הוריו של קצין צה"ל, סגן הדר גולדין הי"ד המוחזק בידי חמאס, קיימו היום (א') אחר הצהריים תדרוך עיתונאים בהשתתפות היועצים המשפטיים שלה, פרופ׳ אביעד הכהן ועו״ד עודד סבוראי והודיעה על כוונתה לעתור מחר לבג"צ ולדרוש מממשלת ישראל למלא אחר החלטת הקבינט מדיני-בטחוני.

כזכור בחודש ינואר 2017 החליט הקבינט על הפסקת החזרת גופות מחבלי חמאס, הכבדת התנאים ומניעת הביקורים לאסירי חמאס וצמצום בהכנסת תושבי הרצועה לישראל במקרים הומניטאריים.

פרופ' שמחה גולדין, אביו של הדר הי"ד, אמר כי "ישראל הפסיקה ועצרה כמעט לחלוטין את הביקורים של תושבי עזה את האסירים בבתי הכלא בישראל, אבל לרוב המכריע של אסירי חמאס בכלא הישראלי יש גם משפחה מיהודה ושומרון והגדה והם ממשיכים לבקר אותם על בסיס שבועי ובאופן יומיומי. במקום להפעיל לחץ אפקטיבי, ממשלת ישראל קורצת לחמאס ונכנעת לאסירים שלו".

"מאז קבלת ההחלטה בקבינט היו כבר מספר צמתים בהם החמאס כופף את ממשלת ישראל פעם אחר פעם בכל מה שנוגע להחזרת בנינו. אנחנו קוראים לראש הממשלה נתניהו לעמוד בהבטחתו להיות חזק מול חמאס. נתניהו תהיה צוק איתן מול חמאס. שחרור גופות אנשי חמאס או מחבלים שמזוהים איתו, הכניעה הישראלית לכל הדרישות ההומניטאריות והמשך הקייטנה בבתי הכלא בישראל – הם אבסורד גדול והנפת דגל לבן מול הטרור, וגם הפקרת הדר ואורון בשדה הקרב בעזה", הוסיף האב.

עוד הדגיש פרופ' גולדין כי "הגיע הזמן להפוך את היוצרות ולהפעיל לחץ בלתי פוסק על החמאס, עד אשר יוחזרו בנינו הביתה. לחץ שיגרום לחמאס להבין שהאחזקה בחיילי צה"ל היא לא נכס, אלא נטל. לחץ שיעביר מסר ברור לאיסמעיל הניה ויחיא סנואר שישראל משנה את הכללים והיא תגבה מחיר כבד על כל יום שחמאס מחזיק בידיו חיילים ישראלים".

משפחת גולדין במסיבת העיתונאים, היום.צילום: פלאש 90
משפחת גולדין במסיבת העיתונאים, היום.צילום: פלאש 90

"מדובר בחוסר רצון ולא יכולת"

ד"ר לאה גולדין, אימו של הדר הי"ד, ציינה שמהלך העתירה חשוב מאוד מבחינה בינלאומית. "במהלך המאמצים שלנו בזירה הבינלאומית זכינו לא פעם למבטי תדהמה מחברי קונגרס ואנשי ממשל אמריקאים, שנדהמו מחוסר האונים של ממשלת ישראל לגבות מחיר מחמאס על אחזקתו בחיילים. אך מבחינתי מה שמדאיג יותר זה שאני מאמינה שמדובר בחוסר רצון ולא יכולת. ממשלת ישראל במקום להפעיל לחץ גדול על החמאס, כפי שהחליט הקבינט, עושה ההיפך, ומכניסה בכל יום מאות משאיות לרצועה, ומקבלת בנמל אשדוד אוניות טורקיות עמוסות במכולות מקטאר".

לדבריה, "בזמן שחיילינו עדיין נמצאים בידיים של החמאס, המנהיגים שלהם זוכים לשירותי רפואה מתקדמים באדיבות מערכת הבריאות של ישראל. במקום לגבות מחיר מהחמאס, ההנהגה הישראלית עסוקה בלהפחיד אותנו, את משפחות שאול וגולדין, שהטילים הבאים על שדרות, אשדוד ואשקלון, יהיו בגלל הלחץ שאנו רוצים להפעיל. ההנהגה הישראלית עסוקה בתירוצים מדוע אי אפשר להפעיל לחץ במקום להשתמש במגוון האמצעים העומדים לרשותנו. הגיע הזמן להגיד די לתירוצים, הגיע הזמן למעשים".

בעניין החזרת גופות המחבלים, ציינה ד"ר גולדין: "ממשלת ישראל פיתחה שיטה נכלולית להחזיר גופות מחבלים רגע לפני כניסת שבת כדי שאף אחד לא ישים לב או יעצור את זה. במזרח התיכון של 2017 לא מוותרים על נכסים אסטרטגיים בקלות ראש וללא תמורה".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון