הותר לפרסום כי במסגרת חקירת שב"כ שהתנהלה בשבועות האחרונים בשיתוף עם משטרת ישראל, נחשפה קבוצה של צעירים, תושבי ישראל ממזרח ירושלים, אשר הובילו עימותים אלימים בהר הבית לאחר תפילת יום השישי.

ערבים רעולי בהר הבית בשנה שעברה. צילום: סלימאן חאדר/ פלאש 90

 

בתוך כך נחשפה חוליית פעילים שרכשו זיקוקים, אשר בהמשך הוברחו לשטח הר הבית במטרה לתקוף באמצעותם את כוחות הבטחון ששהו מחוץ לשטח ההר בסיומה של תפילת יום השישי בהר.

יצוין כי בעקבות האירוע החמור נפצעו 4 שוטרים, וכתוצאה מהארועים האלימים נסגר הר הבית למספר שעות.

במסגרת החקירות בשב״כ ובמשטרה נחשף כי מאחורי הקבוצה עמד אבו צביח, פעיל חמאס, תושב כפר עקב, בעל תעודת זהות ישראלית, אשר שוחרר חודשים מספר טרם לכן לאחר שנשפט למאסר של כשמונה חודשים בגין פעילותו בארגון הטרור שבאב אל אקצא. צביח הינו בנו של מצבאח אבו צביח אשר ביצע פיגוע ירי רצחני באוקטובר 2016 בירושלים במהלכו נרצחה לבנה מליחי ז"ל והשוטר יוסי קירמה ז"ל.

מן החקירה עלה, כי צביח היה זה אשר הוביל את האירוע האלים, העביר את המימון לרכישת הזיקוקים והנחה לגייס פעילים נוספים להתפרעות בהר הבית, וכן לירות את הזיקוקים לעבר הכוחות הישראלים.

יחד עם צביח פעל רשיד רשק, בעל ת.ז ישראלית, פעיל חמאס אשר ריצה בין השנים 2014 – 2016 עונש מאסר בשל מעורבותו בפיגוע דקירה. רשיד גייס פעילים והנחה אותם כיצד לפעול באירוע. בנוסף פעל רשיד בשבועות שלאחר העימותים לעורר אירוע אלים דומה בהר הבית, אולם ללא הצלחה, עקב הפעילות הסיכולית של כוחות הביטחון.

ביחד עם השניים נעצרו 8 מעורבים נוספים תושבי מזרח ירושלים, מולם מתנהלים הליכים משפטיים בגין מעורבות באירוע האלים בהר הבית, וכן באירועי אלימות נוספים במזרח ירושלים.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון