיימות סדנאות חשובות מאין כמותן ליציאה לדרך חדשה, חסכונית ושקטה מבחינה כלכלית.

20 News

20 News