הלילה התקיים מבצע חטיבתי רחב היקף בכפר קוצרא שבשומרון במהלכו עצרו כוחותינו 20 מבוקשים (ביניהם שני קטינים) בחשד לתקיפת המטיילים סמוך לכפר ביום חמישי האחרון ובהשתתפות בהפרות הסדר האלימות שהתרחשו בימים האחרונים בכפר ומחוצה לו, בהן גלגלו סלעים לעבר אזרחים וכוחות צה"ל.

הפרות הסדר מחוץ לכפר. צילום: הלל מאיר, TPS

במסגרת חקירת האירועים המתנהלת במשטרה, בוצעו מגוון פעולות חקירה מורכבות הן במישור הגלוי והן במישור הסמוי תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ואשר הובילו לאיתור החשודים.

כוחות צה"ל איתרו חלק מהציוד האישי שנלקח מהמטיילים. כוחות הביטחון ימשיכו לפעול לשמירה על ביטחון האזרחים במרחב. המבצע נערך בשיתוף כוחות צה"ל, משטרת ישראל, מג"ב והמנהל האזרחי ובו נעצרו גם חשודים בהסתה לפעילות טרור. כלל החשודים הועברו לחקירת משטרת ישראל.

כוחותינו בקוצרא הלילה. צילום: דובר צה"ל

כוחותינו בקוצרא הלילה. צילום: דובר צה"ל

 

ביום שני האחרון פנו הורי הילדים שנפגעו בניסיון הלינץ' למפכ"ל המשטרה ולשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בדרישה לעצור את האשמים ולמצות אתם את הדין. "אנחנו המומים מהטיפול הכושל במפגעים בשטח והמומים עוד יותר כיוון שלמיטב ידיעתנו טרם נעצר אף פורע ושודד, הרכוש הגזול לא הושב ותחושת ההפקרות כלפיי כל מה שעברנו נמשכת", כתבו ההורים.

"אין ספק שחקירה נחושה והעמדה לדין של המפגעים תעזור לשיקום ילדינו ולהחזרת תושת הביטחון והאמון במערכות השלטון", הוסיפו. "מנגד", המשיכו ההורים, "מצב בו יתהלכו המפגעים חופשי בלא לתת את הדין יש בו כדי להעמיק את הפגיעה והטראומה".

כוחותינו בקוצרא הלילה. צילום: דובר צה"ל
כוחותינו בקוצרא הלילה. צילום: דובר צה"ל

 

כמו כן, ההורים מוחים נגד החלטת המשטרה לחקור חלק מהאבות שהיו במקום בזמן האירוע. "קיבלתי את הבן שלי במתנה", מספרת אחת האימהות. "מה שהזוי שהאבות נחקרים במשטרה. על מה? על זה שהם הגנו בגופם והצילו את הבן שלי וחבריו? הרי בלעדיהם הייתי עכשיו יושבת שבעה! הם גוננו בגופם על הבן שלי! הם חטפו את האבנים, הם חטפו את הנאצות – מישהו פה השתגע. איך זה שהם נחקרים?!".

כבר בשבוע שעבר הגישה מחלקת נפגעי עבירה בארגון 'חוננו' בקשה דחופה למפקד מחוז ש"י במשטרה בה דרישה להקמת צוות חקירה מיוחד למעצר הפורעים הערבים שביצעו את ניסיון הלינץ'.

עו"ד עדי קידר מארגון 'חוננו' תקף בחריפות את החלטת המשטרה לחקור את ההורים: "ההחלטה של משטרת ישראל לחקור את הקורבנות של ניסיון הרצח והלינץ באזור מגדלים מקוממת. הילדים ניצלו רק בזכות תושייתם של האזרחים שהצילה אותם ממוות ודאי".

כוחותינו בקוצרא הלילה. צילום: דובר צה"ל
כוחותינו בקוצרא הלילה. צילום: דובר צה"ל

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון